Sattuko kukaan kattomaan? Ohjelma tuli ykkoseltä nimellä Hampurin solu. Siinä kerrottiin muslimiterroristien polku vuodesta 1996 tuohon syyskuun yhdenteentoista saakka.
En tiedä ohjelman tekijöistä tai että kuinka totuudenmukainen tuo ohjelma oli mutta minulle se anto jonkunlaista kuvaa islaminuskoisten kiihkoudesta. Tuleeko kellekkään koskaan sellanen olo, että yrittä elää tervejärkisenä hullujen kanssa suljetulla osastolla?!? Mulle on tullu ja tulee lähes aina kun miettii uskovaisten motiiveja ja tarkoitusperiä, varsinkin islaminuskoisten!
9.11. tuli äsken telkkarista
9
531
Vastaukset
- diih
Siinä ohjelmassa ei mitenkään mainittu että monet väitetyistä kaappareista eivät olleetkaan koneissa. Ainakin Abdul Aziz AlOmari oli filmissä, vaikka todistetusti ei ottanut osaa 911:seen.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/1559151.stm
http://www.portal.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2001/09/23/widen23.xml
Eli ei se mikään pilkuntarkka dokumentti ainakaan ollut... Uskonnollisen aspektin totuudenmukaisuudesta en osaa sanoa. - kristitty
Minä katsoin. Ohjelma osoitti todeksi sen jo tiedetynkin faktan, että ko tahot eivät elä uskonnon mukaan, vaan KÄYTTÄVÄT uskontoa omiin sotaisiin tarkoituksiinsa. Heidän kutsumuksensa on sota, ei islam. Värvätessään porukkaa riveihinsä he vaiensivat aidot argumentit mm. jihadista ja syöttivät omat oppinsa tilalle. Syy sotiin ei ole usko(nto), vaan epäoikeudenmukaisuus maailmassa ja agressiivinen ihminen.
- siis ihan samaa mieltä
Ihmiset aina syyttää et joo se o saatanan palvonnan syy ku et jotkut potkii hautakiviä tai silpoo ihmisiä.
mut ei se oo. se o just toi epäoikeudenmukaisuus maailmasa ja agresiivine ihminen.
- Ystävä
Elokuvaa ei näköjään oltu dramatisoitu uskottavuuden menetyksen pelossa, joten siitä syystä se oli ehkä vähän tylsä.
Ensin tyyppi nimeltä Jazzar oli rauhallinen ja mukavan tuntuinen muslimi, mutta se muuttui, kun hän sattui menemään vihanlietsontaa harjoittavan imaamin ryhmäistuntoihin. Siellä hän oppi vihaamaan amerikkalaisia ja juutalaisia ja hänestä tehtiin mujahid Afganistaniin ja lopuksi shaheed eli suomeksi itsemurhapommittaja (hänen kaappaama kone oli muistaakseni se, joka putosi alas).
Jazzar ei ollut yhteiskunnan väliinputoaja kuten eivät juuri muutkaan hänen kumppaneistaan. He opiskelivat länsimaiden yliopistoissa, isät ostivat heille mersuja häälahjaksi ym. Itse asiassa keskimääräiseen muslimiin verrattuna he kuuluivat harvinaisen etuoikeutettuun muslimieliittiin.
Joku vain sattui opettamaan heille vahingollista propagandaa ja he olivat valmiita ottamaan sen vastaan. Seurauksena tuhansia viattomia ihmisiä kuoli hirvittävällä tavalla.- Viper
United Airlinesin lento 93. ei pudonnut taivaalta, vaan se pudotettiin alas. Koneen pudotti F/A-16 "Fighting falcon" hävittäjää lentänyt majuri Rick Gibney, joka palveli tuolloin Pohjois-Dakotan kansalliskaartin ilmavoimissa Happy Hooligans lentueessa taistelulentäjänä.
Gibney laukaisi sidewinder-ohjuksen Shansvillen yllä lentäneeseen Boeing 757 maaliin, kyseessä oli lento UA93. Maali hajosi ilmassa ja satoi kahdeksan mailin pituiselle vyöhykkeelle alas romusateena. Gibneyllä oli sotilaallinen valtuutus ampua kaapattu matkustajakone alas. Norad valvoi majuri Gibneyn lentoa ja valtuutti ohjuslaukaisun kohti lentoa UA93 tietäen, että kaikki United airlinen lennolla 93. tulevat kuolemaan.
Lennon UA93 todennäköinen maali oli Valkoinen talo, toisena mahdollisena terroristien maalina on pidetty USA:n presidentin Boeing 747-jumboa, joka tosin oli lennon UA93 ulottumattomissa ja turvassa aamulla 11.9.2001.
- Hyvä/huono
Dokkari oli hyvä. sikäli kun se näytti uskontaistelijaksi värväämisen dynamiikan: noin se toimii kaikkialla. Ensin vedotaan omaan yhteisöllisyyteen, vihamielistä ulkomaailmaa vastaan asettaudutaan, sitten kerrotaan uhkakuvista, miten "meikäläisiä" aina on sorrettu ja vainottu - ja sitten värvätään uskovaisia "puolustamaan omia" tai käymään vastataisteluun.
Huono dokkari oli sikäli, kun se julkisuudella jälleen nosti rikollisia jalustalle. Eikö olisi pahantekijöille oikein, että heidän nimensä unohdetaan - olisi muistettu mieluummin joitakuita lähes 3000 uhrista eikä näin pystytetty patsasta murhaajille. Kaiken ymmärtämisen alle helposti unohtuu, että tekijät olivat rikollisia, harhaan johdettuja ja kavereitaan lisää harhaan johtavia ihmisiä. Useimmat tekijöiden muslimiystävätkin ymmärsivät tämän - ja siksi jätettiin ydinjoudon ulkopuolelle.- Ystävä
Enpä tiedä, että tuo elokuva olisi nostanut rikollisia millekään jalustalle.
Hyvähän se on, että rikollisten nimet tulevat julki.
Muutoinhan esim. aabraham ei voisi lyödä ketään A.Hitlerillä.
- Belisar
Islam ei ole kuten Kristinuskonto, Islam tulee käsittää paljon laajempana asian kuin yksistään uskontona.
Se on kokonainen yhteiskunnallinen, sosiaalinen, poliittinen ja taloudellinen järjestelmä.
Islamin henki on levoton henki, raamattukin sanoo siitä "Hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan".
En ole käynyt täällä Suomi24 palstan puolella kuin vasta muutaman viikon, erään ystävän houkuttelemana. Ihmettelen kuitenkin suuresti tätä tietämättömyyttä Islamista ja sen historiasta.
Länsimainen lehdistö ei kirjoita kovinkaan paljon näistä asioista jotka koskevat länsimaisia ihmisiä. Noin reilu vuosi sitten Saudi Arabiassa sheikki Omar Abdullah Hassan al-Shehabi julkaisi Fatwa päätöksen. Fatwa on uskonnollinen päätös, joka koskee kaikkia muslimeja rajoista välittämättä. Se julkaistiin suositulla islamin websivulla Saudi Arabiassa. Fatwan päätöksessä todetaan, että kuolleita voidaan pahoinpidellä vastavuoroisuuden perusteella, jos vihollinen on pahoinpidellyt muslimien ruumiita, tai jos se muuten edistää islamin asiaa, kuten ”vihollisen terrorisoimiseksi tai muslimin sydämen ilahduttamiseksi”. Fatwan katsotaan innostaneen Saudi Arabiassa murhiin. Erästä länsimaista ruumista raahattiin auton perässä pitkin katuja, samoin Irakissa on häpäisty ruumiita viime aikoina.
Meidän länsimaisten tai kristittyjen ihmisten on vaikea ymmärtää näitä asioita, miksi näin tapahtuu. Tulee muista mitä koraani sanoo rauhasta. Sen mukaan muslimi voi tehdä rauhan vihollisen kanssa, jos tämä antautuu.
Tämä mitä kirjoitin ei tee yksittäisestä muslimista ihmisenä huonompaa tai parempaa kuin kristitystäkään, mutta tätä vasten osoittain tulisi ymmärtää niitä asioita mitä tapahtuu. Esimerkkinä voi pitää sitä miksi Israelilla on jatkuvasti ongelmia naapureidensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854910- 1902288
- 392050
- 1331889
- 791826
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj231688- 1781530
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161431Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3451210- 351136