Hän on melkein ainoita jotka tuo asiat esille rehellisesti niin kuin ne on.
Toinen voisi sanoa että on Sari Essayah.
Mutta jos historia toistaa itseään niin nämä henkilöt menestyy huonointen eduskuntavaaleissa. Miksi, kansalainen ei ajattele vaan tekee ns helpon ratkaisun ja valitsee jonkun suurimmista ja on tehnyt kansalaisvelvollisuutensa ja herännyt sunnuntaina äänestämään.
Kun kuuntelee Jussi Halla-Ahoa niin
30
51
Vastaukset
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006035212.html
Mestarin ajatuksia kannattaa kuunnella ne ovat hyvin loogisia. Nuorten kannattaa ottaa huomioon, että päästäkseen pois kotoa jostain täytyy löytyä asunto. Mikäli asunnossa asuu maahanmuuttaja joudut asumaan kotonasi.- Ooklg
Asiaa
- jokkedokke
Ei kannata ottaa ketään tosissaan joka kutsuu toista henkilöä "mestariksi"
- HUOMASINSAMAN
Parhaimmin ja ytimekkäimmin asiansa esitti JUST Sari Essayah, ja Jussi-Halla-aho !
Muut lätsytti leipälappuaan, jostei saanu mitää tolkkua, Rinne aikoi tehdä " EHKÄ" sanan takaa kaikenlaista höttöä.
Orpo valitti, ettei oo saanu suunvuoroa, ja toimitsijan kellon mukaan oli puhunu kaikkein eniten:))Sekoomuslaisten pitäisi saada aina olla äänessä, muistatteko zyskovitsin sehän huusi aina toisten puheidenpäälle jotta sylki turvasta lensi, luultavasti juuri tuonvuoksi ukkoa ei enään nähdä TV keskusteluissa !
Late Lapista.- heikotTippukoon
Late_Lapista1 kirjoitti:
Sekoomuslaisten pitäisi saada aina olla äänessä, muistatteko zyskovitsin sehän huusi aina toisten puheidenpäälle jotta sylki turvasta lensi, luultavasti juuri tuonvuoksi ukkoa ei enään nähdä TV keskusteluissa !
Late Lapista.Mutta, Zyskovitsi on aina olut järkevä. Samaa ei voi sanoa monestakaan.
Minusta seuraava hallitus pitäisi juuri tulla järkevistä, realisteista ja suomalaisten asioita ajavista.
Kaikesta muusta KOKO kansa on saanut jo tarpeekseen.
- totuus-on
halla-aho on ainoa järkihlö puoluejohdoissa.
hallan joka sana on totta ja asiaa, muiden samaa entistä soopaa ja valheita,turhia lupauksia jne.
orpo saanut kuulemma oikein poliittisen voiton. sitäkö kansalaiset odottaa? orpo on typerys. - kovasti-pettynyt
Heikkoa oli esiintyminen ja ohutta osaaminen vaalitentissä. Valitettavasti.
- FiaskoRobocop
Äänestäkää keskustaa!!
https://youtu.be/EYozWHBIf8g - PisteetJussiJaSari
Totta. Halla-aho ja Essayah olivat mielestäni tentin realistisimmat. Puhuivat rauhallisesti faktoja eivätkä kiihkoilleet saati huutaneet päälle.
Näiden etu on myös se että he eivät kiertele eivätkä kaartele ja puhele sitä venytettyä ehkää johon Rinne meni monasti.
Vihreitä ja vasemmistoa en edes noteeraa. Heidän tekemisensä ei ole teollisuudesta elävässä maassa milläänmuotoa realistista.
Suu kyllä käy mutta mitään järkevää sieltä ei tule. Samaa paatosta vuosikaudet. Ovat suomen pahimmat populistit. - Lukiolaislikka
Aikovatko koululaiset, jotka osoittivat mieltään ilmastonmuutoksen puolestaa lopettaa hampurilaisten ja pizzan syömisen?
Antti Rinne, Li Andersson ja Pekka Haavisto aikovat pistää lihalle lisäveron.- ihanihqua
Kyllä aiomme, syömme vastaisuudessa vain heinäsirkoilla päällystettyjä vegaanipitsoja ja hampurilaisia joiden välissä on jauhomatopihvi.
- NäinTodellisuudessa
ihanihqua kirjoitti:
Kyllä aiomme, syömme vastaisuudessa vain heinäsirkoilla päällystettyjä vegaanipitsoja ja hampurilaisia joiden välissä on jauhomatopihvi.
Mutta kesällä laiturilla mato ongella huudetaan "hui yök iik isi tuu laittaan mato koukkuun"
Tämän jälkeen "hui yök iik tuu isi irrottaan särki koukusta"
Sitten äitille huudetaan "mäkin voisin syödä niitä grillipihvejä kun ne ei ole näin hui yök iik inhottavia. Ettehän kerro kenellekään pliis" - Teorianki
ihanihqua kirjoitti:
Kyllä aiomme, syömme vastaisuudessa vain heinäsirkoilla päällystettyjä vegaanipitsoja ja hampurilaisia joiden välissä on jauhomatopihvi.
Jos teidän luulonne että ilmastonmuutoksen estäminen aiheuttaisi tuonlaisia ruokatottumusmuutoksia niin aika pihalla olette.
