Valhe "Vapaussodasta" paljastuu M:n julistuksesta

TästäOliKyse

30.1.1918 Mannerheim lähetti venäläisille sotilaille tämän tekstiviestin:

"Kaikissa Suomen kaupungeissa venäläisille garnisoonikomiteoille ilmoitettavaksi
Jäljennös Senaatin puheenjohtajalle, kaikille hallintovirastoille ja suojeluskuntien päälliköille

Venäjän urhoolliset soturit.

Minun päällikkyyteni alaiset, itsenäisen Suomen tasavallan talonpoikaisjoukot eivät sodi Venäjää vastaan, vaan ovat nousseet suojaamaan vapautta ja laillista hallitusta, sekä säälimättä kukistamaan niitä huligaani- ja rosvojoukkoja, jotka julkisesti uhkaavat maan laillista järjestystä ja omaisuutta. Vaikkakin monasti ovat vakuuttaneet tulevansa olemaan täysin puolueettomia maassamme vallitseviin puoluetaisteluihin nähden, ovat aseelliset, vastuuttomat matruusi- ja sotilasjoukot etelä-Suomen kaupungeissa julkisesti avustaneet ryöväreitä, ja maanpettureita, sotineet ase kädessä alaisiani suojeluskuntia vastaan, tappaneet rauhallisia asukkaita ja harjoittaneet mitä julkeinta väkivaltaa. Aluekomiteassa pidetyssä neuvottelussa Tammikuun 26 p:nä, ilmoitti venäläinen komissario Senaatin puheenjohtajalle, että koska yhteiskunnallinen vallankumous Suomessa jo on alkanut, niin hän katsoo maahamme sijoitettujen venäläisten joukkojen velvollisuudeksi toiminnallaan avustaa punakaarteja s.t.s. maanpettureita ja kapinoitsijoita.

Edellämainitut seikat ovat pakottaneet minut, yksinoman suojelustarkotuksessa, ryhtymään ainoaan mahdolliseen ja tehokkaaseen varmuustoimenpiteeseen puolueettomuuden säilyttämiseksi, nimittäin vaatimaan pohjois-Suomessa majailevilta joukoilta aseiden luovuttamista. Jos tätä ehtoa noudatetaan, takaan minä heille täyden turvallisuuden hengen puolesta sekä vapaan paluun kotimaahan, sen jälkeen kun asiasta on Venäjän hallituksen kanssa sovittu. Mitä aseisiin tulee, menetellään niiden kanssa sen mukaan, mitä erityinen sopimus Venäjän hallituksen kanssa niistä tulee määräämään.

Venäläiset soturit! Tarpeeksi on jo vuodatettu verta. Annettakoon suomalaisten - sekä talonpoikain että työläisten - itse ratkaista kohtalonsa! Kansanjoukkojen suuttumus kasvaa nopeasti, vapautta rakastavat talonpojat eivät tule sallimaan väkivaltaisuuksia eikä kansalaisliike asetu, ennenkuin kansa saa olla rauhassa kaikelta laittomalta sekaantumiselta maan sisäisiin asioihin.

Suomen tasavallan hallituksen joukkojen ylipäällikkö

Kenraali Mannerheim.

Vaasassa tammikuun 30 p. 1918."

18

266

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PäälahtarinHurmos

      "Minun päällikkyyteni alaiset, itsenäisen Suomen tasavallan talonpoikaisjoukot eivät sodi Venäjää vastaan"

      Se vapaussotavalheesta.

      • Tottahan-tuo-oli

        Punikkien on vain aina yhtä vaikeaa sitä kestää.

        Mannerheim joukkoineen kun murskasi haaveet punikkien ihmemaasta NL/Venäjän tyyliin.


      • TästäOliKyseSilloinkin

        Etkö ymmärrä aloituksen sanomaa vai mikä hiertää? Suomessa on julkaistu jopa Vapaussodan historia -nimellä kirjoja tai kirjasarjojakin. Kyse oli jostain muusta kuin Vapaussodasta.
        Nimivaihtoehtoja on paljon. Itse suosin neutraalia Vuoden 1918 sotaa tai Sisällissotaa.
        Punikit suosivat Luokkasota -nimitystä.
        Itsenäisyyssota on harhaanjohtava nimitys, sillä Suomihan oli jo itsenäinen sotimisen alettua.

        Nimityksiä on paljon ja mm. Torpparikapina on täysin valheellinen, koska nyttemmin on tutkittu kuinka torppareita oli vain muutamia kymmeniä ja vieläpä molemmilla puolilla.


      • jeenokaalo

        No mitenkä kävi Siilaisissa, komia huusi 'Hitot mie siitä ryssein upseerista' ja antoi aseen laulaa.


