Yksikään persu ei osaa viljellä maata. Se on lähinnä meidän kepulaisten hommaa. Kyvykkäimmät kokkareet hallitsevat myös maatilan pitämisen, eli suomalaisten elättämisen.
Ajatelkaa Suomea, jossa kaikki olisivat persuja. Kukaan ei osaisi viljellä maata!
Maahanmuuttajat tulevat enimmäkseen Afrikasta ja Lähi-idästä, joista maanviljelykin on lähtöisin. Heistä näyttää tulevankin ainoa oljenkorsi suomalaisille kantapersuille .
Suomi tulee tarvitsemaan lisää maahanmuuttajia, koska maanviljelijät eläköityvät nopeaan tahtiin. Muussa tapauksessa Suomesta loppuu syömäkelpoinen ruoka.
Ensimmäisenä ruoka loppuu persuilta, koska he eivät suostu syömään maahanmuuttajien tuottamia elintarvikkeita.
Vaikka persut näin katoavatkin, niin Suomi säilyy, koska Suomi on aina selvinnyt älykkyydellä – ei toisiamme selkään puukottamalla.
Äänestäkää siis jatkossakin kepua.
Joutuvatko maahanmuuttajat elättämään persutkin?
13
200
Vastaukset
- Kovalasti
Kepu pitää ihmiset hengissä,demarit tekee siihen työkalut ja kokkarit keksii pilkunpaikkoja säännöissä. Mihin persuja ja vasureita edes tarvitaan?
- EhkäHyväMuttaVäärä
Muuten ehkä mutta koska ja kuka on nähnyt yhdenkään matun tekevän töitä. Tähän ei pidä sotkea tätä pientä joukkoa jotka on oikeita pakolaisia ja jotain yrittävätkin, mutta he ei pysty yksinään elättämään kaikkia kantasuomalaisia ja tätä suurta töitä vieroksuvaa matu joukkoa,
- Onhan.niitä
EhkäHyväMuttaVäärä kirjoitti:
Muuten ehkä mutta koska ja kuka on nähnyt yhdenkään matun tekevän töitä. Tähän ei pidä sotkea tätä pientä joukkoa jotka on oikeita pakolaisia ja jotain yrittävätkin, mutta he ei pysty yksinään elättämään kaikkia kantasuomalaisia ja tätä suurta töitä vieroksuvaa matu joukkoa,
Olen nähnyt tumman maahantulijan siivoamassa marketin lattiaa harjauskoneen kanssa. Televisiossa taas kerrottiin betonielementti tehtaassa työskentelevistä turvapaikanhakijoista. Tehtaanjohtaja tuntui olevan tosi tyytyväinen heidän työpanoksestaan.
- pupukello
Kepua kepuloi ja ketkuilee. Aloittaja on vihervassari, btw.
- erikeeper
Joo kyllä liimaa impanneet aivot taas loistaa kemikaali visioilla.
- kiitos.kepu
Sipilä lupailee asuntoja matuille, joten juhlapaikanhakijoita on maanviljelykseenkin pian riittävästi. Kaikki matut viljelevät maata, eikä yksikään lorvi ostarilla
- erakkoerkki
Persut yleensä aika omavaraisia ainakin täällä maalla. Kepulaiset suur tilallisia tukien vetäjiä. Hauskaa loppupelissä kattoo kuka elättää kenetkin. Itse jäin taksi uudistuksen takia pois töistä ja aion viettää ns erakon elämää kauniissa järvisuomessa loppu elämäni. Rahaa en tarvitse paljoa. Siksi en vaivaudu enää mihinkään työkkärin työnhakijaksi.
- lkkjbbk
Jospa ne matut tosiaankin elättäs meidät köyhät suomalaiset. Kenenkään kantiksen ei tarviis käydä töissä. Ihan ok ajatus. Parempia aikoja odotellessa.
En ymmärrä mitä haet takaa?
- Vitsin.heitit
Maatahan osaa viljellä jokainen suomalainen jos pakko olisi. Mutta jonkun on sitä rahaakin hankittava tähän maahan että sitä maata on varaa viljellä.
- siemenet.riittää
Ei maanviljely tarvitse mitään varaa. Laiskuushan se on mikä kaupunkilaiset on tehnyt uusavuttomiksi.
- YksLandePaukku
Jassoo. Että ihan pitäis äänestää kepua - joka pettää AINA - jotta osaisi viljellä maata?
Ei tuu kauppaa.- kepu.ei.petä
Esimerkki kepun pettämisestä? Kokkareet ovat kovimpia valehtelijoita ja persut ahkerimpia takinkääntäjiä. Soinillakin kääntyi persuaikoinaan takki monta kertaa päivässä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815