Sähkö on tänään ennätyskallista

Suomen_uutiset

tuulivoimalat eivät tuota juuri mitään

Pörssisähkö maksaa tänään Suomessa paljon enemmän kuin Ruotsissa, ja varsinkin aamun tunnit olivat järkyttävän kalliita: 200-250 euroa megawattitunnilta, Talouselämä kertoo. Osasyynä on tuulivoiman tukien aikaansaama markkinavääristymä.


Kun Suomen aamupäivän kuuden tunnin keskihinta on yli 210 euroa megawattitunnilta, Ruotsin keskeisillä hinta-alueilla hinta on 58 euroa megawattitunnilta. Suomen ja Ruotsin välinen ero on siis 262 prosenttia Suomen tappioksi.

Talouselämän mukaan hurjalle hintaerolle on muutama selitys liian vähäisen Suomen ja Ruotsin välisen siirtokapasiteetin lisäksi.

Ensinnäkin sähkön kulutus Suomessa on tänään ennätyskorkealla. Aamulla kulutus oli reippaasti yli 14 000 megawattituntia usean tunnin ajan.

Toisekseen Suomen oma tuulivoima on alamaissa ja tuuli tarjoaa aamulla vain murto-osan tuulisähköä siitä kapasiteetista, mitä olisi laskennallisesti tarjolla.

Kolmanneksi pakkaset hyydyttävät myös vesivoiman tuotantoa, koska tuotanto hidastuu virtausten laskiessa ja vesistöjen jäätyessä.

Tänään on siis juuri sellainen päivä, millaisista tuulivoimatukien kriitikot ovat puhuneet: tyyni pakkaspäivä, jolloin kaikki kapasiteetti olisi tarpeen, mutta myllyt eivät pyöri.

Uusiutuvien energiamuotojen tukien seurauksena on, että tuuli- ja aurinkosähkö yhdessä päästökaupan kanssa tekevät muista sähkön tuotantomuodoista kannattamattomia, koska ne eivät pärjää kilpailussa tuetuille tuotantomuodoille. Kylminä, tyyninä talvipäivinä tuotantokapasiteetti loppuu kesken, kun tukien vääristämillä markkinoilla ei kannata investoida voimaloihin, jotka tuottavat sähköä aina kun tarvitaan.

Taas uusi tuulivoimalle räätälöity tukipaketti
Toinen Talouselämän juttu tänään käsitteli juuri tätä ongelmaa. Talouselämän mukaan keskustalaisen ympäristöministeri Kimmo Tiilikaisen ajama satojen miljoonien eurojen uusiutuvan energian tukipaketti ei olekaan teknologianeutraali. Hallituksen eduskunnalle marraskuussa antamalla uudella lailla on tarkoitus luoda tarjouskilpailuun perustuva, uusiutuvaa sähköntuotantoa edistävä tuki, jonka pitäisi olla ”teknologianeutraali”.

Kriitikoiden mukaan laki on kuitenkin räätälöity tuulivoiman tukemiseen.

Lakiesityksen perusteluissa sanotaan, että sen soveltamisalaan kuuluisivat sähkön tuotannossa merkitykselliset uusiutuvat energialähteet, ”lukuun ottamatta vesivoimaa”.

Rajauksesta joutuisi Talouselämän mukaan kärsimään taloudellisesti Kemijoki Oy, joka haluaa rakentaa 44 megawatin vesivoimalan Kemijoen Sierilänniemeen. Voimala tuottaisi vuodessa 155 gigawattituntia sähköä.

Voimayhtiö on valmistellut Sierilän rakentamista jo kymmenisen vuotta, ja hankkeen vesi-, ympäristö- ja muut luvat ovat kunnossa. Lopullinen investointipäätös on kuitenkin viipynyt, koska sähkön hinta on niin alhainen, ettei laitoksen kannattavuudesta ole varmuutta, Talouselämä kertoo.

Yksi syy sähkön alhaiselle markkinahinnalle on Talouselämän mukaan juuri tuulivoimalle aiemman syöttötariffijärjestelmän mukaan maksettava 83,5 euron takuuhinta megawattitunnilta, kun sähkön markkinahinta on ollut viime vuosina 30-35 euroa megawattitunnilta. Järjestelmä maksaa valtiolle eli veronmaksajille kolme miljardia euroa ensi vuosikymmenen loppuun mennessä.

