Argon ilmakehässä

1700-luvulta

Ilmakehässä on argonia 23 kertaa niin paljon kuin hiilidioksidia. Miksi Ar ei aiheuta kasvihuoneilmiötä.

Vaikkapa "typpihappomies" voisi valaista.

12

182

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1700-luvulta

      Argonia on jopa viisi kertaa niin paljon kuin keskimäärin vesihöyryä, jota pidetään vahvimpana kasvihuonekaasuna. Ja vesihöyryä on noin viisi kertaa niin paljon kuin hiilidioksidia.

      • ootellessa

        Jos otetaan yhden neliömetrin päällä oleva ilmamäärä, niin se painaa noin 10 000 kg. Argonia siinä on 93 kg, vesihöyryä keskimäärin 20 kg ja hiilidioksidia 4 kg.

        Täälläkin usien näkee väitettävän, että CO2 ei ole merkitystä, "kun sitä on niin vähän". Vesihöyryn merkitystä kukaan ei sentään enä kiellä. Mutta miten tuo argon.


      • ootellessa
        ootellessa kirjoitti:

        Jos otetaan yhden neliömetrin päällä oleva ilmamäärä, niin se painaa noin 10 000 kg. Argonia siinä on 93 kg, vesihöyryä keskimäärin 20 kg ja hiilidioksidia 4 kg.

        Täälläkin usien näkee väitettävän, että CO2 ei ole merkitystä, "kun sitä on niin vähän". Vesihöyryn merkitystä kukaan ei sentään enä kiellä. Mutta miten tuo argon.

        Argonin ominaislämpökapasiteetti on puolet typen vastaavasta. Eli sitäkin on.

        Argonia käytetään mm. hitsauksessa suojakaasuna. Se on teollisuudessa hyvin tunnettu ja halpa kaasu.


    • happityppimies

      Argonin ominaislämpökapasiteetti on 0,52 kj/kg ja sen pitoisuus ei muutu. CO2 0,,84 kj/kg, typpi 1,04 kj/kg. happi 0,92 kj/kg. Väitti ilmastotiede ja alarmistit mitä tahansa, niin kysymys oln kaasujen kyvystä absorboida lämpoä.

      Se on sitten epäselvempi juttu, mitkä kaikki absorboi sitä auringosta tulevaa säteilyä. mutta kyllä sekin on nykypäivänä mahdollista mitata, jos vaan joku viitsii sen tehdä. Se kun on epäoleellinen asia niille jotka tietää.

      Vaikka se nyt mitattaisiinkin,niin tuskin se alarmistien uskoa horjuttaa. Lähetin jo muutama viikko sitten tutkimuspyynnön yhdelle yliopistolle, mutta sen tutkimuksen pystyy tekmään vasta muutaman kuukauden päästä. Selostin myös tutkimusmenetelmän jolla se voidaan selvittää.

      Luulisi siellä olevan sen verran mielenkiintoa rökittää alarmisteja ainakin teknisellä puolella. Siellä kun ei uskota ilmastonmuutoshömppään. Se minun ehdottamanik menetelmä on sellainen, että tuloksesta on helppo tehdä se vertaisarviointi. Ei tarvitse olla edes tiedemies.

      • Sinulle on monta kertaa sanottu, että AGW:ssa on kysymys maan ja merenpinnasta ylöspäin säteilevän lämmön absorptiosta.

        Et pääse pitkälle, jos kierrät jatkuvasti tämän keskeisen asian. Nytkin puhut Auringosta tulevasta säteilystä, joka on aallonpituudeltaan erilaista kuin pinnoista ylöspäin suuntautuva.


      • happityppimies
        Jons kirjoitti:

        Sinulle on monta kertaa sanottu, että AGW:ssa on kysymys maan ja merenpinnasta ylöspäin säteilevän lämmön absorptiosta.

        Et pääse pitkälle, jos kierrät jatkuvasti tämän keskeisen asian. Nytkin puhut Auringosta tulevasta säteilystä, joka on aallonpituudeltaan erilaista kuin pinnoista ylöspäin suuntautuva.

        On aivan sama vaikka toistaisit pöljät väitteesi miljoona kertaa. Eithän sinä asasta mitään muuta tiedä. Taitaa olla ÄO alle 80 kun ei mitään mene jakeluun. Ei näissä asioissa ole mitään jakoa, jos on opetellut ulkoa muutaman 1800-luvulla keksityn väittämän. 1800-luku on jäänyt kauan sitten taakse ja sen on korvannut nykytiede jolla on laboratoriopssa mitatut tieteelliset faktat. Minäkin tiedän asiasta 100 kertaa enemmän kuin sinä.


    • näin.se.on

      Oikea vastaus on, ettei mitään kasvihuoneilmiötä edes ole olemassa.

      • antialarmisti

        Pitää muuten paikkansa. Sen takia minä puhun ja kirjoitan nykyään ns. kasvihuoneilmiö. Siinä mielessä kun 1800-luvulla uskottiin, kasvihuoneilmiötä ei todellakaan ole olemassa. Ilmakehä kyllä absorboi itseensä auringosta tulevan energian ja maassa syntyvän energian, mutta ilmakehä poistaa sen kaiken avaruuteen, Sen takia ei ole myöskiään mitään ilmastonmuutosuhkaa. Ilmastonmuutokset aiheuttaa aurinko.


