ROSVOMINISTERI EROAA VHDOINKIN !

http://yle.fi/uutiset/ei_enaa_ministeri__kreikan_valtiovarainministeri_eroaa/8131427

"
Kreikan valtiovarainministeri Gianis Varoufakis ilmoittaa eroavansa. Ei enää ministeri! hän kirjoittaa kotisivullaan.

Varoufakis kirjoittaa, että tietyt euroryhmän jäsenet ovat antaneet ymmärtää, että hänen poissaolonsa ryhmän kokouksista olisi suotavaa. Kreikan pääministeri Alexis Tsipras on Varoufakisin mukaan arvioinut, että hänen poissaolostaan voisi olla apua jatkoneuvotteluissa. Siksi hän on päättänyt erota tänään maanantaina.

Varoufakis uskoo, että Kreikan eilen sunnuntaina järjestämä kansanäänestys säilyy historiankirjoissa ainutlaatuisena hetkenä, jolloin pieni eurooppalainen maa nousi velkataakkaansa vastaan. Kuten kaikilla demokraattisilla taisteluilla, myös Kreikan kansaäänestyksellä on hinta, hän sanoo.

Varoufakis kirjoittaa, että on hänen velvollisuutensa auttaa Tsiprasia hyödyntämään kansanäänestyksen lopputulos jatkoneuvotteluissa, kuten Tsipras uskoo voivansa tehdä. Varoufakis kirjoittaa, että hän aikoo kantaa lainoittajien inhon ylpeydellä.

Hän lupaa täyden tukensa pääministeri Alexis Tsiprasille, uudelle valtiovarainministerille ja koko hallitukselle.

Lähteet: AFP, Reuters
LUE MYÖS

Varoufakis: Kreikkalaiset sanoivat "ei enää" talouskurille 5.7."



Ylivarojensa eläneet ja velkavankeuteen joutuneet kregut huutavat ja melskaavat nyt turuilla ja toreilla, jotta he haluavat olla demokraattisia ja määrätä omista asioistaan!
Demokraattinen mielipiteeni on jotta sielläpäs eläkööt omillaan, voisin myös kuitenkin todeta vanhan viisauden. Millä se perse pieree kun ruumis on jäässä!
sillä vaikka olisi kuinka isontalon poika, jos rahat on loppu se loppuu äkkiä kaikki muukin !


Late Lapista. SSSS Ry!

2

<50

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellainen.kiitos

      "Varoufakis kirjoittaa, että hän aikoo kantaa lainoittajien inhon ylpeydellä."

      Jospa Varoufakis vaan tietäisi, kuinka häntä inhotaan maailmalla... Ihan gangsterin näköinen, joka on syyttänyt lainoittajia terrorismista!

      • Näyttää päällepäinkin ihan vankikarkurilta, ilmiselvä mafioso tuo kahjo on !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      892
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      61
      824
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      699
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      55
      689
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      15
      646
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    16. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      543
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    Aihe