Miksi EU kulkee laput silmillä?

miettikää.

Miksihän uutisoidaan aina Venäjää paheksuen ja EU:n tai USA:n toimet "hyväksyen"?

Se, että Venäjä olisi mennyt vaikkapa nyt Kanadaan ja järjestänyt siellä presidentin vallankaappauksen ja asettanut haluamansa presidentin sinne, olisi varmasti aiheuttanut Venäjän paheksuntaa. Sitten vielä, jos kuviteltu venäjäläismielinen pressa olisi soitellut Venäjää apuun Usan painostuksen alla, niin johan olisi siitä markkinat syntyneet.

Vrt. Poroshenko pyysi Usalta turvatakuita. On oletettavaa, että vallankaappauksen maninoija tuli USAn taholta. Ja ihan läpinäkyvää on tuo, että Porosenko nyttemmin pyrkii saamaan USA:lta apuja ja Naton joukkoja maahansa.

Mutta EU on USA:n talutusnuorassa, tekee mitä se tahtoo.

11

108

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sappiass

      No siksi, kun Venäjä on Mordor. Läpimätä paskamaa.

      Ukrainallahan muuten oli jo jostain sieltä 90-luvulta USA:n JA Venäjän turvatakuut. Eivätpä vaan sitten olleet minkään väärtejä.

      Totta kai Poro pyysi Yhdysvalloilta apua, koska se on ainoa maa, jolta voi löytyä selkärankaa ja muskelia työntää Medvedevin molopää syvälle Puttanan perseeseen.

      Toivotaan, että Ukrainan kansa saa haluamansa eli Nato-joukot maahansa mahdollisimman pian. Se vähän vähentäisi pahan imperiumin uskallusta hyökkäillä naapuriinsa.

      EU on löysien nössöjen luuserisakki. Onneksi USA edes vähän potkii EU:n mätisäkkejä perseelle, jotta saadaan joku roti taisteluun Putleria vastaan.

      • Tutustukaa

    • sappiass

      1. USA ei järjestänyt vallankaappausta, vaikkakin ehkä myötämielisesti siihen suhtautui. Mikä johtui kyllä siitäkin, että vanha pressa oli lähinnä Putlerin sätkynukke.

      2. "Haluamansa presidentti" voitto valvotut vaalit reilusti. Siis Ukrainan kansa valitsemansa presidentin kautta soitteli USA:ta apuun.

      Venäläisille tämä demokratia on vähän vaikea asia käsittää yhä edelleen. Teille ei tunnu olevan mitään merkitystä sillä, että mikä on kansan tahto. Putin on teille yhtä lainmukainen pressa kuin Obama tai Poroshenko.

    • tie sotaan

      EU:ssa on vallalla ikuisen rauhan käsitys. EU:n johtajat ovat kuin brittijohtaja Chamberlain joka sopimuspaperia heilutti ja totesi "rauha maailmalle" vaikka Saksan johtaja korpraalifuhrer koko ajan valmistautui sotaan.
      Valtioiden johtajat eivät halunneet ymmärtää sitä, että Saksan mittava asevarustelu tarkoittii sotaan ryhtymistä. Vain sotatoimien aloituspäivä oli määrittelemättä mutta sekin aika koitti kun Saksa hyökkäsi Puolaan.
      Varustelukilpa johtaa väistämättä sotaan jossakin vaiheessa. Aika on "kypsä" kun maan johto otaksuu olevansa riittävän voimakas sodan voittamiseen. Tämä on arviointiin perustuva päätös.

    • Se on kyllä huikeaa ettei venäjän osallisuutta painokkaammin tuoda esille ja siihen puututa voimallisemmin. Keinot on mutta ei tahtoa.

    • Kiina hallitsee
      • fueller

        Verkkomedia kertoi sanatarkasti kesän taisteluista ja fasistien pahoista mottitilanteista.Ukrainan upseerit painoi karkuun venäjän puolelle ja jättivät ryhmänsä tykin ruuaksi.näitä karkulaisia haastateltiin mm.Venäjän pääuutisissa joten tuskin manipulaatiosta voidaan puhua.Ukraina jenkkien johdolla valehtelee minkä ehtii.Suomessa heidän apunaan on lähes koko media.Helsingin sanomat,Iltalehti,Yle jne.Kaikki uutisointi on venäjävastaista ja provosoivaa!


      • sappiass
        fueller kirjoitti:

        Verkkomedia kertoi sanatarkasti kesän taisteluista ja fasistien pahoista mottitilanteista.Ukrainan upseerit painoi karkuun venäjän puolelle ja jättivät ryhmänsä tykin ruuaksi.näitä karkulaisia haastateltiin mm.Venäjän pääuutisissa joten tuskin manipulaatiosta voidaan puhua.Ukraina jenkkien johdolla valehtelee minkä ehtii.Suomessa heidän apunaan on lähes koko media.Helsingin sanomat,Iltalehti,Yle jne.Kaikki uutisointi on venäjävastaista ja provosoivaa!

        No eihän tokikaan Äiti Venäjän pääuutisissa manipulaatiota voi olla! Maailman rehellisin kansa ja rehellisimmän kansan rehellisin media! Siksi venäläiset ovatkin arvostettuja kautta maailman!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1552
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      73
      954
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      839
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      754
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      259
      715
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      43
      680
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      593
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      74
      587
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      52
      576
    Aihe