Minkälaisia ovat laadultaan. Haussa olisi tavallinen kaupunkipyörä, ehkä 3 tai 7 vaihteinen?
Nykyiset tunturin ja helkaman pyörät
7
86
Vastaukset
- Anonyymi
Normiperussettiä. Halvimmat mallit kannattaa jättää kauppaan. Rungot tulevat aasiasta ja niihin asennetaan perusvaihteet ja jarrut.
Tehdäänkö minkään runkoja suomessa? Onko kotimaisuus osien asennusta?
- Anonyymi
Näistä halvimmat maksaa 500€, onko se nykyään ns.halpisluokka peruspyörille? Ostin viimeksi pyörän 90-luvulla jolloin tuhannella markalla sai hyvän peruspyörän. No, rahan arvo on muuttunut mutta ei nyt sentään kolminkertaiseksi?
- Anonyymi
Eikös Tunturi ja Nishiki ole periaatteessa saman valmistajan (kasaajan) tuotteita nykyään? Joku kerran esitelmöi että molemmat suunnitellaan suomessa mutta Nishiki tehdään thaimaassa, Tunturi aina miessäliehalvalla.... Sen muistan että Nishikiä ei saa enää teräsrunkoisena, aina alumiinihaarukka jne jne.
- Anonyymi
Tein avokin perus Tunturin huoltoa eilen. Ihan järkytyin nostaessani pyörää varastosta pois kuinka painava se on, varmaankin ainakin 15 kg. Itselläni Konan krossari 9-10 kg. Ero on niin järkyttävä että jos vain on vähänkin aikaa ja rahaa hieman enemmän niin jätä ostamatta. Itsekin luulin ennen että sillä painolla ei ole väliä mutta on se vaan kevyemmällä pyörällä niin mukavampi ajaa.
- Anonyymi
Tuntureita en ole ostanut, mutta Helkamat ovat olleet hyvin rakennettuja tavallisista osista.
Halvimmissa Helkamoissa on tosin helposti puhkeavia renkaita. - Anonyymi
Viidensadan Helkama S2 on hyvin kestänyt pitkät lenkit talvet kesän. Näin toistaiseksi. Pyörä painaa viisitoista, melkoinen traktori, mutta hyvinhän tuo kulkee. Eilen pesin pyörän ja vaihdoin uudet ketjut. Herkistyi selvästi. Suorastaan itkin seitsemän metrisekunnin vastatuulessa. Harvinaista kyllä, 60% kuitenkin myötätuuleen tänään. 99 kilometriä ja keskituntinopeus 22.70 Alkuperäisen Schwalbe citizenit kestäneet hyvin tuhansien kilometrien sotkemisen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761717
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3471288- 661179
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html195940- 44898
- 51792
- 69778
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244537725- 119664
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79650