Kaksikielisyys turhaa rahan menoa!

https://www.youtube.com/watch?v=yR572lYgVqM&t=37s

Virallinen kaksikielisyys on niin kallista, ettei rikkaalla Ruotsilla ole järjestelyyn mahdollisuutta.
Maahanmuuton myötä pienen prosentin väestönosan etuoikeudet muodostuvat moraaliseesti vääriksi. Ruotsin asema kansalliskielenä on kestämätön, kun se on pienenevän vähemmistön kotikieli, eikä ansaitse virallista asemaa.

Helsinki omaa 30000 tuhannen asukkaan ruotsinkielisen vähemmistön. Käytännössä heistä kaikki osaavat suomea ja tulevat sillä erinomaisesti toimeen.
Helsinki tukee 6 miljoonalla € Svenska Teatteria. Summa on järkyttävän suuri. Nuoret taiteilijat voisivat tehdä Helsingistä todellisen kulttuurikaupungin tuolla summalla. Nyt raha pyörii samojen henkilöiden treffaamisen hyväksi. Svenska on paikka, jonne kokonnutaan vain puhumaan ruotsia.
Säätiöiden tehtävä on tukea ruotsia ei veronmaksajien.

8

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svenska Teater on Suomen ehdottomasti parhaalla liikepaikalla tuottamattomana ja kansan tavoittamattomissa. Suomenkieliset eivät voi teatterissa käydä.

    • paikkansaPitää

      Hyvä kirjoitus!

    • Ruotsinkielen vaatimus monissa ammateissa aiheuttaa työvoimapulaa.
      Turussa ei saada sairaanhoitajia, eikä lastentarhanopettajia.
      Poistakaa nyt ihmeessä virkaruotsi, muuten ei kohta ole kuin töihin kelpaamattomia työttömiä. Muuten voisivat tehdä töitä, mutta eivät osaa ruotsia.

    • JonttiMikäLontti

      Onhan se niinkin. Ei kouluissa pitäisi olla kielissä mitään pakkoa. Se vie kiesten opetuksesta hohdon pois. Minä muistan kun joskus 12 -13 -vuotiaana lainasin kirjastosta kirjasen learn yourself dutch. Tämä oli 60-luvulla. Opin sitä aika mukavasti ja aika nopeaan. Osasin tietenkin sitä ennen englantia ja hieman pakkoruotsia. Hollannin kielessä on elementtejä noista kielistä. Olisin varmaan oppinut sitä yhtä nopeaan ilman ruotsinkin kieltä. Ne joilla on kielipää oppivat kielet helpommin kuin ne joilla ei ole kielipäätä. Heillä on joku toinen pää. He hyötyisivät jios saisivat käyttää opiskeluaikansa sen pään hyödyntämiseen jota pää suosii. Matikkapää voisi perehtyä matematiikkaan vaikka muita edellä ja musiikkipää voisi edetä musiikin opiskelussa muita nopeammin eikä tarvitsisi odotella että kaikki tulevat perässä. Muistakaa kuinka seitsemän veljestä opiskelivat aakkosia. Yksi jo luki suoraan muiden vielä tankatessa (F) ähävää päähänsä. Se että joihinkin virkoihin vaaditaan ruotsin kielen taito ei ole oikein tätä päivää. Sori vaan Suomen ruotsalaiset. Se jos joku osaa vaikka oikeeta riikin ruotsia niin sitäkin katsotaan karsaan. Minä tunnen sairaanhoitajia jotka ovat oppineet ruotsinsa ruotsissa ja puhuvat sitä oikealla aksentilla niin heitä on katsottu karsaan. Se ruotsi mitä Suomessa pitää osata pitää olla jäyhää Suomen ruotsia. Jaag ääääär jne... Koulut pitäisi kaikki uusia ja antaa opiskelijoille omatoiminen innostus oppia uusia asioita joita opettaja sitten voisi korjailla kykynsä mukaan. Lapsnerouskin pääsisi paremmin esille kun ei tasapäistetä. Ja rehellisyys ennen kaikkea. Ei saa olla puolueellinen opetuksessa eikä syrjiä ketään. Koska tähän päästään on sitten toinen asia. Suomessa keskustelu pakkoruotsista saa aina sellaisen sävyn että ne jotka eivät sitä hyväksy tai näkevät sen tarpeettomaksi leimataan milloin miksikin. Yleensä natseiksi tai fasisteiksi tai ylipäätään kiihko isänmaallisiksi Suomijunteiksi. Se voi olla siinä mielessä totta, jos jontti ei keksi mitään pakkoruotsin tilalle. Kotitaloutta ja puutöitä ehkä.

    • Scandinaviassa ei missään muussa maassa ei ole kaksikielisyyttä. Ruotsi ei ole Suomessa tärkeä kieli, vaan vieras tärkeä kieli on englanti. Mikäli meiltä ruotsi katoaisi se ei haittaisi elämää mitenkään.

    • Rahanmenoa on vaikea perustella, koska kaikki voivat opiskella suomenkielisissä kouluissa.
      On turhaa ilmoittautua jengiin.

    • Rahanmenoa on vaikea perustella, koska kaikki voivat opiskella suomenkielisissä kouluissa.
      On turhaa ilmoittautua jengiin.

    • Rahanmenoa on vaikea perustella, koska kaikki voivat opiskella suomenkielisissä kouluissa.
      On turhaa ilmoittautua jengiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1205
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      767
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      726
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      707
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      690
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      583
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe