RKP on menettänyt herrasmiehensä!

Kaikki merkittävät herrasmiespolitiikot Carl Haglund, Stefan Wallin ja Mats Nylund jättävät RKP:n.
Österbottenilta ei myöskään herrasmiehiä lähde enää mukaan puolueen valtakunnan politiikkaan.
Moni vahva kunnallispolitiikko on kieltäytynyt. Puoluejohtoon ei löytynyt uusia halukkaita, joten puolue joutuu jatkamaan samalla vanhalla väsyneellä triolla.

Kaukana historiassa on aika, jolloin pääministeri sai aina tukea RKP:n herrasmiehiltä.
RKP on lähtenyt loan heittoon ja valheiden levittelyyn. Puolue on menettänyt luotettavuutensa ja maineensa rehellisenä puoluena. Mistä tämä johtuu?

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Die Welt kertoo tutkimuslaitos INSA:n tuoreesta puoluekannatusmittauksesta, jossa liittokansleri Angela Merkelin CDU/CSU on yhä ykkösenä 28,5 prosentin kannatuksella. Kannatuksessa oli jopa puolen prosenttiyksikön vahvistuminen edelliseen mittaukseen verrattuna.

      Toiseksi ohi sosiaalidemokraattien oli kiilannut kansalliskonservatiivinen ja maahanmuuttokriittinen AfD 17,0 prosentin kannatuksella. Sosiaalidemokraatit ovat 16,0 prosentin kannatuksellaan enää hädin tuskin virhemarginaalin verran vihreitä (13,5 %) edellä.

      Sosiaalidemokraatit olivat menettäneet kannatusta puoli prosenttiyksikköä edellisestä mittauksesta.

      Merkelin hallituskoalitiolla eli kristillisdemokraateilla ja sosiaalidemokraateilla on enää 44,5 prosentin kannatus.

      Suomessa Perussuomalaisia voidaan kutsua kansallismielisiksi, koska he ajavat suomalaisten etua.
      RKP:tä taas voidaan kutsua äärikansallismielisiksi, he ajavat suomenruotsalaissten etua.
      Etujen ajamisessa kääriytyvät liberaaliin suojapaperiin ja media uskoo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      82
      1584
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1024
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      96
      930
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      922
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      734
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      141
      699
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    8. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      81
      670
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      651
    Aihe