14

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suotta-ei-sanota
    • Tuulituki

      Sähkö on tänään ennätyskallista.

      Jotain hyvää sentään. Veronmaksajien rahoja säästyy, kun tuulisähkön tukimaksut on tänään pieniä, johtuen tuulisähkön vähäisestä tuotannosta.

      http://tuulivahinko.fi/

      • tuosta-näkyy

        Pakkasjakson alkaminen 16.2-18 eteenpäin näkyy selvästi tuulivahinko.fi käppyrässä.
        Eipä ole kuulunut riemunkiljahduksia uusista tuulisähköennetyksistä viine aikoina.


      • veronmaksaja1
        tuosta-näkyy kirjoitti:

        Pakkasjakson alkaminen 16.2-18 eteenpäin näkyy selvästi tuulivahinko.fi käppyrässä.
        Eipä ole kuulunut riemunkiljahduksia uusista tuulisähköennetyksistä viine aikoina.

        On kyllä merkillistä, minne nämä tuulivoiman kannattajat ovat hävinneet pakkasjakson alettua.


      • jauhaja
        veronmaksaja1 kirjoitti:

        On kyllä merkillistä, minne nämä tuulivoiman kannattajat ovat hävinneet pakkasjakson alettua.

        Ei se ole minnekään hävinnyt. Jauhaa tuossa vieressä ihan muusta kuin tämän palstan aiheesta. Yrittää varmaan saada huomion käännettyä muuhun noilla jauhantaviesteillään. Harmittaa varmaan sen tosiasian huomaaminen, ettei sääriippuvaiseen energiantuotantoon ja kepuun voi luottaa.


      • kusetuskos
        jauhaja kirjoitti:

        Ei se ole minnekään hävinnyt. Jauhaa tuossa vieressä ihan muusta kuin tämän palstan aiheesta. Yrittää varmaan saada huomion käännettyä muuhun noilla jauhantaviesteillään. Harmittaa varmaan sen tosiasian huomaaminen, ettei sääriippuvaiseen energiantuotantoon ja kepuun voi luottaa.

        Kepu ja sähkö ja kallis, ja nyt tulee joku tehomaksu? Ei saatana mitä kusetusta, ala kepu, siis sähkönsiirtohinta et kaapelit saadaan?


    • mitä-kummaa
    • 14MW

      "Sattumasähköä tulee vain vaivaiset 14 MW:n teholla."

      Vihertotuuden mukaan tuulisähkön tuotanto on korkeimmillaan talvella.

      No jaa, ehkä joidenkin mielestä tuollaiset parikymmentä MW on hyvää tuulisähkön tuotantoa ?

      • Mutta meteorologisen totuuden mukaan juuri noin sen pitääkin tapahtua, jos sydäntalvella osuu laajan korkeapaineen alue päälle. Tällä kertaa meillä oli hyvä onni, kun pakkanen oli aika maltillinen ja pakkaskausi kesti vain vähän aikaa. Ja kevättäkin on jo ilmassa.

        Se on myös meteorologinen totuus, että talvella tuulee keskimäärin enemmän kuin kesällä. Vihreät tarttuvat mielellään tähän osatotuuteen. Valitettavasti pistorasiasta ei tule keskimääräistä sähköä, vaan täsmälleen se, mitä juuri sillä hetkellä pystytään tuottamaan.


    • NoinOn

      Eilen muuten oli hetkittäin Suomessa enemmän aurinkosähköä kuin tuulisähköä. Mutta ei johtunut aurinkosähkön runsaudesta vaan tuulisähkön vähyydestä.

      • Anonyymi

        Alkaa kelpaamaan sähkö kuin sähkö.


    • elämä_on_on

      Kyllä on kallista

    • Anonyymi

      Nyt on ennätyskallista sähkö ja mukana lienee myös keinottelijoita joiden toimien takia hinnat vain nousevat.

      • Anonyymi

        On julkista tietoa miten sähkön hinta määräytyy pörssissä. Keinottelupuheet ovat silkkaa vainoharhaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      85
      3913
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3717
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2215
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2179
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2074
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      106
      1160
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1099
    Aihe