Varma Jääkiekon kulta tulossa

Anonyymi

Nimittäin aina, kun Suomi on ollut Maailmanmestari ( 1995 ja 2011 ), niin sitä on edeltänyt Kepun tappio Eduskuntavaaleissa ( 1995 - 5% 2011 - 7,35% )

2019 Eduskuntavaaleissa Kepun tappio oli -7,34% joten Suomen Jääkiekon MM-kulta näyttää lähes varmalta.

22

92

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänään on se päivä, kun jellonat romahtaa. Vähintään yksi romahdus on joka kisoissa ja tällä kerralla se on tänään. 5-1 turpiin.

      • Anonyymi

        Se romahdus kävi jo Saksaa vastaan !


      • Anonyymi

        toinen juttu on että kanada ei häviä kahta kertaa koskaan samas turnauksessa , ainakin suomi kokenut saman ennenkin ja jokainen mm-finaali , niitä 3 ollut tähän asti missä kanada vastassa, on hävitty

        tämäki on kyllä lyhyen ajan historia , en toki ylläty jos muutakin, mahdollisuudethan on, mutta ..en vaan ennen peliä sano että suomi voittaisi, näkemys


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        toinen juttu on että kanada ei häviä kahta kertaa koskaan samas turnauksessa , ainakin suomi kokenut saman ennenkin ja jokainen mm-finaali , niitä 3 ollut tähän asti missä kanada vastassa, on hävitty

        tämäki on kyllä lyhyen ajan historia , en toki ylläty jos muutakin, mahdollisuudethan on, mutta ..en vaan ennen peliä sano että suomi voittaisi, näkemys

        Eikö se kuitenkin olisi super positiivinen yllätys, joka saisi sydämen sykkimään rinnassa ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikö se kuitenkin olisi super positiivinen yllätys, joka saisi sydämen sykkimään rinnassa ?

        Jos joku tykkää taikauskosta ja toinen ei tykkää jääkiekosta, niin mitä helvetin väliä!


    • Anonyymi

      Jännä ilta. Kävi miten kävi. Suomi saa sympatiat. Persuille eurovoitto, niin Maamme laulu voi soida vielä pitkään.

    • Anonyymi

      todellako 2011 kepu tappio=? miten tuo sipilä sitten .. 2015 tienoilako oli uus 4 v valintaj juttu?

      hyvä jos suomi taktiikka vielä jatkuu ok mutta en minä ainakaan usko kanada häviöön, alan soitella palokuntaan sitten takaperin puihin jousseista sioista myös, että tulevat hakemaan ne ,ettei puussa olevat kissat kiusaa niitä

    • Anonyymi

      ÄLKÄÄ OLKO noin negatiivisia---SUOMI VOITTAA kultaa ! SUomella nyt jytky päällä !!!!!

    • Anonyymi

      Suomi on jo voittanut kultaa kun pääsi kaikesta median ym. palstojen mollaamisesta ja vähättelystä huolimatta finaaliin. Sama miten käy, minä menen huomenna torille :D Leijonat ovat mitalinsa ansainneet oli väri kumpi vaan.

    • Voittoja ja häviöitä on turha jakaa ennen kun peli on pelattu. Tuo on nähty tällä viikolla jo kahteen kertaan ja kolmas kerta toden sanoo. Uskon suomen voittoon summerin soittoon saakka ja tietenkin myös sen jälkeen kun se voitto on tullut. Häviömentaliteetin aika on ohi ja sitä häviötä ratkuttavat on homepersefossiileja.

    • Anonyymi

      Ainoat oikeat TOSIROMAHTAJAT ovat svedupellet ja venäläiset. Niitten kitinää ja uikutusta on nyt suorastaan hauska kuunnella.
      Oli muistaakseni svedujen Aftonbladet, joka julisti ennen Kanada-Suomi-peliä, että Suomella on heikoin joukkue koossa.
      Joku kaakkoissuomalainen jääkiekkokynäilijä Kalle Sipiläinen (kaakonviestintä.fi) kyseli lehtikolumnissaan torstaina 9. toukokuuta Kanada-pelimme aattona, että "Putoaako Suomi Tyynenmeren sarjaan."
      "Sinne putoamista on vuosikymmenten saatossa pelätty aina, kun Suomella on ollut jalkeilla erityisen heikolta vaikuttava kisaryhmä. Kuten nyt."
      Näin hehkutti siis tuo kaakkoisen Suomen "varsinainen kiekkoguru" vain 16 päivää sitten päättäen kirjoituksensa, että "Kolme ottelua, kolme tappiota olisi katastrofialku Kosicessa.

      • Kyllä Ruotsilla, Venäjällä ja Kanadalla oli todella hyvät joukkueet mutta silti hävisivät Suomelle. Tottakai se harmittaa jos häviää ja hölmöintä on etsiä syytä häviöön vastustajasta. Moni toisaan moitti Suomen joukuetta huonoksi ja nyt olisi aika selittää miten huonot joukkueet muilla sitten oli 😁


      • 167-176 kirjoitti:

        Kyllä Ruotsilla, Venäjällä ja Kanadalla oli todella hyvät joukkueet mutta silti hävisivät Suomelle. Tottakai se harmittaa jos häviää ja hölmöintä on etsiä syytä häviöön vastustajasta. Moni toisaan moitti Suomen joukuetta huonoksi ja nyt olisi aika selittää miten huonot joukkueet muilla sitten oli 😁

        Selittää? Miksi?


    • Anonyymi

      Hyvä kun Suomi voitti. Kanadalla noita mestaruuksia on jo monta.

      Suomi taisi olla pienin valtakunta asukasmäärällään noissa kisoissa ? Ei sekään voittamista haitannut.

      • Anonyymi

        Ainakin Slovakia ja Latvia ovat pienempiä.


    • Anonyymi

      Jääkiekko(kin) on JOUKKUEpeli, minkä faktan Leijona opetti viimeistään nyt kantapään kautta kaikille. Tätähän varsinkin Jukka Jalonen on aina ja joka matsin ja erän jälkeen jaksanut tolkuttaa mm. mediallemme, jolle se tuntuu olevan jotenkin käsittämätön asia ymmärtää. Kuten nyt ja varsinkin etukäteen.

    • Anonyymi

      Teemulla ei taida olla MM kultamitalia, vai onko?

    • Anonyymi

      Tuollainen on hyvä kun menet kaupungille kävelemään baarien luokse katsomaan juhlintaa, aivan huviksikin hyvän voiton jälkeen. Katsomaan mitä tapahtuu.

    • Anonyymi

      Hyvin nähty.

    • Anonyymi

      Hauskaa kuulla, että ry . . ävalmentajaa vit . ttaa vieläkin, että pistimme iipot pronssipeliin.
      Venäläiseen hapankaaliin ei mahdu, että lätkämatsi(kin) on hankala voittaa, ellei kykene tekemään yhtä ainoata maalia. Ei auttanut, vaikka iipoilla oli hevoskuormittain taaloja.

      • Kanadakin teki vain yhden ja senkin selvästä suomalaisten lahjoittamasta kiekosta. Kanadan puolustus oli todella surkea, jos olisi ollut samanlaista pyöritystä kun Venäjän päässä oli niin luvut olisi olleet todella rumat, ehkä jopa enemmän kun 6-1.


    • Anonyymi

      Joukueena me suomikin pidetää pystyssä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      28
      1107
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      978
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      35
      867
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      839
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      816
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      622
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      606
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    10. Ikävä niitä hetkiä,kun katselin sua suoraan silmiin...

      😊
      Ikävä
      42
      599
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      586
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      533
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      522
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      117
      498
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      486
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. 39
      433
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe