Päivi Räsänen oli tiistaina Radio rockin haastattelussa.
Nyt puuhataan uutta kansalaisaloitetta, jolla kumottaisiin aiemman kansalaisaloitteen päätökset.
http://www.radiorock.fi/#!/post/54ec4c9ac92fe50300e2db9e
Haastattelijakaan ei tainnut tietää, että nyt on jo 2 eri kristittyjen ryhmien kansalaisaloitetta samasta asiasta vetämässä ja ne saa nykyisellä vauhdilla mitättömän kannatuksen.
2 kuukautta ollut aloite on kerännyt 552 kannattajaa ja 2,5 kuukautta olleessa on 910 kannattajaa.
Kristityt ovat sen verran riitaista porukkaa, etteivät sovi samojen aloitteiden taakse.
Haastattalussa kerrottu uusi aloite tulisi esiin maalis-huhtikuussa ja sen järjestää "Aito avioliitto"-yhdistys.
http://aitoavioliitto.fi/
Yhdistys sanoo olevansa "uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumaton", mutta kun katsoo nimilistaa niin se koostuu ääri-kristityistä.
Puheenjohtaja on helluntailainen
Pienessä tukiryhmässä on helluntailaisia, Patmoksen väkeä, kristillisdemokraatteja, SDP:n ja Keskustan kristillisimmät poliitikot ja tietenkin Räsästäkin uskovaisempi avustajansa Soili Haverinen, josta on ennusteltu Räsäsen työn perijää joskus.
Jos tuo uusi aloite saisi 50000 kannattajaa, se voisi aiheuttaa saman verran ylimääräisiä kirkosta eroamisia.
Eduskunnassa se ei voisi mennä enää mitenkään läpi kun kansastakin korkeintaan kolmasosa on enää vanhan kannalla.
Räsänen ei luovuta avioliittolaki-asiassa
22
<50
Vastaukset
- HyväPäkä
"Räsänen ei luovuta avioliittolaki-asiassa"
Tämähän on loistava uutinen, näin ateistin näkökulmasta.- fdhsd
Juuri niin. Voi kun saisivat tarvittavan määrän allekirjoittajia, niin saataisiin asia taas eduskuntaan ja kirkosta erot pomppaisivat taas Taivaisiin.
fdhsd kirjoitti:
Juuri niin. Voi kun saisivat tarvittavan määrän allekirjoittajia, niin saataisiin asia taas eduskuntaan ja kirkosta erot pomppaisivat taas Taivaisiin.
Päivi ja kirkostaeroamiset ovat olleet kuin paita ja peppu.
Vaikka onhan se toisaalta vähän noloa, noin Päivin kannalta, että kaikkien aikojen paras kirkostaerottaja on kristillisdemokraattien Päivi Räsänen.
Mutta, joka tapauksessa, hyvä Päivi!
Päivi Räsänen tukee aloitetta kun ei vastustaakaan voi. Siellä kristillisten porukoissa on Päiviäkin paljon ehdottomampaa ääriuskovaista, joille tuo hyväksytty avioliittolaki on yhtäkuin jumalanpilkka ja siitä seuraa Jumalan kosto, joka kohdistuu koko Suomen niskaan.
Ne aidosti pelkää, että vaikkapa nyt Suomen rajaa vartioivat enkelit poistuu vartiopaikoiltaan ja Putinin joukot valloittaa tämän maan.
Ymmärrettävästi järkiperusteluilla noiden ääriuskovien päitä ei käännetä.
ps minusta Päivi vaikutti hieman kiusaantuneelta ja oletan, että hän mieluiten unohtaisi koko lain, antaisi asian ollaRäsäsellä on kova tavoite eduskuntavaaleissa.
Paikkaluku halutaan nostaa kuudesta kahdeksaan.
Kova tavoite, kun mielipidetiedustelujen mukaan kannatus on 3,3%, kun eduskuntavaaleissa 2011 se oli 4,03%.
Nyt ei ole edes merkittäviä vaaliliittoja, joilla kristillisdemokraatit on ratsastaneet useissa vaaleissa.
Äärikristityt ovat laatineet ohjeita, jotta vain niitä ehdokkaita pitää äänestää, jotka vastustavat tasa-arvoista avioliittolakia ja kaiken lisäksi he uskovat saavansa sellaisen eduskunnan.
He itse kannattavat tulevan lain kumoamista ja uskovat enemmistön suomalaisistakin olevan samanmielisiä, jotka vain painostuksen takia olisivat olleet eri mieltä.Pe.ku kirjoitti:
Räsäsellä on kova tavoite eduskuntavaaleissa.
Paikkaluku halutaan nostaa kuudesta kahdeksaan.
Kova tavoite, kun mielipidetiedustelujen mukaan kannatus on 3,3%, kun eduskuntavaaleissa 2011 se oli 4,03%.
Nyt ei ole edes merkittäviä vaaliliittoja, joilla kristillisdemokraatit on ratsastaneet useissa vaaleissa.
Äärikristityt ovat laatineet ohjeita, jotta vain niitä ehdokkaita pitää äänestää, jotka vastustavat tasa-arvoista avioliittolakia ja kaiken lisäksi he uskovat saavansa sellaisen eduskunnan.
He itse kannattavat tulevan lain kumoamista ja uskovat enemmistön suomalaisistakin olevan samanmielisiä, jotka vain painostuksen takia olisivat olleet eri mieltä.>>>Räsäsellä on kova tavoite eduskuntavaaleissa... He itse kannattavat tulevan lain kumoamista<<<
Varmasti kannattavat ja eiköhän ne ole turvautuneet Korkeammankin apuun rukoillen vaalimenestystä ja lain kumoutumista. Mutta vaaliliittoa ei kukaan enää tee krisseleiden kanssa.
Esim Kepu ja kokoomus on molemmat ottaneet pataan noissa krisujen kanssa tehdyissä vaaliliitoissa. Ne kun on taktikkoja ja osaa ottaa vaaliliitosta hyödyn irti eli keskittävät ääänensä parille kärkiehdokkaalleen ja loput saa muutaman hajaäänen.
Varmasti Päivikin kumoaisi tuon avioliittolain, monen muun lain kera, jos pystyisi, mutta Päivi tuntuu jotenkin käsittävän, että liiallinen elämöinti asialla ei ole nyt edes heidän omien etujen mukaista. Jotenkin se kiemurteli siinä radio rockin videopätkässä eli yritti vetää sitä linjaa, että eihän me, vaikka toisaalta miksikäpäs ei.
Vähän kuin arkkipiispa Mäkinen viime kesän haastattelussa kun ne kysyi siltä, että "kannatatteko te Herra arkkipiispa tasa-arvoista avioliittolakia".
Vastauksesta ei saanut selvää erkkikään.
- dah
Se on paha jos Päivi alkaa juoksemaan ääri uskovaisten juoksupoikana noissa avioliittohommissa.
Minusta Päivi on ääriuskovainen. Onhan hän Luther-säätiön eli nykyisen Lähetyshiippakunnan fani, Luther-säätiön homopamfletin kirjoittaja ja homoillan stara.
Mutta krisseli-taktikkona Päivi ei halua enää enempää tyhjentää kirkkoa tai tehdä poliittista itsemurhaa. Päivi ei juokse eikä mesoa, koska se ei ole krisujen oma etu.qwertyilija kirjoitti:
Minusta Päivi on ääriuskovainen. Onhan hän Luther-säätiön eli nykyisen Lähetyshiippakunnan fani, Luther-säätiön homopamfletin kirjoittaja ja homoillan stara.
Mutta krisseli-taktikkona Päivi ei halua enää enempää tyhjentää kirkkoa tai tehdä poliittista itsemurhaa. Päivi ei juokse eikä mesoa, koska se ei ole krisujen oma etu.Kyllä juu.
Päivin kiemurtelu oli tosiaan merkillepantavaa RadioRockin haastattelussa.
Hän ei varmaan ennalta arvannut, että haastattelu myös kuvataan.
On varmaan vaikeaa olla sanomatta haastattelussa todellista omaa mielipidettään ja yrittää se kuitenkin joillakin sanoilla tuoda ilmi.
Käytännössä tollanen on täysin mahdotonta ja aiheuttaa kiemurtelua, jonka kaikki huomaa.
