Kysely: Pitäisikö rajat sulkea?

freevoice

Vastatkaa tähän riippumattomaan kyselyyn, pitäisikö mielestänne rajat sulkea turvapaikanhakijoiden määrän rajoittamiseksi:

http://goo.gl/ml2Q3C

27

107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erittäinvihainen

      Kyllä heti välittömästi,ja kaikki tulleet on palautettava.Hallitus on unohtanut sen,kenen leipää he syövät.

      • LAJITTELU_HETI_RAJALLA

        Ruotsi on huomattavasti rikkaampi maa joka on vuosia perustanut ulkopolitiikkansa maahanmuuttajien imemiseen ase- ja autotehtaidensa käyttövoimaksi. Suomen osaaminen on rauhansovittelu ja asiantuntija-apu paikanpäällä. Suomen resursseja ei saa tuhlata Irakin armeijan sotilaskarkureiden paapomiseen ja lomailuttamiseen.


      • Äkäinensuomalainen

        Kyllä ja kiireesti. Missä on politiikkojen vastuu?


      • TosiNamia

        Hallitus syö Brysselin pateeta...


    • Kylläpitäisi

      Välietappihaastatteluiden perusteella yhä useampi on ilmoittanut määränpääkseen Suomen. Ei meillä ole rajattomasti varaa perustaa majoituksia. Johonkin on laitettava stoppi.

      Eniten tässä invaasiossa häiritsee se, että hyvin todennäköisesti suurin osa tulijoista ei ole hädänalaisia. Kaikki joilla on silmät päässään kykenevät näkemään sen. Oikeasti hädänalaisilla on nöyrä asenne vastaanottomaata kohtaan.

      Rajat vaan kiinni, niin vaikeutuu myös ihmissalakuljettajien toiminta. Ilmi tulleista salakuljettajista pistää silmään se, että irakilaiset (Suomessa tai Ruotsissa asuvat) ovat kusettaneet oman maansa kansalaisia tässä bisneksessä!

    • tässäkohtaakyllä

      Kyllä! Ehdottomasti

    • UnkariOnParasMaa

      Hölmöjäkö täällä kyselet?
      Tottakai kiinn ja kunnon aidat ja kumiluodit rajavartijoille kuin Unkarissa konsanaan.

      • mämaalaispoikaoon

        Ei missään tapauksessa. Vaan päin vastoin. Suomen valtio voisi mainostaa itseään köyhempien maiden televisiokanavilla, että kaikki maahanmuuttajat ovat tervetulleita Suomeen.
        Finnairin tulisi jatkossa lennättää kaikki Suomeen haluavat maahanmuuttajat eri puolilta maailmaa ilmaiseksi Suomeen. Ensi kädessä voitaisiin ajatella, että Suomeen hankittaisiin 5 miljonaa maahanmuuttajaa seuraavan viiden vuoden aikana. Sitten taas seuraavan viiden vuoden aikana toiset 5 miljoonaa.
        Tämä tietäisi jatkossa paljon töitä suomalaisille, esim asuntorakentaminen kasvaisi vauhdilla ja maatalous kukoistaisi, Suomen valtion budjetti monikertaistuisi. Suomi saisi valtavat tuet EU:lta. Suomesta voisi tulla jatkossa EU:n mahtivaltio.
        Samalla suomalainen sisäsiittoisuus häviäisi. Suomi voisi olla kansallisuuksien Eurooppalainen sulatus uuni, Euroopan USA.
        Suomalaisten eläkeikä voitaisiin pudottaa 55 ikävuoteen, koska työntekijöitähän täällä piisaisi. Minullekin eläke kurkistaisi jo nurkan takana. Voi kun Kivaa.


      • Kumiluodit?

        Kovat piippuun, tykit kehiin ja vapaa tuli! EI SELVIYTYJIÄ! >=(

        (...vai että vielä kumiluodit? PYH!)


    • Ulppu

      Miten tyhmä kysymys! ;D

    • Kyllääääääääääääääääääää

      Kyllä

    • hyvätulee

      Kiinni tietysti,hallittu rajankäynti sallitaan.Joutopojat käännytettävä rajalla takasin.