    • alaspunakaarti

      Siellä, missä venäläiset tekivät vastarintaa tai tukivat punaisia, täytyi siis sotia.

      • jeenokaalo

        Pohjanmaan ja Kainuun valkoisille venäläiset olivat ali-ihmisiä. Pohjanmaan jullit väittivät tavanneensa 'vanhoja tuttuja' ja oikeuttivat sillä Viipurissa nähdyn. Siilaisissa toimineet ajattelivat kansallisesti. Siilaisissa venäläisen ampuneen hameväki ei ollut käynyt yöjalassa sotaväen tai laukkuryssien kanssa. Venäläisiä ali-ihmisinä pelkän venäläisyyden takia pitäneitä löytyi lähinnä Pohjois-Karjalasta ja Kannakselta. Siilaisten lahtarit olisivat tehneet kapinan, jos olisivat olleet Viipurissa 1918.


    • EpätoivoinenTiltu

      Ei avauksessa kerrottu 'tieto' muuta yhtään mitään!

    • jeenokqalo

      Eikös se punikkienkin tavoite ollut pitää Sibelius-lukiolla olleet eri rotuiset neuvotteluvalttina Ruotsin kanssa. Venäläisten ja ruotsinkielisten ampumista välteltiin kaikkialla paitsi Viipurissa. Viipurissa Turun ruotsinkielisten piti vakuuttaa Turun ruotsinkielisten vangiksi jääneiden punaisten kuolevan.

    • Mannerheim oli edellä aikaansa. Lähetti tekstarin.

    • aseman.seinää.vasten

      Valkoiset tappoivat Tampereella 1918 kaikki vangitsemansa venäläiset sotilaat lukuunottamatta muutamia Mannerheimin tuttuia upseereita.

      • Lykkäät-pötyä

        Ei ollut Tampereen punaisissa Mannerheimille tuttuja entisiä tsaarinupseereita. Kaikki ammuttiin.
        Se määrättiin jo sotatoimikäskyssä.


    • vapautta.oli

      Urjalassa punaiset uhkailivat teini-ikäistä Furuhjelm poikaa teloituksella. Viipurissa Bulatselin teini-ikäiset pojat haettiin ja ammuttiin.

    • TästäOliKyse

      "28.1.1918 vapaussotana alkanut sotilaallinen toiminta muuttui jo samana päivänä sisällissodaksi."

      Kullervo Killinen: Miekka tuppeen, s.30

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Kullervo_Killinen


      Miekka tuppeen. Poliittisen ja sotilaallisen johdon dualismi Suomen sodissa 1939–1944, 1983

      • rassee

        Avaaja tarkoittaa rotusotaa jota käytiin korkeintaan Siilaisissa, vaikka rotu käsitettiinkin kansana. Siilaisten siistimisen lopettamisen voidaan katsoa johtaneen 'ryssänupseerin' syrjäyttämiseen. Mannerheimia pidettiin 'ryssänupseerina' venäläismielisyyden takia. Punikin ja valkoisen pojat suhtautuivat ennakkoluulolla 'ryssän sukunimen' omaavaan rintamatoveriin. Venäläiset saavat olla hyvillään siitä ettei Suomessa ollut 30-luvulla Sandarmohia.


    • TästäOliKyse

      Päälahtari järjesti trimvinsa 16.5.1918 Helsinkiin ja häntä juhlittiin moni tavoin. Toki kaikki tiesi kuinka oikea Helsingin valtausparaati oli pidetty saksalaisten toimesta jo kuukausi aiemmin.

      Vain muutama päivä tuon 16.5. näytöksen jälkeen päälahtari olikin viraton ukko.

      • Lykkäät-pötyä

        Oli aivan paikallaan tuoda Helsinkiin Valkoinen Armeija, joka osaltaan toi voiton lailliselle hallitukselle.
        Se ei ollut valtausparaati, van sodan soittoparaati.

        Mannerheim erosi itse vastalauseeksi senaatin saksalaissuuntaukselle. Hän palasi aikanaan johtamaan Suomen länsimaisten demokratioiden joukkoon.

        Se kyrsii punikkeja vieläkin.


      • goltz

        Ja täällä olleiden venäläisten onneksi Wilhelmi ei hyväksynyt enää Viipurin tapaista siistimistä. Saksa halusi Venäjälle nukkehallitsijan. Suomessa muutamat halusivat Venäjän hajottamista osiin ja etnisten venäläisten poistamista Suomelle luovutetuilta alueilta. Tappelusankari ei valitettavasti ollut Hitler, vaikka vihasikin ennen vuotta 1861 saksalaisten herrojen omistamien maaorjien jälkeläisiä.


    • kaalojulli

      Löfström julisti Karjalassa venäläiset lainsuojattomiksi päämajan hyväksynnällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe