Miten lasketaan jostain luvusta esim 3,5 potenssi ihan peruslaskutoimituksilla?
Kolmen potenssi viidestä menee, 5 x 5 x 5 = 125. Miten voi luvun voi kertoa 3,5 kertaa itsellään?
Potenssilaskua
15
3028
Vastaukset
- Noin
No esimerkiksi 5^3,5= 5^(7/2)=sqrt(5^7)
- sqrtttia
Korotetaan seittemänteen ja otetaan neliöjuuri... sehän on laskettavissa pännällä ja paprulla
- Kanootti3
Tai sitten
x^3,5
= x^3 * x^0,5
= x^3 * sqrt(x),
niin ei tule kuin neljä kertolaskua, joskin viimeinen "sekavan" luvun sqrt(x) kanssa (jos oletataan että x on joku helppo luku lähtiässäkään).
Huomaa tosin, että seitsemmännenkin potenssin voi laskea
x^7
= x * x^6
= x * (x^2)^3
= x * (x^2) * (x^2)^2
eli kun olet kerran laskenut toiseen korotetun arvon, niin korota se (eli x^2) toisen kerran toiseen ja sitten laske yo. tulo. - fffffs
Jos tahdot siis laskea a^3,5 missä a>0 on mikä tahansa reaaliluku ja tahdot lukuarvon vastaukseksi niin ongelmaksi tulee neliöjuuren laskeminen mielivaltaisesta luvusta. Siihen ei ole kuin likimääräisiä menetelmiä. Intuitiivisin on puolitusmenetelmä, missä kokeillaan 2. potensseja onko liian suuri vai pieni ja pienennetään väliä kunnes on saavutettu haluttu tarkkuus. Parempi menetelmä on Newton-menetelmä, mutta se vaatii derivaatan ymmärtämistä.
Ja yleisesti esimerkiksi tietokoneet laskevat tuon lausekkeen
a^3,5=exp(3,5*ln(a)) eli ottavat luonnollisen logaritmin kantaluvusta, kertovat tuloksen 3,5 ja laskevat eksponenttifunktion exp(x) (eli e^x) arvon. Kysymys palautuu kuinka lasketaan logaritmi ja eksponenttifunktio. Molemmissa joko käyttämällä Taylorin polynomeja tai Pade-approksimantteja (ne ovat periaatteessa kahden polynomin osamääriä eli esim. muotoa (ax^2 bx c) / (dx^2 ex f) )
Mutta jos sinulla on onnea niin neliöjuuri on joku mukava rationaaliluku silloin homma on yksinkertainen esim.
4^3,5=4*4*4*sqrt(4)=4*4*4*2=128.- sqrtttia
Mulle opetettiin neliöjuuren lasku paperilla jo keskikoulussa 70-luvun alussa, ja se näkyi olevan jo 30-luvun Tekniikan käsikirjassakin..
- eijummarra
No huh, onneksi on laskimet keksitty.
- Luulisin_vain
sqrtttia kirjoitti:
Mulle opetettiin neliöjuuren lasku paperilla jo keskikoulussa 70-luvun alussa, ja se näkyi olevan jo 30-luvun Tekniikan käsikirjassakin..
Varmaan tämä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8502359/neliojuuren-laskeminen-super-helpolla-tavalla - sqrtttia
Luulisin_vain kirjoitti:
Varmaan tämä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8502359/neliojuuren-laskeminen-super-helpolla-tavallaMiten löysitkin ton mun lähes kymmenen vuotta vanhan sepustukseni.....
- arvaa_ja_kokeile
Yllättävää ettei neliöjuurta voi täsmällisesti laskea tavallisilla peruslaskutoimituksilla...
- Ohman
Yo. vastaukset perustuivat siihen että kysyjän eksponentissa oli tuo puolikas ja saatiin tuo neliöjuuren laskeminen mukaan.
Yleisessä tapauksessa, jos kerran laskukonetta ei käytetä, muistutan mieliin vanhan kunnon logaritmitaulun.
Ja kyllä kaikki paitsi raja-arvon (limes) sisältävät laskut viime kädessä perustuvat peruslaskutoimituksiin. Eipähän muita laskutoimituksia ole. Paitsi tuo "transkendenttinen" toimitus "limes".- Huomautan_vain
Jakolaskukin jakokulmassa on perusteeltaan arvaa ja kokeile -menetelmä.
- hahahahahahahaha
Huomautan_vain kirjoitti:
Jakolaskukin jakokulmassa on perusteeltaan arvaa ja kokeile -menetelmä.
Ei ole jos suoritetaan binääriluvuilla.
- Helppoa_on
hahahahahahahaha kirjoitti:
Ei ole jos suoritetaan binääriluvuilla.
Joo, ja ympyrälaskut menevät helpoiksi pii-kantaisessa lukujärjestelmässä, etenkin jos ympyrän mitoiksi valitaan piin potensseja.
- iteroimalla
5^3.5 = 5^3 * 5^0.5 = 125 * neliöjuuri(5)
Lasketaan neliöjuuri(5) iteroimalla. Ensin etsitään suurin mahdollinen kokonaisluku, siis kokonaisosa. Se on 2, koska 2^2=4 eli vielä alle 5. Haetaan kakkosen ylittävä osuus muodossa
(2 x)^2 = 5
Tämä voidaan esittää myös muodossa
x=(1-x^2)/4
Iteratiossa
x_n 1 = (1-(x_n)^2)/4
Kun alkuarvoksi arvataan x_0 = 0.50, sadaan jo viidellä iteraatiokierroksella x_5=0.2361403157. Näin ollen 5^3.5 = 125 * (2 0.2361403157)=125*2.236140316 =279.5175394614, kun oikea arvo on 279.5084972. Homma onnistuu nelilaskimellakin melko vaivatta.
Ilmeisesti menettely on nopeampi kuin edellä kuvattu tietokoneella yleisesti käytetty menettely, jossa tarvitaan exponenttifunktion sarjakehitelmää ja lisäksi on laskettava logaritmi(5), sekin sarjakehitelmästä.- iteroimalla
Neliöjuuri on toki erikoistapaus. Tietokoneella pitää laskea yleisesti x^y. Funktiolaskimissa usein on kuitenkin tuo neliöjuurinäppäin vielä erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307