Samalla hän menettää entisestäänkin ihmisten luottamusta, kun ei uskalla sanoa asiaa rehellisesti.Pe.ku kirjoitti:
Kyllä juu.
Päivin kiemurtelu oli tosiaan merkillepantavaa RadioRockin haastattelussa.
Hän ei varmaan ennalta arvannut, että haastattelu myös kuvataan.
On varmaan vaikeaa olla sanomatta haastattelussa todellista omaa mielipidettään ja yrittää se kuitenkin joillakin sanoilla tuoda ilmi.
Käytännössä tollanen on täysin mahdotonta ja aiheuttaa kiemurtelua, jonka kaikki huomaa.
Samalla hän menettää entisestäänkin ihmisten luottamusta, kun ei uskalla sanoa asiaa rehellisesti.Olisiko tuon kiemurtelun takana ollut se homoillan painajainen, kun Päivi tyhjensi kirkon pajatson. Suurinpiirtein 40'000 sanoi kirkolle moro ja siinä meni muutama kymppimilli mukana ;-)
Moni piispa oli hyvin, hyvin vihainen Päiville ;-(
>>>hän menettää entisestäänkin ihmisten luottamusta, kun ei uskalla sanoa asiaa rehellisesti.<<<
Tästä olen Luther-säätiön eli Lähetyshiipakunnan fanien kanssa, uskoakseni, samaa mieltä, eli olisit Päivi vain iskenyt vain rohkeasti teesisi tiskiin.
Päivi Räsänen ei ole oman ilmoituksensa mukaan vielä edes allekirjoittanut aloitetta vaikka varmasti tukeekin sitä, mutta yllättävää minusta oli se, että kristillisdemokraatit eivät äänestyksen lähestyessä protestiksi eronneet hallituksesta.
Se olisi ollut selkeä kannanotto. Nyt tuon lain hyväksyi eduskunta ja hallitus jossa krissselit itse istuu.
>>>Eduskunnassa se ei voisi mennä enää mitenkään läpi kun kansastakin korkeintaan kolmasosa on enää vanhan kannalla.<<<
Ei todellakaan eli on huomattavasti hankalampaa kumota tuo laki, varsinkin kun kepun Sipiläkin on sanonut, että laki saatetaan voimaan. Liika elämöinti asialla nyt eduskuntavaaleissa olisi poliittisesti heikko veto muille puolueille kuin korkeintaan krisuille ja persuille. Yksittäiset ehdokkaat voi toki siitä jutella.Juu ei ole kirjoittanut, kun uusi aloite on vasta suunnitteluvaiheessa ja tullee esille nyt maalis-huhtikuun aikana.
2 loppuvuodesta tehtyä aloitetta on kohta puolimatkassa, kun puoli vuotta on se kannatusaika.
Sipilän sana painaa paljon.
En usko että hän lähtee tuossa asiassa kääntämään takkiaan, se olisi niin paha isku hänen maineelleen.Pe.ku kirjoitti:
Juu ei ole kirjoittanut, kun uusi aloite on vasta suunnitteluvaiheessa ja tullee esille nyt maalis-huhtikuun aikana.
2 loppuvuodesta tehtyä aloitetta on kohta puolimatkassa, kun puoli vuotta on se kannatusaika.
Sipilän sana painaa paljon.
En usko että hän lähtee tuossa asiassa kääntämään takkiaan, se olisi niin paha isku hänen maineelleen.Totta, tuo kirjoitustaitoisten tekemä "Aito_avioliitto_aloite" on vasta vaiheessa eli ei ole voinutkaan allekirjoittaa. Hätäisimmät tosin purki paineita jo kahdella kansalaisaloitteella ja parilla adressilla, mutta edelleen ihmettelen, ettei Päivi nykäissyt puoluettaan oppositioon.
Olisiko Päivillä suunnitelmissa uusi kausi Audin takapenkillä eli jatkokausi ministerinä.
Se nähdään, kun vaalit on käyty ja se, että lemppaako kristilliset Päivin puh.johtajan paikalta.
- Japarannusalkaa
Katsoo itään tai länteen, niin tosiasia on, että Suomi on luopio.
