Kun täällä keskustellaan lähes pelkästään siitä miten maanpinta säteilee lämpöä niin onko koskaan oikeastaan tällä palstalla mietitty sitä mitä tapahtuu lämpöenergialle, joka siirtyy maan ja merien pinnasta muulla tavoin.
Wikipedia sanoo esimerkiksi haihtumisesta seuraavaa: "Koko Maan pinnan säteilyenergiasta 84 % eli 66–79 kcal/cm2/v menee haihduttamiseen. Merissä haihduttamiseen menee 90 %, mutta maalla vain 54 % eli 27–50 kcal/cm2/v." Pitääkö tuo paikkansa? Silloinhan säteilyn osuus on kovin pieni.
Haihtuminen
7
<50
Vastaukset
- noin.se.on
Näin se on, vaikka jönssien on sitä tavattoman vaikea käsittää.
Ehtimättä paneutua tarkemmin tuo Wikipedian juttu tuntuu sekavalta. Mikä tuollainen teho on kuin 66–79 kcal/cm2/VUOSI? Ei tunnu täsmäävän mihinkään.
palataan asiaan.- pysy.poissa
Ei sinun tarvitse palata, kun et tästä mitään ymmärrä.
Parempi olisi kaikille, jos et jatkaisi itsesi nolaamista täällä.
- sanoisin.näin
Wikin mukaan sadanta on keskimäärin metrin vuodessa. Jos siitä laskee, niin tuon vesimäärän haihduttamiseen kuluu jatkuva teho noin 150 W/m2. Höyryn tiivistyessä takaisin vedeksi tuo näkyy sitten ilman lämpönä, joka lämmittää maita ja meriäkin. Prosessi ennen kaikea siirtää lämpöä paikasta toiseen ilmakehässä.
Pallo jäähtyy avaruuteen vain säteilemällä. Säteilyä tapahtuu maasta suoraankin mutta ennen kaikkea ilmakehästä, jossa on säteileviä kasvihuonekaasuja ja vettä myös pisaroina, lumena ja jäänä. - Jönsas
Tuon aloittajan siteeraaman Wikipedian artikkelin tärkein lause näyttää löytyvän yläotsikosta.
"Tämän artikkelin tai sen osan paikkansapitävyys on kyseenalaistettu"
Täyttä sekoilua koko juttu.
Olen aina korostanut lähdekritiikin merkitystä, mutta aina te sen unohdatte.- ilmastonmuutoskriitikko
Jössin lähdekritiikki kohdistuu vain 1900-luvun tieteelliseen faktaan, jota soveltaa koko maailman teollisuus. 1800-luvun höpöjuttuihin jössin lähdekritiikki sensijaan ei kohdistu. Jössi hyväksyy totuudeksi vain 1800-luvun harhat, kun jössi haluaa elää harhamaailmassa.
Me muut halutaan elää todellisuudessa, jossa ympärillämme on lämmintä happeaj ja typpeä, eikä happi ja typpijäätä niinkuin jössin versiossa olisi. Jäsin versio voi kyllä toteutua avaruudessa mutta ei maan päällä, koska täällä auringosta tuleva sähkämagneettinen säteily lämmittää kaiken.
Jössihän ei ymmässä, että ei sieltä auringosta tule infrapunaa, vaan sieltä tulee sähkömagneettista säteilyä. joka tuottaa maassa infrapunaa. Jössi kun ei ymmärrä fysiikasta yhtään mitään. Ei valheellisiin väittämiin uskominen ole fysiikan ymmärtämistä. Ne jotka ymmärtää, kumoaa ne väitteet.
Pistäppä tyhjä muovipullo pakkaseen, ja katso kuinka paljon se supistuu. Minä olen tehnyt kokeen useaan kertaan. Kyllä siellä selvästi on lämpöä myös typessä ja hapessa. Jos ei ole yhtään mitään tietoa lämpöopista, voi uskoa mihin tahansa höpöjuttuun.
Aloittajlle vielä. Kyllä siitä auringon säteilystä todella merkittävä osa siirtyy ilmakehään veden haihtumisena. Minä en siitä kaipaa mitään tarkkoja lukuja. Ilmiön tietäminen riittää minulle. Sen määrä taas riippuu olosuhteista hyvin paljon. - jäätävääkeliä
Kiistätkö jönssi sen, että keskimäärin maapallolla haihtuu vettä noin 1000 mm vuodessa? Merien pinnasta enemmän kuin maalta. Voidaan siis päätellä, että merenpinnasta lähtee taivaalle vähintään 3 mm joka päivä. Tosin sama määrä tulee sateena takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?927200Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277129Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1216765Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t646285Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975618Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35564Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655275Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274656