.
Kuva: ~ https://www.reddit.com/r/imaginarymaps/comments/cv8oj3/the_finnish_kindred_wars_heimosodat/ -
...
HS: ~ https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000006222121.html -
"Stalinin vainoissa kuoli yhtä paljon suomalaisia kuin talvisodassa – Valtiojohto, teettäkää selvitys heidän kohtalostaan"
...
Nuo mainitut 1930-luvun loppupuolen vuodet pohdintoineen Neuvostoliiton puolen Karjalan vainoista teloituksineen on pidemmän ajanjakson osapäätös, joka alkoi jo sisällissodastamme 1918, jossa punainen Suomi ja valkoinen Suomi kävivät taistoon ...
... tilannetta on tutkittava punaisten laajoista teloituksista (Hennala) itse Suomen puolella, jonka itsenäisyyden oli Neuvosto-Venäjä tunnustanut ensimäisenä valtiona 4. tammikuuta 1918 ---
Sisällissodan jälkeen tilanne lukittiin Tarton rauhalla
[~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Tarton_rauha - ] 1920, jolloin silloinen Suomi sai itäisen rajansa.
Tarton rauhan jälkeen alkoivat Heimosodat
[ ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Heimosodat - ] - Karjalän vapauttamiseksi Neuvostoliiton vallan alta - ajatuksella Suur-Karjalan suomensukuisten asukkaiden yhdistämiseksi Suomeen.
Puhuttiin muun muassa Aunuksesta ja Inkerin maasta. Venäjän tsaaria palvellut C.G.E. Mannerheim oli aktiivisena miekkavaloineen [ ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Miekkavala - ], kuten myöhemmin vielä Jatkosodan hyökkäysvaiheessa (miekantuppipäiväkäsky) itään - jopa yli vanhan rajan - yhdessä Saksan kolmannen valtakunnan kanssa.
Josif Stalin, joka oli yksi itsenäisyystunnustuksemme allekirjoittajista 4.1.1918 - oli erinomaisen hyvin tietoinen Heimosotien tavoitteista sekä siitä miten Suomesta nähtiin nuoren Neuvosto-Venäjän kaatamisesta valkoisten venäläisten eduksi.
Ehkä tuolta kulminoitui epäluulo Neuvostoliiton Karjalan suomensukuisten asukkaiden osalta - puhumattakaan Suomesta tulleista muuttajista "maanpäälliseen onnelaan", kuten se halutaan nähdä motiivina, kun tuhannet, jopa amerikan-suomalaiset halusivat kommunistiseen onnelaan.
Uskoisin, että Venäjä antaa täyden panoksen uusiin tutkimuksiin, mitä tuolloin 1930-luvulla laajassa Karjalassa tapahtui, mitä Heimosodat olivat lopulta ja kuinka mahdollisia vakoilijoita ujutettiin Neuvosto-Karjalaan. Stalin ei ollut niitä luottavaisimpia yksinvaltiaita. Tapahtumat tulee nähdä kokonaisuutena.
...
HS: "Stalinin uhrit on unohdettu, myöntävät presidentti Niinistö ja pääministeri Rinne: ”Kysymys on merkittävä” ... "
~ https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006223207.html -
.
...
9133
...
5689
Heimosodista Neuvosto-Karjalan vainoihin
12
125
Vastaukset
En laittanut anonyymina avauskirjoitusta, jokin tekniikka petti, mutta haluan rehdisti ilmoittaa tässä, että avaus on kirjoittamani juttu ... Ei muuta. Ehkä painelin väärää nappia tms ;-)
- Anonyymi
Stalin oli taitava ja tarkka johtaja. Enemmänkin kuin kysymys suomalaisten kuolemista pompahtaa esiin kysymys heidän kansallismielisestä vinoutumasta. Miksi eivät tyytyneet rakentamaan neuvostoyhteiskuntaa. Oliko siellä Suomesta tuotettua agitaatiota?
- Anonyymi
Kerrankin monipuolinen katsaus - ottaa huomioon kaikki näkökulmat!
- Anonyymi
Jos aloituksessa on mielestäsi "kaikki näkökulmat" sinulla on harvinaisen heikko yleissivistys.
- Anonyymi
Trolli keskustelee itsensä kanssa nimellä ja anonyyminä.
Peruskoulun oppikirjassa asiat esitettäisiin syvällisemmin, mutta sehän jäi trollilta kesken.- Anonyymi
Peräkammari poksahti. Dosetti tyhjänä ja äiti lukinut oven?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peräkammari poksahti. Dosetti tyhjänä ja äiti lukinut oven?
Voi hyvin olla - eikö tämä aloittaja ole ihan oikea tyhjäntoimittaja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi hyvin olla - eikö tämä aloittaja ole ihan oikea tyhjäntoimittaja?
Kyllä
Ilman ansiotyötä vuosikymmeniä ja vittuilee suomalaisuudelle.
Vastenmielinen, vastenmielinen...
- Anonyymi
Aihe on kuuma, lisää uusia tektejä löytyy internetin ihmeellisestä maailmasta
https://ilkkaluoma.vuodatus.net/lue/2019/09/mita-neuvosto-karjalassa-todella-tapahtui-stalinin-vainot-ja-mita-muuta
Se on hyvä se, että pressa kannustaa tutkimaan juttua! Ehkä tuo ylläoleva linkkijuttu on avuksi?- Anonyymi
Trollin älämölötystä - nyt siis alkutrollauksen jälkeen kahdeksasta kommentista viisi on trollin omia.
- Anonyymi
80 prosenttia Suomesta neukkuun menneistä loikkaresta tuli läpensä punaisesta Kymenlaaksosta. Vanha juoppo uskoo siis kaikkien kääntyneen 14 vuodessa valkosuomalaisten vakoojiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797419Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044660Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724580Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584130HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704107Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613015Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652742Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401940- 471685