Venäjän hyväksyttiin lakia jotka sallii hyökkäyksen Suomeen :

Hannu A

Voivat tästä lähin tulla minne vaan missä Neuvostoliiton tai tsaarien aikaisen Venäjän alaisten tai heidän lapsensa kokevat tulevansa vainotuiks ja Suomi on Ukrainan ohella ainoat Vn läntiset naapurit, jotka eivät kuulu NATOon, mutta täyttävät aiemman tunnusmerkin. Ukraina on jo hoidettu, miksi siis tämä laki oli duumassa tarpeen kesäkuussa säätää?:
500 täälä asuvaa venäläistä muutama kahjo Verkkomediasta SamiHyrskylahti valtaisivat Imatran raja-aseman. Välittömästi palkkasotilaita Moskovan ja Pietarin työttömistä ja alkoholisoituneista entisistä sotilaista á 200 $/kk viinat palkkasotilaita Tsetseniasta ryntäis rajan yli sekä sotilaita vapaa-aikana tankkeineen niinkuin Ukrainassa. Meidän armeijalta menisi muutama viikko ennenkun ne päättäs mitä tehdä, mut silloin peli olisi jo pelattu - todellinen ja lopullinen suomettuminen olisi tapahtunut!

11

95

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Meidän armeijalta menisi muutama viikko ennenkun ne päättäs mitä tehdä,"

      Aika erikoinen väite, vai onko jotain faktaakin tueksi jossain?

      Viimeksi kun kävin kertaamassa niin sanoivat että meidän joukko-osastolla on kaluston moottorit lämpimänä ja keula kohti itää. Jos rähinä alkaa niin liikkeellä oltaisiin vuorokaudessa.

      Onkohan rahat niin tiukilla että valmius on purettu? Tuskin sentään.

      • Hannu A

        Kyllähän armeijamme vastaisi varmaankin jämäkästi, mutta tarkoitan aikaa joka kuluisi ennenuin ( kuten sivistysvaltioissa kuuluisikin ) sovinnon yritykset olisi loppunkäyty, kuten Ukrainassakin tapahtui. Tänä aikana venäläisiä vapaaehtoisjoukkoja valuisi "Imatran Vapautetuun Tasavaltaan" läjäpäin ja he rupeisivat vaatimaan tasavertaista neuvotteluasemaa Suomen kanssa.Venäläisten virallinen neuvonantajansahan julkisti Putinin olevan askeleen päässä maailmanvallassa ja tämäntapaista keinoahan he ovat jo käyttäneet neljästi.


      • siinäpä se
        Hannu A kirjoitti:

        Kyllähän armeijamme vastaisi varmaankin jämäkästi, mutta tarkoitan aikaa joka kuluisi ennenuin ( kuten sivistysvaltioissa kuuluisikin ) sovinnon yritykset olisi loppunkäyty, kuten Ukrainassakin tapahtui. Tänä aikana venäläisiä vapaaehtoisjoukkoja valuisi "Imatran Vapautetuun Tasavaltaan" läjäpäin ja he rupeisivat vaatimaan tasavertaista neuvotteluasemaa Suomen kanssa.Venäläisten virallinen neuvonantajansahan julkisti Putinin olevan askeleen päässä maailmanvallassa ja tämäntapaista keinoahan he ovat jo käyttäneet neljästi.

        Itselleni on ihan sama miten armeija vastaa ja missä aikataulussa kunhan kaikki suojatöissä olevat virkamiehet, rikkaat öykkärit ja aivopestyt vapaaehtoiset (joita suomessa riittää) laitetaan etulinjaan ensin kuolemaan etujensa puolesta, koska ne kenelle Suomessa kaikki rahat ja edut menee on heidän velvollisuutensa kuolla ensin. Tämä on kaikkein tärkeintä.

        Todennäköisesti nämä ryhmät tekevät kaikkensa siis suojatyövirkamiehet, rikkaat öykkärit ja aivopestyt vapaaehtoiset, että kaikki pätkätyötekijät, työttömät ja muut köyhät saadaan ensimmäisenä kuolemaan venäjän panssareiden telaketjuihin. Rikkaat öykkärit tekevät kuten Wahlroos lähtevät rahakassien kanssa turvallisimmille seuduille tai oikeastaan moni on jo lähtenyt. Sitten aletaan huutelemaan, että on vuokra torpassa asuvan köyhän velvollisuus kuolla niiden puolesta joille on taattu elinikäiset suojatyöt ja muut edut koska se on isänmaalista. Tässä vaiheessa aivopesty osa suomalaisia hyppää pää edellä vaikka kaivoon kunhan sen sanotaan olevan isänmaallista.

