Ilman hengittäminen kehittyi jo kaloille

Kreationistit eivät tunnu hyväksyvän minkäänlaisia todisteita eläinten maalle siirtymisestä, mutta kerrotaan vaikka sivullisia varten seuraavaa. Kreationistien mukaan kalojen oli mahdotonta kehittyä maalla eläviksi tetrapodeiksi, koska ilman hengittäminen olisi ollut mahdotonta.

Tutkittuaan niilinhaukia, jotka ovat alkeellisia luukaloja, tutkijat ovat havainneet jo aikaisemmin, että näillä on myös alkeelliset keuhkot. Tutkijat havaitsivat, että ne pystyvät hengittämään päälaella sijatsevilla spiraakkeleilla. Samanlaisia spiraakkeleita löytyy myös välimuotoina pidetyiltä lajeilta, jotka vielä asustivat vedessä, mutta myös varhaisimmilta tetrapodeilta. Fossiileista myös näkyy, kuinka nämä spiraakkelit kehittyivät lopulta kuulokanavaksi, joka löytyy myös ihmiseltä.

"Until now we've only had theories about the origins of breathing in the evolution of fish to land animals."

"But our research shows that the transformation actually started happening within the fish themselves while they were still in water."

He said the findings on Polypterus is the "smoking gun" that points to fossils such as Gogonasus as being capable of breathing in air through their spiracles.

"Other lobed-finned fish fossils of that age show large spiracles on top of their heads and the earliest known tetrapod fossils also have large open spiracles on their heads.

"All this points to the ability of these fishes to take in air from their spiracles as the first type of breathing, which ultimately helped them leave the water and invade the land."

http://phys.org/news/2014-01-evidence-animals-evolved-ability-air.html

Jonkinlaisen kritiikin ymmärtäisin, jos mitään todisteita tästä maalle siirtymisestä ei olisi, mutta kun niitä löytyy koko ajan vain lisää ja ne antavat jo hyvin kattavan kuvan tuosta muutosten sarjasta.

Kalasta ihmiseksi, kalasta ihmiseksi...

19

174

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin tai näin

      Voi tuota sokeaa evouskoa! Missä todiste evoluutiosta? Jumala on luonut tuollaisia ja sillä hyvä. Muuta tuosta ei voi johtaa.

      • Missä todiste jumalasta ja sen luomisesta?
        Edelleen odotan sitä ensimmäistä TODISTETTA.


      • 00000000

        Mielestäni Jumala on luonut kaikki olevat asiat. Näytä minulle asia, jota Jumala ei ole luonut. Mikähän ihmisen mielessä ei hoksaa, että tässä logiikassa on jotain hämärää?


      • tieteenharrastaja

        "Jumala on luonut tuollaisia ja sillä hyvä." Luonut, luonut, mutta miten?

        Ja miksi useampia erilaisia; yksinkertaisia ja mutkikkaampia.


    • Fiksu kreationisti

      Hengittyminen ei ole "Kehittynyt" yhtään mistään. Btw, mistään tästä kehittymisestäsi ei ole luonossa jälkeäkään- tekisit hyvin jos pitäisit sen mielessäsi ja lakkaisit valheidesi toistelun.

    • nyt puhut paksuja
      • Perähikiä sijaitsee siis Hartolassa.


      • ott pöhkökin
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Perähikiä sijaitsee siis Hartolassa.

        Kirveskoskela ei kukua tiiä Perähikiästä mitiä.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Ilman hengittäminenhän on kehittynyt kaloille useasti. Monilla eri kalaryhmillä on erilaisia tapoja hyödyntää ilmakehän ilmaa. Lämpimissä suolattomissa vesissä eläville kaloille on suuri etu, että happea saa suoraan ilmasta. Useissa näissä tapauksissa on hyvin helppo nähdä miten ne ovat kehittyneet.

      Koloilla ei ole ollut nähtävissä varsinaista "kiduksesta keuhkoksi" kehitystä, vaan hapenottoon on muuttunut yleensä muutoin. Joillain äyriäisillä on muistaakseni kiduksen ja keuhkojen välimuotoja.

    • Nih.

      Ensimmäisillä kuivalle maalle kivunneilla oli kissanpäivän, kun ruokaa (kasviksia) riitti eikä vihollisia ollut mailla halmeilla.
      Miksi siis kukaan ei olisi keksinyt vaihtaa elementtiä?

    • väsyttääkö?
      • "Löytö ei todista mitään."

        Linkissäsi ei edes mainita sitä, että noita spiraakkeleita on löydetty myös varhaisimmiksi ajoitetuilta tetrapodeilta. Ei se yksistään mitään todista, mutta muut fossiililöydökset yhdessä genetiikan kanssa antavat loogisen kokonaiskuvan. Eikö sinusta ole laisinkaan omituista, että tuon tavan hengittää on nyt löydetty olleen jo välimuotoina pitämiltämme lajeilta, jotka vielä elivät vedessä, ja sama rakenne löytyy myös ensimmäisiltä maalla eläneiltä lajeilta? Fossiilien perusteella sitten tämä rakenne on muuttunut maaeläimillä hiljalleen kuulokanavaksi. Linkkisi ei selitä yhtään mitään.


      • hohhohhoijakkaa
        solon1 kirjoitti:

        "Löytö ei todista mitään."

        Linkissäsi ei edes mainita sitä, että noita spiraakkeleita on löydetty myös varhaisimmiksi ajoitetuilta tetrapodeilta. Ei se yksistään mitään todista, mutta muut fossiililöydökset yhdessä genetiikan kanssa antavat loogisen kokonaiskuvan. Eikö sinusta ole laisinkaan omituista, että tuon tavan hengittää on nyt löydetty olleen jo välimuotoina pitämiltämme lajeilta, jotka vielä elivät vedessä, ja sama rakenne löytyy myös ensimmäisiltä maalla eläneiltä lajeilta? Fossiilien perusteella sitten tämä rakenne on muuttunut maaeläimillä hiljalleen kuulokanavaksi. Linkkisi ei selitä yhtään mitään.

        Vielä oudompaa olisi ollut jos eivät olisi hengittäneet!


    • --,,--

      Sammakokin hengittää myös ihollaan! Siksi se kuolee mikäli iho pääsee kuivumaan.

    • Maalla liikkumiseen tarvitaan paljon muutakin kuin kyky hengittää.
      Kalojen lisääntyminen ei onnistu maalla. Kalojen ruuan hankinta ei myöskään onnistu maalla. Ennen kuin mainitut toiminnat kehittyvät niille, ehkä miljoonan vuoden aikana, kala ehti kuolla nälkään ja sukupuuttoon.

      Suurin ongelma on kuitenkin se, että kaloilla ei ole matelijoiden informaatiota geeneissä. Kalojen geenit on suunniteltu vain kaloja varten, ei maalla liikkuvia matelijoita varten. Tästä syystä kalasta ei voi koskaan, eikä missään ajassa kehittyä maalla liikkuvaa matelijaa, kuten evoluutioteoria edellyttää.

      Miksiköhän tutkijat eivät testaa väitettään käytännössä? Syy on siinä, että testissä ensimmäinen kala kuolee maalla jo vuorokauden sisällä!

      • tieteenharrastaja

        Lukisit jotakin, niin et luulisi noin paljon.

        "Kalojen lisääntyminen ei onnistu maalla. Kalojen ruuan hankinta ei myöskään onnistu maalla."

        Kaloista kehittyneet sammakkoeläimetkin menevät edelleen veteen lisääntymään. Nytkin on kaloja, jotka nousevat rantamaalle ruokaa hanmmimaan.

        "Suurin ongelma on kuitenkin se, että kaloilla ei ole matelijoiden informaatiota geeneissä."

        Matelijoilla on geeneissään paljon kalojen ja vieläkin vanhempaa informaatiota, mutta myös mutaatioilla syntynyttä sammakkoeläinten ja ihan omaa.

        Ehdottmasi testi on älytön. Paljon enemmän oppii tutkimalla ja vertailemalla nykyisiä kaloja ja sammakkoeläimiä.


      • Epäjumalienlkieltäjä

        "Kalojen lisääntyminen ei onnistu maalla."

        Olisiko tässä ainesta kuukauden tyhmimmäksi kommentiksi?

        Kerropas miksi Jumala on luonut maaeläimiä (kuten nuo sammakot), jotka lisääntyvät vedessä ja vesieläimiä (kuten merikilpikonnat), jotka lisääntyvät maalla? Vastaus "niin on hyvä, koska niin Jumala on luonut" ei kelpaa, koska se osoittaa vain, että et edes yritä ajatella uskomuksiisi liittyviä ristiriitoja.


    • ;:;

      Vaatii kyllä niin suurta uskoa, että kala voisi muuttua maalla eläväksi nelijalkaiseksi, että nostan hattua ateisteille. En kyllä pysty sellaista satua itse uskomaan, varsinkaan kun sellaista ei kukaan ole koskaan nähnyt. Jeesuksen veden päällä kävelylle sentään oli silminnäkijöitä.

      • Epäjumalienkieltäjä

        "Vaatii kyllä niin suurta uskoa, että kala voisi muuttua maalla eläväksi nelijalkaiseksi"

        Ei se vaadi lainkaan uskoa. Kyseessä on havainnoista tehty johtopäätös.

        Uskomukset vaativat uskoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      390
      1429
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      788
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      726
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      674
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      642
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      378
      595
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      543
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      474
    Aihe