Kirjoittiko Jeshua maahan nimiä vai syntejä?

Joh. 8:6 kerrotaan, että Jeesus kirjoitti maahan jotain. Tämän johdosta syntisen naisen syyttäjät häipyivät yksi toisensa jälkeen. Voisiko ratkaisu olla Jeremian kirjassa?

Jer. 17:13
13 Herra, sinä olet Israelin toivo! Kaikki, jotka hylkäävät sinut, saavat onnettoman lopun, jotka luopuvat sinusta, häviävät kuin tomuun kirjoitetut nimet. Sillä he ovat hylänneet Herran, elävän veden lähteen.

8

122

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piirtelijät

      Lapset piirtelevät hiekkaan kaikenlaista ja tekevät hiekklinnoja.
      Aikuiset harrastavat myös hiekkataidetta, mutta pelkkä vesi ei enää silloin riitä heikkaseokseen, vaan pitää lisätä joitain sidosaineita, että kun se hiekkaa kuivuu, niin se taideteos ei alkaisi murentua.

      Vain pölvästi piirtelee hiekkaan jotain henkilökohtaisuuksia ympärillä olevista ihmisistä. Hyvin äkkiä siinä voi myös piirtelijä saada kunnon selkäsaunan.

    • Kirjakääröt

      Joh.8:11 Biblia (1776) Hän sanoi: Herra, ei kenkään. Niin Jesus sanoi: en minä myös sinua tuomitse: mene, ja älä silleen syntiä tee. Joh.8:16 Ilmeisesti piirsi, hiekkaan kalan kuvan.

    • PasiToivonen

      Joo, varmaan suolasillin. Se liittyykin aiheeseen.

      • Sillihän-se-siinä

        Jos se Jeesus sillin piirsi, niin ei se kauas aiheesta mennyt?
        Kyllä Jeesus sillin hajun ja naisen isovarpaiden välin tuoksun tunnisti. Olihan hän Maria Magdaleenankin sillin tuoksuista uumaa nuuhkinut.


      • Jesus.Kirstus

        Silliä kullekkin.


    • Turhaa_mietiskelyä

      Ei kirjoittanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      67
      1162
    2. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      86
      1046
    3. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      19
      1006
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      63
      956
    5. Huh huh...

      Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik
      Sinkut
      209
      751
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      616
    7. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      589
    8. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      42
      581
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi elämästä
      Ikävä
      43
      556
    10. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      39
      528
    Aihe