Vanhustenhoidon ainoana ongelmana on

Vanhainkoti

käsittämättömän laiskat hoitajat. Viihdytään kahvihuoneessa, käydään tupakalla, jos ollaan näyttävinään että tehdään töitä; rapistellaan toimistossa potilasasiakirjoja. Kun tulee potilaskutsu, mennä laahustetaan vastenmielisesti paikalle...

Nämä lihavat laiskat hoitajat tämän vanhushuollon ongelman ovat aikaansaaneet.

16

<50

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoitsukans

      Olen monesti miettinyt, kun jatkuvasti syyllistetään joitain firmoja, että olisi näiden syy kun vanhukset on heitteillä. Kyllähän se hoitamattomuus on juuri sen laiskan hoitajan syytä.

    • Muualla

      Oho voiko joku ajatella todella noin?
      Kyllä se huono hoito on rahanahneiden yritysten syy. Ei palkata tarpeeksi ammattitaitoisia hoitajia kun pitää saada tulosta osakkeenomistajille.
      Meneppä vaikka vierailulle hoitolaitokseen päiväksi niin näet totuuden.

      • qåaäzm

        Kyllä voi. Tämä ei ole mikään uusi asia. Olen kuullut ihan samaa että kynsiä viilaillaan hanakammin kuin hoidetaan vanhuksia.


    • kjhftopp

      Asennevammaiset hoitajat ongelma. Heidän pitäisi muistaa että joku päivä makaavat itsekin vaipoissaan hoidettavina.

    • nyt.päin.honkia

      Ei hoitohenkilökuntaa ole koskaan ollut enempää mutta hoito on ollut parampaa, kun on ollut soveltuvuustestaukset allalle sopivuudesta.

    • Niinhän se tietenkin on. Kyllä hoitotyötä pitää tehdä ilman pausseja ja paperihommat tulee hoitaa sitten työajan jälkeen kotona. Eikä missään nimessä laahusteta, vaan reippaasti kipaistaan iloinen hymy huulilla.

      Vai olisikohan syy sittenkin jossakin muualla. Jospa annettaisiin hoitajille ne lakisääteiset paussit, joita meillä muillakin on. Paperityötkään eivät ole harrastus. Jos esimerkiksi juuri sinä haluat äänestää puolueita, jotka leikkaavat julkisesta sektorista, niin lisää väsyneitä hoitajia tulee jatkossakin. Voi sitten heitä taas syyllistää.

      Voimia hoitajat raskaassa työssänne!

    • jhfy

      Persualoittaja taas yleistämässä tapansa mukaan. Porvaripersuille kaikki on mustavalkeaa eikä mitään siltä väliltä.

      • persusussu

        Nyt on vakavaa.... näet olemattomia porvaripersuja joka puolella.

        Ohimennen kysäisen, onko sinulla oikeus äänestää?


    • eikaunisnäky

      Aloittaja on täysin oikeassa. Käyn katsomassa vanhusta palvelukodissa ja kavihuoneessa tai ruokasalin nurkassa näkee nämä hoitajat runsaslukuisina juoruamassa ja vanhukset ovat huoneissaan yksin. Tämä on kunnan omistama laitos.

      • yrdz

        Palstan vakio persuporvarin valetta jota onneksi kukaan ei usko tällä palstalla ja hyvä niin.


      • persusussu
        yrdz kirjoitti:

        Palstan vakio persuporvarin valetta jota onneksi kukaan ei usko tällä palstalla ja hyvä niin.

        Nyt on vakavaa.... palstan vakkarikommari näkee olemattomia porvaripersuja joka puolella.

        Ohimennen kysäisen, onko sinulla oikeus äänestää?


    • Khgvcxc

      Sama meininki myös päiväkodeissa, lapset saa nahistella ja jopa pahoinpidellä toisiaan ja hoitajat rupattelee keskenään, helppo duuni.

      • ziuyf

        Linkki väitteeseesi, muutoin huuhaata. Sukulaiseni on työssä päiväkodissa jossa on 160 lasta eli päivä on työntäyteinen aamusta iltaan. Khgvcxc puhuu asiasta josta ei ole mitään omakohtaista tietoa eli on mututietoa.


    • talloituminen

      lapsillakin tehdään kustannus säästöjä isoja yksikköjä viihtyvyyden kustannuksella jossa henkilö kohtaisuus tarpeineen jää usein sivuun,

      • persusussu

        Naapurintäti hoitaisi mielellään omiensa oheessa niin ei kenenkään tarvitsisi viedä lapsiaan kasvatettavaksi ja aivopestäväksi päivähoitolaitokseen.


    • Raportointiaikaa

      Joissan vantaa hoitokodeissa hoitajien pitää heti raportoida pc lle mitä ovat tehneet.
      Siirtminen pc lle kirjautiåuminen raportointi kaikki pois hoitotyöstä.

      Mutta ohjelmassa ei ole alikkoa jo h on kirjataan raportointiin kulunut aika.

      Siis vantaan kaupungin hoitopaikka omin silmin nähnyt omainen kertoo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1257
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      879
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      813
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      149
      677
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      281
      642
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      45
      622
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      619
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      568
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      536
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      520
    Aihe