    • avaaja

      Ei vastausta.

      Asioista perillä olevat tahot a) eivät seuraa palstaa tai b) eivät viitsi vastailla itsestäänselvyyksinä pitämiinsä kysymyksiin.

      • antialarmisti

        Kyllä tässä on ollut useampikin asiantunteva kommentti mm. kaksi sinua edeltänyttä. Jos sinä tinkasit vastausta AGW leiristä, niin sitä sinä et ikinä saa. Siellä on hirttäydytty siihen CO2 kauhuun.

        Täytyy olla myös itsellä ymmärrystä, jotta ymmärtää vastausten merkityksen. Kasvihuoneilmiötä siinä merkityksessä kuin 1800-luvulla uskottiin ei ole olemassa. Niinsanottu kasvihuoneilmiöteoria väittää, että kasvihuonekaasut estää lämmön karkaamista avaruuteen silloin kun aurinko ei lämmitä.

        Niin ei todellisuudessa tapahdu. Se on 1800-luvulla synnytetty harhakuva, joka tuli korvaamaan aiempaa teoriaa. Aiempi teoria oli, että jokin, jota nimitettiin eetteriksi, estää lämmön karkaamisen avaruuteen. Harva näitä vanhoja juttuja tietää , mutta minä olen niistä lukenut 1960-luvulla.

        Argonia on ilmakehässä 0.93 % ja sen lämpökapasiteetti on 0,52 kj/kg. Eikö tämä ole aivan selvää. Se osallistuu ns. kasvihuoneilmiöön omalta osaltaan. Sitä kasvihuoneilmiötä ei todellisuudessa ole olemassa. Kasvihuonekaasut ei pidätä auringosta tulevaa energiaa maan päälle. Ei siihen ole mitään tarvetta.

        Auringosta tulee energiaa joka päivä päiväpuolelle noin 90 000 000 000 megawatin teholla. Jos jokin sitä tänne pidättäisi, niin täällä' paistuttaisiin hengiltä päivässä tai kahdessa.

        Todellisuudessa ilmakehän kaikki kaasut absorboi sen energian itseesä, ja siirtää tuulten mukana avaruuden rajamaille, mistä se säteilee avaruuteen. Täältä maan pinnalta se energia ei juurikaan pysty poistumaan säteilemällä.

        Se onnistuu vasta noin 10 km korkeudesta, jossa on suihkuvirtaukset. Suihkluvirteukset on merkittävä osa ilmakehän lämmönsäätelyjärjestelmää. Tänä vuonna meteorologit on alkaneet kiinnittää huomiota niiden merkitykseen.


    • perus.asiat.taas

      Kaikki kaasut voivat absorboida lämpöä. Lämpö siirtyy kaasuihin kineettisen kaasuteorian mukaisesti molekyylien välisten törmäysten kautta, esimerkiksi astian seinämistä tai vaikkapa olomuodon muutoksessa muodostuvista vesipisaroista tai jääkiteistä. Vain kasvihuonekaasut eli mm. vesi, hiilidioksidi ja metaani pystyvät vastaanottamaaan energiaa myös tietyilla pitkäaaltoisen infrapunasäteilyn aallonpituuksilla.

      Argon ei ole kasvihuonekaasu siksi, että sillä ei huoneenlämpötilassa ole absorptioviivoja Maapallon säteilemän pitkäaaltoisen infrapunasäteilyn aallonpituuksilla. Samasta syystä typpi, happi ja helium eivät ole kasvihuonekaasuja.

      Nämä kaikki ovat perusasioita, jotka voi halutessaan tarkistaa oppikirjoista, netissä vapaasti seurattavista yliopistotason kursseista ja esimerkiksi Ilmatieteen laitoksen sivuilta. Jos siis epäilette jonkun kirjoittelevan omiaan aiheesta niin tarkistakaa asia itse.

    • QED

      "Argon ei ole kasvihuonekaasu siksi, että sillä ei huoneenlämpötilassa ole absorptioviivoja Maapallon säteilemän pitkäaaltoisen infrapunasäteilyn aallonpituuksilla. Samasta syystä typpi, happi ja helium eivät ole kasvihuonekaasuja".

      Näinhän se on. Ja syvällisempää selitystä kaipaava joutuu perehtymään kvanttifysiikkaan. Vähemmällä pääsee, kun uskoo tiedemiesten sanaan.

      Mutta palstan parille jankuttajalle kumpikaan vaihtoehto ei tule kyseeseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      66
      1110
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      42
      795
    3. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      782
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      726
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      717
    6. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      675
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      78
      663
    8. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      53
      647
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      202
      576
    10. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      115
      568
    11. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      540
    12. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      529
    13. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      498
    14. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      10
      497
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      494
    16. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      490
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      112
      441
    18. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      436
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      431
    20. Perussuomalaiset eiväy uskaltaneet tulla ulos bussista Helsingissä .

      Perussuomalaiset erikoisessa tilanteessa Helsingissä – Eivät uskaltaneet tulla ulos bussistaan: ”Uhka käsin kosketeltavi
      Kajaani
      158
      423
    Aihe