"Valtiolta tuki sähköpyörille - Verkkokauppa nosti samantien hintoja".
https://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2018/03/20/valtiolta-tuki-sahkopyorille-verkkokauppa-nosti-samantien-hintoja
Kuten moni pelkäsikin, kaupat pyrkivät siirtämään lupaillun tuen hintoihinsa - ensimmäisenä asialle ehti Verkkokauppa.com, joka nosti suositun sähköpolkupyörän hintaa samantien 100 eurolla.
Tuki sähköpyörille 400. Hinnan korotus 100 euroa
11
173
Vastaukset
- Meneesekaisin
Valtion ei pitäisi sekaantua markkinoihin. Autojen kanssa oli sama homma. Kuka ostaa sähköpyörän nyt ? Todella tyhmää toimintaa.
- carmannow
Sähköpyörään ei lainaa tarjottu, mutta autoon sain 4x isomman lainan, joten euro5 dieselillä ajelen nyt tyytyväisenä :)
- älytöntä_
Älytön ajatus.
Miksi sähköpyörän hankintaa pitäisi valtion tukea????!!!!
Jos tuetaan, niin sitten tuki kaikenlaisille pyörille.- siksikoskasiksi
siksi koska kun ajat sähköpyörällä et huohota niin paljon ja täten et tuota maapalloa tuohoavaa kaasua uloshengittäessä verrattuna perinteiseen pyörään :D
- Tukieurot
Koska sähköautolla maksetaan pian tukea, niin onhan se paljon hyväksyttävämpää maksaa tukea myös sähköpyörälle. Köyhätkin saavat jotain.
- SähköFillaristi
Ostin tuollaisen sähköpyörän verkkokauppa.comista viime huhtikuussa ja siitä sen hinta on noussut nyt jo 200€, ensin satasen ja nyt sitten toisen. Biltemassa se oli jo viime vuonna satasen kalliimpi kun verkkokauppa.comissa. Yli 500 km tuli viime kesänä sillä ajettua siitäkin huolimatta että oli niin huono kesä. En tosin ole enää siinä iässä että huvia tulee ajettua.
- nostakoot
Tuo ei meikäläistä heilauta suuntaan eikä toiseen, saavat nostaa vielä toisenkin satasen, minä panostan enemmän autoiluun.
- rgergregerg
Odottakaapas kun on tarpeeksi suomessa sähköpyöriä niin sit ne pitää rekisteröidä ja tulee sähköpyörävero.
- vastinettaa
Miksi maksamme YLEttömästä?
Ostakaa pyörä, kun valtio tukee. Varmasti tulee halvempia kauppaan. Helsingissä on hyvä reitti meren rantaa pitkin. Matkalla voi pysähtyä Hanasaareen ja katsoa, kuinka suomenruotsalaista kulttuuria tuetaan verorahoilla. Toivottavasti Terho nimittää sinne pari suomalaistakin.
No siinä kävi kuten joku ennusti palstalla aiemmin hinnat nousee. Samahan se koskee asumistuki asuntoja vuokrat pilvissä. Että silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431071No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall194921Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38755- 14680
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21670Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29663- 37663
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17603