Haihtuminen

jäätävääkeliä

Kun täällä keskustellaan lähes pelkästään siitä miten maanpinta säteilee lämpöä niin onko koskaan oikeastaan tällä palstalla mietitty sitä mitä tapahtuu lämpöenergialle, joka siirtyy maan ja merien pinnasta muulla tavoin.

Wikipedia sanoo esimerkiksi haihtumisesta seuraavaa: "Koko Maan pinnan säteilyenergiasta 84 % eli 66–79 kcal/cm2/v menee haihduttamiseen. Merissä haihduttamiseen menee 90 %, mutta maalla vain 54 % eli 27–50 kcal/cm2/v." Pitääkö tuo paikkansa? Silloinhan säteilyn osuus on kovin pieni.

7

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin.se.on

      Näin se on, vaikka jönssien on sitä tavattoman vaikea käsittää.

    • Ehtimättä paneutua tarkemmin tuo Wikipedian juttu tuntuu sekavalta. Mikä tuollainen teho on kuin 66–79 kcal/cm2/VUOSI? Ei tunnu täsmäävän mihinkään.

      palataan asiaan.

      • pysy.poissa

        Ei sinun tarvitse palata, kun et tästä mitään ymmärrä.
        Parempi olisi kaikille, jos et jatkaisi itsesi nolaamista täällä.


    • sanoisin.näin

      Wikin mukaan sadanta on keskimäärin metrin vuodessa. Jos siitä laskee, niin tuon vesimäärän haihduttamiseen kuluu jatkuva teho noin 150 W/m2. Höyryn tiivistyessä takaisin vedeksi tuo näkyy sitten ilman lämpönä, joka lämmittää maita ja meriäkin. Prosessi ennen kaikea siirtää lämpöä paikasta toiseen ilmakehässä.

      Pallo jäähtyy avaruuteen vain säteilemällä. Säteilyä tapahtuu maasta suoraankin mutta ennen kaikkea ilmakehästä, jossa on säteileviä kasvihuonekaasuja ja vettä myös pisaroina, lumena ja jäänä.

    • Jönsas

      Tuon aloittajan siteeraaman Wikipedian artikkelin tärkein lause näyttää löytyvän yläotsikosta.

      "Tämän artikkelin tai sen osan paikkansapitävyys on kyseenalaistettu"

      Täyttä sekoilua koko juttu.

      Olen aina korostanut lähdekritiikin merkitystä, mutta aina te sen unohdatte.

      • ilmastonmuutoskriitikko

        Jössin lähdekritiikki kohdistuu vain 1900-luvun tieteelliseen faktaan, jota soveltaa koko maailman teollisuus. 1800-luvun höpöjuttuihin jössin lähdekritiikki sensijaan ei kohdistu. Jössi hyväksyy totuudeksi vain 1800-luvun harhat, kun jössi haluaa elää harhamaailmassa.

        Me muut halutaan elää todellisuudessa, jossa ympärillämme on lämmintä happeaj ja typpeä, eikä happi ja typpijäätä niinkuin jössin versiossa olisi. Jäsin versio voi kyllä toteutua avaruudessa mutta ei maan päällä, koska täällä auringosta tuleva sähkämagneettinen säteily lämmittää kaiken.

        Jössihän ei ymmässä, että ei sieltä auringosta tule infrapunaa, vaan sieltä tulee sähkömagneettista säteilyä. joka tuottaa maassa infrapunaa. Jössi kun ei ymmärrä fysiikasta yhtään mitään. Ei valheellisiin väittämiin uskominen ole fysiikan ymmärtämistä. Ne jotka ymmärtää, kumoaa ne väitteet.

        Pistäppä tyhjä muovipullo pakkaseen, ja katso kuinka paljon se supistuu. Minä olen tehnyt kokeen useaan kertaan. Kyllä siellä selvästi on lämpöä myös typessä ja hapessa. Jos ei ole yhtään mitään tietoa lämpöopista, voi uskoa mihin tahansa höpöjuttuun.

        Aloittajlle vielä. Kyllä siitä auringon säteilystä todella merkittävä osa siirtyy ilmakehään veden haihtumisena. Minä en siitä kaipaa mitään tarkkoja lukuja. Ilmiön tietäminen riittää minulle. Sen määrä taas riippuu olosuhteista hyvin paljon.


      • jäätävääkeliä

        Kiistätkö jönssi sen, että keskimäärin maapallolla haihtuu vettä noin 1000 mm vuodessa? Merien pinnasta enemmän kuin maalta. Voidaan siis päätellä, että merenpinnasta lähtee taivaalle vähintään 3 mm joka päivä. Tosin sama määrä tulee sateena takaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      21
      2644
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      105
      2570
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1374
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1281
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      125
      1281
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      304
      1250
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      22
      1007
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      13
      991
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      979
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      60
      897
    Aihe