        Käy niinkuin Fukusiman ydin onnettomuudessa työttömät pistetään ydinreaktoria siivoamaan vaikka he eivät olisi käyttäneet fukusiman sähköä ollenkaan ja ne ketkä käyttivät eniten vetävät etelässä koktaileja samaan aikaan.

        Köyhän pitää olla todella fiksu, että kutsunta kirje ei tule perille ennenkuin suomen armeija on jo tuhottu jos parikin viikkoa pystyy viivästyttämään rintamalle joutumista niin se riittää.


    • Lisäksi suomen maastossa on se etu ettei täällä jyrätä tankeilla kovinkaan vauhdikkaasti. Ja mikäli meidän BUK laitteet on yhtään vireessä niin kotvanen menisi ennen kuin hyökkääjä saisi edes ilmaherruuden.
      Kalusto ehkä menisi aika nopeaan mutta sitten alkaisi pitkä ja piinaava sissisota johon siihenkin suomen maasto antaa hyvät puitteet.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_Defence_Forces

      • sappiass

        Kykyä varmaan olisi, mutta voisiko jäädä kiinni poliitikkojen uskalluksesta? Siinä pitäisi olla valmiina heti kättelyssä tappamaan ronskilla kädellä satoja ellei tuhansia moskovalaisia juoppoja, verkkomeedioita ja pieniä vihreitä miehiä. Ja siitä taas Putler voisi pahastua meille.
        Ukrainassahan juuri tämä haluttomuus vetää liipasimesta heti alussa on johtanut pelin menettämiseen. Toki myös armeijan epäyhtenäisyys vaikutti.


    • Annu Haa

      suomettuminen on isänmaallista! Vastakohtaisia voi syyttää melkein maanpetturuudesta. Unohtakaa jo se aidan takana oleva viheriö. Se on vain tekonurmea, koska maaperän ravinteet ovat hävinneet, pohjavedet käytetty ja pilattu, ja muovinurmen valmistuksessa käytetty öljykin ryöstetty lähi-idästä.

      Ihme heppuja ootte!

    • ei toteudu ei

      Olihan täällä Suomessakin se aika jolloin unelmoitiin ja yritettiin vapauttaa Karjalaa, Vienaa ja Aunusta. Ei se "Suur Suomi uho" vielä täältä ole loppunut, varmasti niitä uusia lähtijöitä löytyisi jos uusi "miekantuppi" kutsu kävisi.
      Jotkut vielä luulee Naton voiman auttavan tässä Karjalan, Vienan ja Aunuksen vapauttamisessa.
      Elätte täydessä harhojen maailmassa.

      • totuudentorvi666

        Onhan se selvää että jos vieras maa eli Venäjä ryöstää Suomen maa alueita niin kyllä ne pitää saada takaisin.

        Olen myös odotellut sotakorvausten täydellistä palautusta korkojen kera, sotaveteraaneille ja sotaleskille maksettavaa korvausta, orvoille maksettavaa korvausta, ja korvausta aiheutetusta tuhosta Suomelle. Nuvostoliitto ja Venäjä ovat tunnustaneet hyökänneensä suomeen joten kipin kapin pankkiin ja maksut Suomeen.

        Sen jälkeen korvaavat aiheuttamansa tuhot Georgiassa ja Ukrainassa, Itäblokin alle jääneet kansat....

        Taitaapi rahat loppua vaikka kuinka kaasua myisi.

        Kyllä voi olla täysin p-as k a maa, kukaan ei jäisi kaipaamaan.


    • patriark

      Kyllä se on semmonen homma että täällä suomessa nämä venäjän paskaa ihannoivilla ja mielistijöillä on parempi pikku hiljaa hinata perseensä sinne venäjän puolelle. Sillä sillon kun se aika koitaa niin ne nämä ryssän puolustelijat on ensimmäisä jotka viedään sinne navetan taakse.

      • katriarkki

        Siinä toinen mustan molon imuttaja!Miksi suomi joutui maksamaan venäjälle sotakorvauksia?Hehehe!


      • rukiveer
        katriarkki kirjoitti:

        Siinä toinen mustan molon imuttaja!Miksi suomi joutui maksamaan venäjälle sotakorvauksia?Hehehe!

        Ai että miksi? -Vain ja ainoastaan pakottamalla, mitään oikeutusta korvauksiin ei ollut, Venäjä ryösti ja on kriminaalivaltio.

        Suomen pitäisi viedä Neuvostoliiton hyökkäys ja pakkomaksetut korvaukset kansainväliseen oikeuteen.

        Itäinen naapurimaamme on kriminaalivaltio joka pitäisi pyyhkiä pois.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1472
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      72
      932
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      819
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      710
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      42
      630
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe