Kertokaapa tyhmälle, että miksi tänne Suomeen pakolaisena tullut ihminen saa lähteä turvallisesta Suomesta taistelemaan rikollisten joukkoihin ja hänet otetaan avosylin takaisin rikosreissultaan?
Entäpä jos joku mattimeikäläinen lähtisi jonkun ideologian nimissä taistelemaan ulkomaille. Otettaisiinko hänetkin avosylin tänne takaisin ja annettaisiin psykoterapiaa ynnä muuta, että toipuisi järkytyksistä joita omaa tyhmyyttään olisi joutunut kärsimään?
Ei mee jakeluun, ei sitten yhtään...
Miksi Isis-taistelijat otetaan takaisin Suomeen?
6
713
Vastaukset
- mitenvaanq
Tuskin ketään avosylin vastaan otetaan, otetaan toki vastaan. Ensin pitää tutkia ennen kuin hutkitaan. Voihan olla niin että osa on lähtenyt auttamaan ja puolustamaan perhettään ja sukuaan. Tuskin ne kaikki terroristeja ovat ja osa on jopa taistellut terroristeja vastaan.
Oikeusvaltiossa pitää olla todisteet rikokseta, vasta sitten seuraa tuomio. Jos näin ei olisi, voisi kuka vaan tempaista vihamiehelleen elinkautisen. Tosin todisteita lienee kovin vaikea kerätä kun koko Syyrian taistelutanner on kaaoksessa.
Jos joku rikollisena on tuolla toiminut, toivoa sopii että siperia opetti arvostamaan rauhallista elämää. Mahdollista tappamista sekä väkivaltaa kukaan tuskin unohtaa, kyllä ne loppuelämän seuraa, aivan kuten seurasivat suomen sodan veteraaneja.
Noin yleensä ottaen syyttömien hutkiminen summanmutikassa asettaa tekijän terroristien tasalle. - OnkoJärkee
Kun turvapaikka on kerran myönnetty, sen jälkeen voi aivan vapaasti aiheuttaa turvattomuutta ympäri maailman.
- rhäzzizm
Siksi, koska pakolainen on pyhä ja kun kerran pääsee vihervasemmiston syvimmän siunauksen piiriin, voi suorittaa millaisia hirmutekoja tahansa ja aina vain löytyy ymmärrystä ja sympatiaa. Ovathan nämä komeat ISIS-soturit väärinymmärrettyjä ja kaltoinkohdeltuja rasismin uhreja.
Iha sama!
- kaksisuuntainenristeys
Ehkä Suomeen palaavat haluavat tuoda oman mielipiteensä ruohonjuuritasolla tiedoksi?
https://www.nykysuomi.com/2018/02/12/naisten-asema-afganistanissa-ennen-sharia-lakia-toisin-on-nyt-video/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081672Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai981597Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961507Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541396Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48895Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115882Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii427861Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290827Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815