Säätytalon katastrofi , SDP sinun kukkarolla

Anonyymi

Aivan älytön veronkiritys tulossa joka iikalle jos tämä epärealistinen Rinne saa muodostaa
hallitukse.

Toivon, että keskusta irtoaa ja sopii uuden hallituksen pesrussusuomalaisten ja kokoomuksen

Huomattavasti enemmän äänestettii keskusta-oikea
kuin keskusta-vasen vaaleissa.

Nyt ei ole menossa oikein.

Berner pilasi edellisen hallituksen ja nyt sitä jatkaa Rinne. Ei hyvä.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veronkiristyksen myötä myös polttomoottoriautot kuuluvat tappolistalle ja lopuksi kaikki yksityiset henkilöautot. Joukkokulkuvälinettä se olla pitää.

      SDP:n henkilöautovastaisuus on tietysti luontevaa, koska koko demarien aate perustuu yli sadan vuoden taakse. Ei silloin ollut vielä kuin höyryvetoista julkista liikennettä, auto oli keksimättä.

      SDP:n talousajattelu ja terveydenhuollon ajattelu myös perustuu 1800- luvun tilanteeseen. Niitä nyt väkisin yritetään runtata 17,7%:n äänestyskannatuksella suomalaisille.

      Halùtaanko tosiaan palata 1800-luvun aatosmaailmaan?

      • Anonyymi

        Missä demari, siellä ongelma.


    • Voi tätä tietotaitoa. Kerro mikä terveydenhuoltojärjestelmä oli voimassa 1800-luvulla? Kun sitä ei oikein ollut edes 1960-luvulla? Myöskään veroja ei juuri ollut 1800-luvulla, mutta ei ollut mitään hyvinvointiakaan, paitsi muutamilla aatelisilla ja papeilla. 1960-luvulla (esim meidän perheessä ei käyty koskaan lääkärissä 5 lasta). Jos olisi päässyt lääkäriin, sitä onnea olisi voinut "odottaa" vaikka kuukauden. Nyt ihmiset turhautuvat kahden tunnin jonoista.

      Verotuksen myötä tuloja tasataan tulonsiirroilla. Tämä mahdollistaa sen, että yrityksille on enemmän asiakkaita palvelujen ja tuotteiden ostoon. Aatelinen (kuten vaikkapa Björn Wahlroos) ei ehdi yksin olla kuluttamassa. Parturiin 1500 kertaa päivässä tai kahvilaan, ehtiikö? Tulonsiirrot on myös yrittäjän etu.

      Ruotsissa SDP oli vallassa 50 vuotta. Sinä aikana Ruotsi vaurastui ja yrityksillä meni hyvin. Olin itse maassa kun 1978 Moderat (Ruotsin Kokoomus) tuli valtaan. Siitä alkoi Ruotsin alamäki.

      Reaganin ja Thatcherin jälkeen (liberalismi) verotusta on löyhennetty lähes jokaisessa maassa. Seurauksena on ollut, että yksityinen varallisuus on yli 30 kertaistunut. Valtioiden varallisuus (verojen kertymä) on pysynyt samana tai vähän noussut, mutta valtioiden omaisuutta on hävitetty. Lisäksi tämä yksityinen varallisuus on kasautunut pienelle vähemmistölle, joka ei kuluta sitä kotimaassa. Kierretään veroja jne.

      Tässäpä tätä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe