Niin.....siitä rasismista.

Kemppainen

Minua tässä askarruttaa yksi tapaus työpaikalta,ja ajattelin tässä vähän päästää painetta näin kirjoittelun kautta.Työskentelen eräässä oppilaitoksessa Etelä-Suomessa.Tässä oppilaitoksessa annetaan korkeinta matemaatista-ja teknillistä opetusta ja meillä on porukkaa aina siivojista emeriitusprofessoriin saakka.Porukka on mukavaa ja homma luistaa,mutta nyt viime aikoina on siivojaksi tullut serbejä,kroattialaisia,etc..etc...etc.Olen huomannut että nämä ulkolaiset työntekijät hoitavat hommansa kiitettävästi ja tekevät työnsä todella huolellisesti,nyt kuitenkin olen huomannut miten me suomalaiset kaiken saanneet ja ylen passatut paskiaiset(HUOM! EI KAIKKI MUTTA OSA MEISTÄ)kohtelemme näitä työntekijöitä niinkuin ne olisivat sontaa tai paskaa kengänpohjassa.Räikein tapaus tapahtui tässä pari päivää sitten,kun erään professorin huonetta siivottiin,ja professori ei ollut tyytyväinen siivojan työn tuloksiin.Hän kysyi tältä naissiivojalta mistä hän on kotoisin,jolloin nainen vastasi että:" Kroatiasta".Silloin tämä professorinpaska vastasi tälle siivojalle:"Olisit jäänyt sinne Kroatiaan pommin alle ennenmmin kun tullut tänne Suomeen paikkoja sotkemaan."No,totta kai nainen lähti siltä istumalta juoksemaan pois paikalta itkua vääntäen.Nyt tässä mietin,että voiko noin korkeassa asemassa oleva ihminen joka on saanut korkeinta akateemista koulutusta sekä useita ulkomaisia palkintoja tutkimuksistaan olla noin kusipää ja täydellinen moukka,että ei osaa alkeellisimpia käytöstapoja jota jo työläisperheen isät ja äidit jakavat lapsilleen.Olen tullut siihen tulokseen,että tämä professori on ehkä hankkinut sivistyksensä tynnyrissä asuen jolloin ulkomaailma ja käytöstavat on jäänyt jollain lailla unohduksiin.Olen kriittinen ulkolaisten suhteen,enkä halua ketään ulkolaista syömään meidän sosiaaliturvaamme,mutta jos hän tekee täällä rehellistä työtä,on sitä ihmistä kunnioitettava koska hän omalla työllään,oli se sitten mitä hyvänsä,maksaa sillä oleskelunsa täällä.Ja jokaisella rehellisellä ihmisellä ikään,rotuun ja sukupuoleen katsomatta,joka ansaitsee itse leipänsä,on samanlainen oikeus elää tällä armassa Suomenmaassamme kuin meillä suomalaisilla.

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dominikaani

      Mistä sinä voit tietää sotkiko se kroati oikeasti sen professorin huonetta! Tuskinpa niin korkean koulutuksen saanut persoona syyttä suotta alkaisi noin räyhätä. Tosin luulen, että tätä juorua on melkoisesti vääristelty. Kenenkään ei kannata ottaa tätä vakavasti.

      Tämä Kemppainen ei itse selvästikkään ole mikään upean yleissivistyksen omaava ihminen. Niin, siinä se haukkuu muita vaan professorinpaskaksi ja käyttää muutenkin oudon paljon sanaa paska. Ei taida kemppainenkaan olla ihan henkisesti terve, kun tuollainen paska-syndrooma on.

      • Kemppainen

        Tunnen kyseisen professorin erittäin hyvin,ja olen nähnyt hänen käyttäytyvän alaisiaan kohtaan erittäin törkeästi,muun muassa kyseisessä tapauksessa.Henkisestä olemuksestani en mene sanomaan mitään menköön se toisten arvioitavaksi,mutta ihmettelen sinua,Dominikaani,jonka mielestä koulutus takaa sen että "alempiarvoisempia"voi pitää jonkin laisena karjana,jota voi potkia mennen tullen.Olet Dominikaani syntynyt liian myöhään sinun kulta-aikasi olisi ollut 1930-40 luvun Saksassa,siellähän sitä silloin sai alempiarvoisia potkia ja polttaa mielin määrin.


    • ikkunanpesijä

      Tekisi mieli tietää että minkä puolueen Professori tämä oikein oli ?

      • Ei puolueilla ole professoreja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe