Yksi_uskon aiheet

Cycl0ne

Hei!

Tässä aloituksessa keskustellaan Yksi_uskon aiheista, Raamatun juhla-ajoista ja niiden alkamisajoista. Myös keskustelu erisnimien oikeinkirjoituksesta sopii tänne.

Eli tämän kansion alle, rakas Yksi_usko, voit laittaa kaikki linkkisi jne., niin ne ihmiset jotka haluavat niitä lukea voivat löytää ne tästä.

11

132

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exap

      Juhla-ajat ovat mainio puheenaihe. Niistä voi puhua pitkään ja hartaasti, ja niitä juhliakin voi välillä vietellä, tulematta oikeastaan hullua hurskaammiksi tai yhtään sen kelvollisemmaksi ihmiseksi.

      Minusta Raamatun juhlat kaikki alkavat 1. maaliskuuta, ja päättyvät 29. helmikuuta. Juhlien aikaan on lupa olla hieman höpö, jutella lämpimikseen mitä sattuu, linkkailla videoita ihan sen mukaan mikä nyt sattuu oikeanpituiselta näyttämään, (kunhan kieli on sellainen ettei sitä varmasti itse ymmärrä), ja muutenkin puhella pehmoisia.

      Kaikki nyt vaan juhlimaan. Kuutamolla siis, tilulii !

      • Ehdotan, että huomenna juhlimme Nooan päivää, kun näkyy olevan nimipäiväkalenteriin huomiselle merkitty. Nooa oli sentään merkittävä henkilö Raamatun kertomuksissa.

        Muistelemme, mitä ukko-Nooa teki varsinkin sen ison tulvan jälkeen ja seurailemme soveltuvin osin hänen jaloja jälkiään. Ja laulamme hartain mielin Carl Michael Bellmanin kaunista Fredmanin epistolaa numero 35.

        http://www.snapsvisor.eu/dryckesvisor/bellman/?id=782


      • Cycl0ne

        Raamattu kannustaa ihmisiä iloitsemaan täsmentämättä juhlimisen syitä, joten eiköhän Nooan päivistä voi myös iloita. Missä juhlimme ja kuka tarjoaa alkoholittomat juomat?


      • v.aari kirjoitti:

        Ehdotan, että huomenna juhlimme Nooan päivää, kun näkyy olevan nimipäiväkalenteriin huomiselle merkitty. Nooa oli sentään merkittävä henkilö Raamatun kertomuksissa.

        Muistelemme, mitä ukko-Nooa teki varsinkin sen ison tulvan jälkeen ja seurailemme soveltuvin osin hänen jaloja jälkiään. Ja laulamme hartain mielin Carl Michael Bellmanin kaunista Fredmanin epistolaa numero 35.

        http://www.snapsvisor.eu/dryckesvisor/bellman/?id=782

        Raamatussa ei käsketä viettämään kenenkään nimipäiviä.


      • ole.johdonmukainen
        Yksi_usko kirjoitti:

        Raamatussa ei käsketä viettämään kenenkään nimipäiviä.

        Ei myöskään syntymäpäiviä, joten miksi vouhkaat siitä Jeesuksen syntymäpäivästä?


    • Sinun pitää aiheista sitten keskustella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      53
      893
    2. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      64
      883
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      38
      803
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      655
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      20
      616
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      605
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      542
    8. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      481
    9. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      42
      478
    10. Minne haluaisit

      Kaivattusi?
      Ikävä
      37
      468
    Aihe