Villakkaat todistavat älykkäästä suunnittelusta ja luomisesta

Anonyymi

Villakkaat ovat perhosia, jotka elävät pohjoisella napa-alueella ja arktiksella. Niiden toukat elävät jopa 14 vuotta ennen kuin koteloituvat ja kotelosta kuoriutuu lentokykyinen perhonen, joka parittelee ja kuolee sen jälkeen. Toukat syövät 14 lyhyen kesän aikana ravintoa, jäätyvät talven ajaksi ja tämän kierron päätteeksi siis lisääntyvät käytyään läpi täydellisen muodonvaihdoksen.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Villakkaat

Jäinen planeetta: Eeppinen matka
Ohjelmassa seurataan napa-alueiden eläimiä, kuten jääkarhua ja pingviinejä, eri vuodenaikoina. Brittiläinen dokumentti.

MTV3
MTV3

24.12.2020 13:45

65 minuuttia

Kyllä se luoja osaa, mutta miten ihmeessä älytön sattuma ja luonnonvalinta pystyisi tuollaiseen suoritukseen?

14

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se käy han tavallisesti evoluutiolla. Tarpeen on mutaaatioilla ja valinnalla kehittää ensin lyhytaikainen jäätymisen ja sulamisen kestokyky ja sitten venyttää sitä.

      • Anonyymi

        Evoluutio ei toimi noin. Ei sillä mitään päämäärää eikä tarkoitusta ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Evoluutio ei toimi noin. Ei sillä mitään päämäärää eikä tarkoitusta ole.

        Ei toimikaan. Tarve on hyönteisen pakkaskestoa selitttävällä tutkijalla, joka uskoo evoluution voivan toteuttaa senkin sattuman ja valinnan avulla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei toimikaan. Tarve on hyönteisen pakkaskestoa selitttävällä tutkijalla, joka uskoo evoluution voivan toteuttaa senkin sattuman ja valinnan avulla.

        Kauan kauan sitten lukiessani arktisten kasvin evoluutiosta törmäsin hypoteesiin, että arktiset kasvit on alunpitäen vuoristokasveja, ja että arktisten kasvien hyvä sopeutuminen kylmään ympäristöönsä on alunpitäen sopeutumista kuivuuteen.

        Mielestäni se oli erittäin hyvä hypoteesi ja on vieläkin.


    • Kyllä nuo on suunnitellut sama Luoja, joka nykyään kyttää päätoimisesti yhden pienehkön kiviplaneetan asukkaitten genitaaleja ja niiden käyttöä.

      Esimerkki rappeutumisesta! Kauan sitten Luoja osasi vaikka mitä, mutta sittemmin on taantunut muinaisjuutalaisen miesoletetun tasolle.

    • Anonyymi

      On runsaasti erilaisia hyönteislajeja joilla toukka/kotelovaihe kestää useamman kuin yhden vuoden/kasvukauden.

    • Anonyymi

      Laulukaskaat ovat tiettävästi vanhimmiksi eläviä hyönteisiä. Ne viettävät toukkina maan alla 17 vuotta, saavat ravintonsa juurista ja nousevat sitten maan päälle, kiipeävät puihin, luovat nahkansa ja lähtevät lentoon. Seuraa parittelu, muninta ja kuolema, ja munista kuoriutuvat toukat alkavat uuden 17 vuoden syklin.

      Ihmeellistä mutta totta. Tuollaista ei edes älykäs suunnittelija ja luoja voisi keksiä! Evoluutio voittaa kuvitteellisen luojajumalan sata-nolla siinä mitä luonnon ihmeisiin ja selviytymistarinoihin tulee. Älykäs luoja ei yleensä loisi eliöitä kamppailemaan elintilasta ja selviytymisestä vaan tekisi kerralla ikuisesti eläviä olentoja, jotka eivät kärsi kipua tai kuole...

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tuhatjalkainen on läheistä sukua tuollaiselle kävelykyvyttömälle toukalle. Miksi evoluutio olisi kehittänyt jalat matelevalle toukalle, joka ei niitä tarvitse? Siksikö, että niillä voi tanssia ja kompastella? Nauroin itseni kippuraan kun näin tuhatjalkaisesta kuvan. Hehheh.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuhatjalkaiset

      • Anonyymi

        Tuommonen ruskojuoksiainen on jännä elukka. Meillä niitä tulee joskus sisälle kun on metsikkö vieressä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuommonen ruskojuoksiainen on jännä elukka. Meillä niitä tulee joskus sisälle kun on metsikkö vieressä.

        Tuskin se kuitenkaan on sukua perhostoukalle; jalatkin ovat toisenlaiset. Eikä evoluutiolta kannata kysyä miksi, kun se on automaattinen luonnon prosessi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuskin se kuitenkaan on sukua perhostoukalle; jalatkin ovat toisenlaiset. Eikä evoluutiolta kannata kysyä miksi, kun se on automaattinen luonnon prosessi.

        Niveljalkaisena se luonnollisestikin on sukua hyönteisille. Juoksujalkaisia on kyllä ollut maapallolla paljon aikaisemmin kuin hyönteisiä.


    • Anonyymi

      Esität siis todisteeksi sen, ettet ymmärrä evoluutiota. Aika köykäistä.

    • Anonyymi

      Ja minkäs niistä monista luomistarinoista tämä nyt todistaakaan?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      181
      1508
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1136
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1101
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      700
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      691
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      19
      621
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe