JUMALAN POJAN SYNTYMÄPÄIVÄ JUHLA VIETÄMME.

ME juhlimme suurin syntymäpäiväjuhla maan päällä. Oletko harkinut mikä lahja annat mega giga ainut ja isompi ja suurempi syntymäpäivä sankarille kuin ketään ja kukaan muu maan päällä ?

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hänhän omistaa kaikki !!! Tiedät varmaan että kaikki on Hänen. Ja ainoa mtä ei ole Hänen vallassa ja omistuksissaa on ne jotka ei vielä ole sisäpuolella.. Siis anna itseä Hänelle että Hänen Veri saa poista ja pestä sinut kokonaan että voit päästää Krisuksen Elämään.

      SIIS ILAHDUTA HÄNET JA ANNA ITSESI LAHJAKSI HÄNELLE LAHJAPAKETISSA. HÄN YLLÄTTYY AIVAN VARMASTI !!!

      • Pakettiin purkki Tummelia mukaan?


    • Anonyymi

      Jeesus Kristus ei ole syntynyt 25.12., minkä oivalsi Aamulehti jouluna vuonna 2016:

      "Juhlitaanko joulua sittenkin väärään vuodenaikaan? Tästä voi päätellä Jeesuksen oikean syntymäajan" https://www.aamulehti.fi/a/24163941

      Luukaksen evankeliumissa (2:8.) kerrotaan, kuinka paimenia oli kedolla vartioimassa yöllä lampaita. Joulukuussa Juudeassakin sää on Suomen tapaan kehno, ja olisi todennäköisempää, että paimenet yöpyisivät ulkosalla loppukesästä tai alkusyksystä kuin vuoden pimeimpään aikaan sateessa ja koleudessa. Esimerkiksi ensi yönä Betlehemissä lämpötila laskee 4 asteeseen ja sadetta on luvassa ensi viikolla useana päivänä.

      Raamattu kertoo verollepanosta, minkä takia Joosef ja Maria olivat menneet ensin Betlehemiin. Roomalaiset eivät laatineet veroluetteloja talvella, koska sääolot haittaisivat ihmisten kulkemista ja verotetun omaisuuden kuljettamista olennaisesti. On todennäköistä, että verollepano tehtiin hieman ennen lehtimajanjuhlaa, jolloin kansa on saanut korjattua koko vuoden sadon ja olivat tuomassa temppeliin kymmenyksiä.

      Luukkaan evankeliumin luku 1 kertoo pappi Sakariaksesta, joka kuului Abian pappisosastoon. Sakariaksesta tuli Johannes Kastajan isä. Samassa luvussa kerrotaan yksityiskohtia Johannes Kastajan äidin Elisabethin ja neitsyt Marian raskaaksi tulemisesta. Luukkaan evankeliumin kertoo aikamääriä, josta voidaan laskea Jeesuksen likimääräinen syntymäaika muutaman viikon tarkkuudella. Historioitsija Josefus on kertonut (Antiquities, 7. kirjan 14. luku) siitä, milloin minkin osaston papit suorittivat tehtäviään. Abian osastolla, johon Sakarias kuului, oli viikon kestävä vuoronsa kahdeksantena, (nisan-kuun alusta luettuna), joten Sakarias olisi hoitanut papillisia tehtäviä sivan-kuussa (toukokuun lopulla tai kesäkuun alussa). Johannes Kastaja olisi syntynyt tästä 9 kuukauden kuluttua maaliskuussa, ja Yeshua kuusi kuukautta sitä myöhemmin syyskuussa.

      Jeesuksen syntymäjuhla perustuu roomalaisten perinteiseen talven juhlaan, jolloin he juhlivat monien epäjumaliensa syntymäpäivää. Katolinen kirkko sijoitti Jeesuksen syntymäjuhlan samaan päivään, koska kirkko joutui taipumaan kansan mieltymykseen pitää kiinni vanhoista uskonnoista, mikä on sykretismiä. Kristinusko ja pakanauskonnot sekoittuivat, mikä on ollut monissa kansoissa hyvin tavallista, kun lähetystyöntekijät olivat ensin onnistuneet käännyttämään alkuperäiskansoja kristityiksi, mutta pian he alkoivat taas noudattaa pakanauskontojen rituaaleja harjoittaessaan kristinuskoa. Joulukuusi ei julista Jumalan Pojan inkarnaatiota, vaan kyseessä on saksalainen perinne. Raamattu ei tunne kuusikoristeita, mutta tuntee palmunoksat, joista rakennettiin lehtimajoja.

    • Anonyymi

      Joulu ei ole kristillinen juhla, vaan se periytyy pakanallisesta yule-juhlasta.

      Yule (engl.) on muinainen germaanien talvijuhla. Kuukalenterin vuoksi yulen paikka vaihteli joulukuun alusta tammikuun alkuun. Kristinuskon leviämisen myötä Yulen sisältö korvattiin kristillisellä sisällöllä, mutta juhlan nimi säilyi Yulesta suomennettuna jouluna.

      Yulea viettävät nykyisin monet uuspakanat ja wiccalaiset. Juhlan ajankohta on tällöin pohjoisella pallonpuoliskolla talvipäivänseisauksen mukaan noin 21. joulukuuta.

      Suomessa kaikki keskitalven juhlaperinteet ovat olleet joulu-nimellä. Suomen kielen sana joulu on skandinaavinen lainasana, joka juontuu keskitalven juhlan muinaisgermaanisesta nimestä

      Uuspakanat ja wiccat juhlivat yulea muun muassa polttamalla kynttilöitä ja muita tulia auringon paluun vertauskuvana. Kotia saatetaan koristella vihreillä koristeilla ja voidaan valmistaa yule-halko. Luonnonuskovien juhlatavat on muodostettu vanhoista perinteistä kullekin yksilölle sopivaksi. Jotkut wiccat viettävät yulea ja talvipäivänseisausta perhejuhlana, toiset taas pitävät sen uskonnollisena juhlana ja viettävät perhejuhlaa jouluaattona. Wiccalaisten vuodenkierron juhlamenojen tarkoituksena on auttaa ihmistä tuntemaan yhteyttä luonnon kiertokulkuun ja juhlistaa sen käännekohtia. Auringon kierron juhlia järjestetään myös kesäpäivänseisauksena, kevätpäiväntasauksena ja syyspäiväntasauksena.

      Joulukinkkuperinne juontaa juurensa todennäköisesti jo aikaan ennen kristinuskoa. Esimerkiksi islantilaisessa mytologiassa villisika uhrattiin talvipäivänseisauksen juhlassa hedelmällisyyden jumalalle Freyrille. Vuoden viimeisenä päivänä syötiin muinaisina aikoina usein Freyrille omistettu karju.

    • Anonyymi

      Syntymäpäivä voi juhlia milloin vaan ! Pääasia että juhlii ettäs tiiät..

      • Anonyymi

        Tarkoittanet, että vaikka itsenäisyyspäivä, sitä voi juhlia milloin vain. Eli linnan juhlille, vaikka juhannuksena. Pääpuoli on se, että juhlii milloin vain.

        Tavallaan voisi kysyä, että mitä juhlia Uudessaliitossa on tarkoitettu juhlia?
        Vihje- niitä on kolme.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1425
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      101
      1364
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1335
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1208
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1066
    6. 71
      1034
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      18
      1024
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      740
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      724
    11. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      656
    12. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      607
    14. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      598
    15. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      46
      589
    16. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      585
    17. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      559
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      548
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      528
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      515
    Aihe