    • HeikkiPS

      Kyllä. Rajat kiinni heti. Itseasiassa koko EU täytyisi lopettaa ja korvata tämä alue vapaakauppa alueella. Kävin reissussa EU:n ulkopuolella, eikä minua haitannut yhtään esittää rajalla passia. Siinä meni kokonaiset 15 sekuntia.

    • Huh-Huh

      En äänestä jonkun yksilön kyhäämiin "Kiva tietää" -kyselyihin.

    • Juss154

      Muslimit pois Suomesta heti.

      • Hölmölässä

        Kyllä, islam ei sovi sivistyneisiin länsimaihin.


    • Non1iinno8881

      98%

    • luupiikki

      Pitäisi ehdottomasti

    • voidaanlakkauttaa

      Mitä tekee tämäntasoisella rajavartiostolla ja tullilla? Vastaan itse: Ei yhtään mitään.

    • sitämieltä

      Seikkailijat ja elämäntapasurffailijat ja lähtösyiden valehtelijat pitäisi käännyttää heti rajaltaq takaisin eikä alkaa mitään majapaikkoja järjestellä. Jono lyhenisi huomattavasti. Kuten on käynyt ilmi salakuljettajien järjestelmällinen valhepropaganda ja tiedon levitys netissä on tämän kaiken takana. Sinisilmäiset avunantajat tekevät hallaa koko asialle.

    • Lillukanlehti

      Tehdään Suomesta Pohjolan Kiina tai Intia tai Afrikka tai Lähi-Itä tai ... kaikki kelpaa. Pohjolan Japanihan jo taisimme ollakin, vaikka tiedän suurinpiirtein vain Izumi Tatenon asuneen täällä. Toivottavasti kirjoitin nimen edes kutakuilleen oikein. No, olenhan nähnyt täällä muutaman muunkin ja siistejä ja kivoa ihmisiä, oikeastaan jopa aivan erinomaisia ovat kaikki olleet, ainakin itseeni verrattuna.

    • kiinni_vaan

      Kyllä, tilapäisesti. Niin että läpi päästetään vain ne, joiden on todettu olevan turvapaikan tarpeessa, ilman rikollista taustaa. Ainoastaan näin vältämme rikollisuuden, erityisesti (joukko)raiskausten äkillisen kasvun.

    • Eusäännös

      Turha kysellä, kun EU kieltää rajojen sulkemisen missään tilanteessa. Suomen rajat eivät siis ole suomalaisten päätettävissä, niin kuin ei mikään muukaan.

    • Matti22222

      Kyllä, rajat kiinni

    • Perkeletto

      Rajatarkastukset palautettava rajoille. Paperittomat ja ilman viisumia tulleet käännytettävä. Laittomasti maassa oleskelevat internointileireihin palauttava sinne missä pippurikaan ei kasva.

    • Juhaoulu

      Vain sotamaasta voitaisiin ottaa naiset ja lapset. Miehet jäävät tavallisesti rintamalle. Kun sotatila on ohi niin palautetaan sitten takaisin omaan kotimaahansa.

      Nythän tää menee niin että tänne tulevat pakolaisvakanssilla varsinkin nuoret miehet ovat tulleet jäädäkseen. Mikä sitten on se todellinen syy tänne jääntiin, niin sopii vaan arvailla.

      Suomi on menossa lujaa vauhtia alaspäin, koska hotellimme, kylpylämme, koulumme otetaan meiltä pois ja annetaan ilmaiseksi heille. Nämä edellämainitut suuremmat rakennukset ovat olleet meillä juuri kehityksemme tulosta. Koulutus mene auttamattomasti laskuun niin kuin turismi, se oikea rahaatuova turismi loppuu.

    • suvakki

      Sijoituspaikoiksi vain ruotsinkieliset alueet. Tuhotaan mieluummin suomenruotsalainen kulttuuri. Siellähän niitä suvakkeja riittää. Kielen ollessa hallussa pakolaisilla, niin muutto Ruotsiin sujuu helposti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3498
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      84
      3286
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      52
      2798
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2618
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      90
      2431
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      34
      1483
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1259
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1228
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      340
      1088
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      983
    Aihe