- puklu-pete
Teorianki kirjoitti:
Jos teidän luulonne että ilmastonmuutoksen estäminen aiheuttaisi tuonlaisia ruokatottumusmuutoksia niin aika pihalla olette.
Niinpä, sen sijaan edes kunnon juustoa ei enää olisi pitsojen päällä vaan pelkkiä rehuja ja omituisen makuisia korvikkeita. Siitä se riemu lähtee, njam njam.
- siispä-persut
enää ei orpon ja sipin sinisyys toimi. HALLA-AHO ainoa todellinen tietäjä. harmi, mutta tosi.
mamutus 100% paitsioon,muuten ei maa käänny jaloilleen. Haavisto oli hyvä kuten aina. samoin Li <3 oli valmistautunut erinomaisesti. Essayah myös edukseen. Orpo yritti liikaa ja Sipilä kuin varjo entisestään. Halla-Aho oli vain sikäli kiinnostava että saatiin kerrankin puhumaan muista asioista eikä aina vaan siitä iänikuisesta maahanmuutosta.
- Fgfhv
Muslimit tulisi siirtää takaisin lähi-itään
- Teorianki
Samoin voisi siirtää kristitytkin.
- höpsistää
Teorianki kirjoitti:
Samoin voisi siirtää kristitytkin.
Ei. Ainoastaan valkoisia, kristittyjä heteromiehiä vihaavat valkoiset kermaperseiset käpykaartilaiset setä-tuomot feministivasurit. Heidät voitaisiin sijoittaa noihin ihannoimiinsa muslimiyhteiskuntiin kun kerran täällä kaikki on niin väärin ja huonosti, "kapitalistista, epätasa-arvoista ja kolonialistista" :DDD
- Jgfyt
Halla-aho oli ylivoimaisesti paras,puhui asioiden oikeilla nimillä
- Sosialistisdemokraatti
Halla-aho pyrkii luomaan eriarvoisuutta suomalaisten keskuuteen.
Hän pyrkii halventamaan luokkataistelua ja ay-liikkeen toimintaa työväenluokan eduksi kaikkia taantumusvoimia vastaan. Lisäksi hän vaatii autoveron poistoa, joka hyödyttäisi myös hyväosaisia Bemarin ostajia, kuten Antti Lindtman, sd, näppärästi sanoikin.
Halla-aholta unohtuu, että valtaosa suomalaisista elää jatkuvasti syvenevässä köyhyydessä. 3/4 osalle joudutaan maksamaan sosiaalisia tulonsiirtoja, jotta he eivät nääntyisi riiston alla.
Halla-aho vastustaa Sosialistista Internationaalia, johon SDP kuuluu ja jonka puheenjohtajana on ollut mm. SDP:n Kalevi Sorsa.
Hän on mm. sitä mieltä, että Suomessa pitäisi muka tyytyä huolehtimaan suomalaisista työläisistä unohtaen kansainvälinen taistelu sosialistisen järjestelmän puolesta.
Lisäksi Halla-aho ei halua ymmärtää polttomoottoriautojen käytön vaikeuttamista eikä lihan syönnin verottamista ilmastollisista syistä, vaikka kaikki edistykselliset tutkijat ovat yhtä mieltä, että SDP ja Antti Rinne ovat absoluuttisen oikeassa taistelussa taantumuksen ilmastoa saastuttavaa toimintaa vastaan. - Quijote
En ole kaikesta Halliksen kanssa samaa mieltä, mutta on tosiaan hieno, että siellä on kerrankin edes joku joka puhuu asioista ihmisille suoraan, rehellisesti ja ymmärrettävästi. Samaa kun ei voi sanoa useimmista poliitikoista, ei tosiaankaan.
- valehtelijoidenklubi
Muut puhuu politiikkaa eli paskaa.
- Metsuri_lavalla
Mestari lavalla
- brorpå
Halla-aho on riidankylväjä, ei sen enempää eikä suurempaa.
- tolkku
Noh.Kun teidän tissiposkien keskutelua kuuntelee,niin olikohan kenelläkään muilla ,kunin Alla -Aholla jotain konkreettista sanottavaa?
- tolkku
Hei,riidankylväjä.Oon yrittänyt kylvellä sitä täällä Kirkkonummella!Ei ole vielä lähtenyt itämään,paitsi rouvan kanssa.Minkä syksyllä kylväää,sen keväällä niittää.Oikein hyvää jatkoja sinullekkinj.
- Lukiolaislikka
Pekka Haavisto totesi ilmastonmuutoksesta, että Suomen on näytettävä esimerkkiä. Hän on itse näyttänyt esimerkkiä lentämällä aina lomillaan Etelä Amerikkaan tai muille kaukomaille. Hän myös vastustaa ydinvoimaa, vaikka se on hiilivapaata. Helsingin vihreistä jo puolet kannattaa ydinvoimaa.
Reetta Räty kutsui Uutisvuodossa Halla-ahoa rasistiksi. Martti Suosalo kehoitti ilmoittamaan vihapuheen poliisille. Toivottavasti Jussi tekee ilmoituksen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018644- 595559
- 245167
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni335067Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384901Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774799- 624353
- 434017
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on443292- 452979