Japarannusalkaa
>>> Katsoo itään tai länteen, niin tosiasia on, että Suomi on luopio. <<<
Jos tarkoitit idällä Venäjää, niin siellä saa piestä homot, mutta siellä saa myös tappaa opposition, vallata Krimin ja osan Urkainaa. Siellä saa myös Kultakello-Kirill ottaa alakerrassa asuvan huoneiston haltuun "pölyhaittojen_takia".
Venäjän ortodoksisen kirkon bossilla saa myös olla huora poikineen.
Pitäisikö arkkipiispa Mäkiselläkin olla oma haareminsa, vai?
Lännessä on Ruotsi, Norja ja Islanti eli ei erityisen konservatiivisia maita, mutta mahdoitko tarkoittaa USA:ta. Sinne et näkisi, vaikka kiipeäisit kritillisen norsunluutornisi 1000 kilometrin huippuun.>>>Katsoo itään tai... <<<
"Venäjällä abortti on huomattavasti tavallisempi ilmiö kuin Länsi-Euroopassa...
YK:n mukaan Venäjällä tehdään väkilukuun nähden eniten abortteja maailmassa."
Eli Suomeen verrattuna noin viisi kertaa enemmän ja Venäjän laittomat abortit, 180'000 siihen päälle. Kaiveletko vain rusinoita pullasta vai tätäkö kaipaat?
- EroaValtiokirkosta
Päivi painaa
http://www.kdlehti.fi/2015/03/02/tavoitteena-on-pyortaa-avioliitolain-muutokset/Hyvä uutinen.
Nyt sitten Päivi vihdoin uskalsi kertoa oikean mielipiteensä.
Tulevan avioliittolain kumoaminen on nyt kristillisdemokraattien vaaliteema, joka tulee esille monet kerrat jo vaalitenttien aikana.- Hehhah
Pe.ku kirjoitti:
Hyvä uutinen.
Nyt sitten Päivi vihdoin uskalsi kertoa oikean mielipiteensä.
Tulevan avioliittolain kumoaminen on nyt kristillisdemokraattien vaaliteema, joka tulee esille monet kerrat jo vaalitenttien aikana.<< Tulevan avioliittolain kumoaminen on nyt kristillisdemokraattien vaaliteema, joka tulee esille monet kerrat jo vaalitenttien aikana. >>
Näin se voisi mennä. Onhan nimittäin niin, että kristilliset hyötyvät tuosta konservatiivisuudesta: KD houkuttelee jämäkän umpimielisillä kommenteillaan lisää äänestäjiä, joten avioliittolain ottaminen vaaliteemaksi on varmasti KD:n kannatusta nostava teema (kuitenkin suomalaisista on vielä iso osa niin vanhoillisia, että kannattavat uuden lain kaatamista).
Samalla toki kristilliset palvelevat yhteiskunnan sekularisaatiota: jengi kypsyy kristillisen uskon käyttämiseen diskriminaation perusteena ja eroaa kirkosta. Eli toivokaamme, että tuosta tulee vaalien suorastaan pääteema, jota käsitellään ties missä A-studion illoissa ennen vaaleja. Saadaan taas hiukan ripeyttä tuohon laiskanlaiseen eroamistahtiin.
- kansalainen
Hyvä Päivi Räsänen.Ei tuomosia sikamaisuuksi tarvikkaan hyväksyä.
- einäyttöä
Ja Paatero ei luovuta Anneli Auerin syyttämisestä.
Noin 60 tuhatta näyttäisi tuollainen saaneen: http://www.adressit.com/a/42827 . Jostain syystä kynnys kansalaisaloite.fi-palvelussa vaikuttaa olevan paljon suurempi useimmissa asioissa, joten voi olla, ettei tässäkään saada 50 tuhatta kokoon.
En tiedä miksi lestadiolaiset eivät ole innostuneet. Luulisi olevan helppoa Suviseuroissa sanoa pääpuhujan, että "Jumalan perheväki" allekirjoittaa nyt ja kohta olisi nimilista tarpeeksi pitkä.
No, nähtäväksi jää. Jos kesän kaikissa kristillisissä tapahtumissa kerätään nimiä, ja tuollaiset 15-20 tuhatta saadaan jo keväällä sähköisesti, ei 50k tuntuisi mahdottomalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924