Tutkimus Puheluiden metadata on naurettavan helppoa yhdistää

ihmisiin

Tutkimus: Puheluiden "metadata" on naurettavan helppoa yhdistää oikeisiin ihmisiin
Linkki jas lainaukset: http://www.tietoviikko.fi/uutisia/tutkimus puheluiden quotmetadataquot on naurettavan helppoa yhdistaa oikeisiin ihmisiin/a956371

"Yhdysvaltain turvallisuusviranomaiset ovat jo kuukausikaupalla selittäneet, että he ovat keränneet puhelutiedoista vain puhelinnumeroihin liittyvää metadataa.

Stanfordin yliopiston tutkijaa Jonathan Mayeria alkoi kuitenkin kiinnostaa, kuinka helppoa tai vaikeaa metadatan yhdistäminen oikeisiin henkilöihin voisi olla, kertoo Gigaom.

Mayerin blogin mukaan metadatan yhdistämin oikeisiin henkilöihin on itse asiassa naurettavan helppoa. Mayer valitsi satunnaisesti sata puhelinnumeroa projektin tietokannasta.

Käyttämällä hyväkseen halpoja tai ilmaisia palveluita ja julkisia tietokantoja hän pystyi yhdistämään 91 niistä joko ihmiseen tai yritykseen.

Epäilemättä NSA pystyy samaan, jos siis sattuu haluamaan."

- PC-puolella aivan sama juttu. Vähintä on siis pitää aina turvallista selainta Firefox, Opera, ja pitää niissä urkintaestolaajennuksia: Ghostery, Adblock Plus ja JavaScript blokkausosaa. Lisäksi välimuisti pois käytöstä eTag-urkinan takia http://www.mpc.fi/kaikki_uutiset/nettiselailuasi voidaan seurata vaikka estaisit evasteet flashin ja javan/a922674

Lisäosia (Java, Flash ym.), evästeitä, animaatiot kannattaa pitää päällä vain kun niitä pakosta tarvitsee. Myöskään välityspalvelimien käyttö ei ole järkevää.
Palomuurilla blokataan tunnettujen urkintaosoitteiden IP-alueet esim. Akamai.

Mobiilipuolella suojan saaminen Android, iOS, Windows Phone alustoilla on lähes mahdotonta, korkeintaan roottaamalla. Root-tason hallinnan mahdollistavia open source käyttiksiä odotellessa.

Ja vaikka Android, iOS, Windows Phone ei vuotaisi =) monille saattaa tulla yllätyksenä se, että käytännössä jokaisessa mobiililaitteessa on kaksi käyttöjärjestelmää http://keskustelu.suomi24.fi/node/11855337 . Tutun Androidin, iOSin ja Windows Phonen lisäksi kaikkea radioaaltoihin liittyvää toimintaa valvoo oma järjestelmänsä, ja se on usein yllättävän reikäinen. Reaaliaikakäyttökäyttöjärjestelmä (rtos) sijaitsee laitteen varusohjelmistossa (firmware) ja sitä pyörittää kantataajuussuoritin. Käyttöjärjestelmä on aina siruvalmistajan omaa tuotantoa ja suljettu.
Ongelman muodostaa se että kantataajuussuorittimien ohjelmistoihin ei pääse helposti käsiksi eikä niitä siksi tunneta laajalti. Turvallisina pidetyissä ohjelmistoissa on lukuisia tietoturvariskejä.

Kantataajuusohjelmistojen suunnittelu ja niissä käytetyt standardit ovat peräisin 80- ja 90-luvuilta. Niissä on aukkoja, joita haittaohjelmat voivat hyödyntää. Yksi suurimmista riskeistä on se, että suorittimet ottavat vastaan kaiken niille lähetetyn datan. Tämä data voi tulla operaattorien tukiasemista tai vakoiluun suunnitelluista tukiasemista, jotka tunnistavat kunkin rtos-reaaliaikakäyttökäyttöjärjestelmän haavoittuvuudet, jotka siis ottavat kaiken datan aina vastaan!!! Luuleeko joku ettei kansainvälisillä vakoilujärjestöillä olisi tämä tieto hallussa, vaikka normifirmoilla se ei olekaan?

Meillä on siis kokonainen käyttöjärjestelmä joka pyörii mobiililaitteen arm-suorittimen päällä sekä myös esim. 3G-ominaisuudet sisältävien Intel Core i3/i5/i7 PC-suorittimien http://keskustelu.suomi24.fi/node/11750717 , ja jossa ei ole lähes minkäänlaista väärinkäytön estojärjestelmää; ja joka luottaa automaattisesti jokaiseen käskyyn, koodinpätkään ja muuhun tietoon jotka sen tukiasema sille lähettää.

Tämän erittäin monimutkaisen tekniikan väärinkäyttömahdollisuudet ovat mittavat. Kaapatun tai väärennetyn tukiaseman avulla voidaan esimerkiksi kytkeä päälle puhelimen mikrofoni, kamera, ajaa rootkit-sovelluksia, soittaa tai lähettää viestejä kalliisiin puhelinnumeroihin tai vaikkapa lamauttaa koko laitteen toiminta.

6

358

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukko kaalimaan..
    • ghost box
      • ghost box

        Eikö täällä ole asiantuntijoita vastaamaan polttavaan aiheeseen? Onko tällä palstalla pelkkiä salkkareita ja trolleja?


      • tule tapa nauruu

        tuosta kännykkä jutusta olen huomannut, että joskus joitakin jaksossa akku purkaa selveästi nopeammin kun normalia, vaikka ei tulee tai lähtee puheluita tai teksitviestejä juuri tuolla puhelimella, joten olen tullut siihen johtopäätöksen että joku saattaa etäkuunnella minua, olen joskus puhunut luurin "kyll mä tiedään että te olette siellä salakuuntelee minulla..hahaha" :D


    • salatut elämät

      No varmaan vähän väärästä paikasta haet asiantuntijoita, palstan otsikkokin on salaliittoteoria. Mielestäni nuo vakoilujutskat rakennetaan jo tehtailla ja ohjelmistoihin sisään, ainakin siis nuo "huipun" käyttämät valvonta/vakoilu menetelmät.

    • F-Securekin alla

      Myöskään Flash Player Offline-lataukset http://www.adobe.com/products/flashplayer/distribution3.html eivät onnistu jos blokkaa Akamain IP-numerot.

      Ja uskomatonta, myös F-Secure on Akamain alla
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12062677
      ..meni usko NSA:ta vastaan pelaavaan F-Secureen.

      Blokkaa Akamai blokkaa open source
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11953616
      Miksi Akamai on haalinut kaikki tärkeimmät open source sivustot ja tiedostonlautaussivut taakseen mm. Firefox, sourceforge.net sekä Javan ym. ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1386
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1273
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      102
      1013
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      576
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      522
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe