Paras tai huonoin olut

Anonyymi

Lahden erikois Neipa 5,5% on ylivoimaisesti kamalin olut mitä olen ikinä juonut. Todella kitkerää varmaankin humalan takia, pitäisi olla vaaleaa, mutta voimakas maku kuten tummissa oluissa. Tummakin olut voi olla helppo juoda, mutta tuo oli hitain juotava mitä koskaan juonut. Olut mietona ruokajuomana tai humaltumis tarkoituksessakin pitäisi olla helposti juotavaa.

"Lahden Erikois NEIPA on mehukkaasti vaaleankeltainen ja samea pintahiivaolut. Sen maku on tulvillaan kypsien trooppisten hedelmien, kuten ananaksen, mangon ja appelsiinin mehevyyttä. Sen silkinpehmeä mallasrunko rauhoittaa katkerot ja silottelee lopputulokseksi tasapainoisen, hedelmäisen makunautinnon. Todellinen hedelmäpommi tulvillaan kypsää, pehmeän makeaa ja täyteläistä makua!"
https://www.hartwall.fi/juomat/oluet/lahden-erikois/lahden-erikois-neipa/

Mistään trooppisista hedelmistä ei tietoakaan, mistä ihmeestä ne tuollaisia keksii, sahti tuli ensimmäisenä mieleen.

Parhaita vaikea sanoa kun monestakin 1-2 ok, mutta sitten alkaa tökkiä, etenkin tummat.

11

340

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä järkeä tehdä oluesta tai mistään juomista kitkeriä vaikeasti juotavia. Jos festarillakin tuhannet ihmiset juo oluensa hitaasti tai jää yhteen kuten minulla niin ei ole kovin hyvä myynnin kannalta. Muuta olutta vain Heineken, eikä tehnyt mieli enää sitäkään. Lonkerot menisi mutta närästää.

    • Humaloita pitää reilusti olla..

      • Anonyymi

        Ei humalasta tule humalaan, väsyttää vaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ei humalasta tule humalaan, väsyttää vaan.

        Tuota ed mainittua Neipaa pitäis kokeilla. Ipat on jees, niissä toki isoja eroja.

        Saunakaljoina 2 Rainbowta. :D No kylmänä ihan jees ja tyhjää parempi.

        Jännä juttu että juominen ei enää kiinnosta kun ikää tulee. Muilla samaa?


      • Anonyymi
        Timmyy kirjoitti:

        Tuota ed mainittua Neipaa pitäis kokeilla. Ipat on jees, niissä toki isoja eroja.

        Saunakaljoina 2 Rainbowta. :D No kylmänä ihan jees ja tyhjää parempi.

        Jännä juttu että juominen ei enää kiinnosta kun ikää tulee. Muilla samaa?

        Vanhemmiten tarvitsisi enemmänkin piristettä kuin pään sekoittamista. Kännääminen kännäämisen vuoksi ei ole kiinnostanut koskaan, vain hyvässä seurassa tai esim festareilla. Onneksi on portsarit, ei baarit rikastu.


    • Anonyymi

      Kunnollinen tumma olut ei yleensä ole kitkerää, vaan hieman makeahkoa ja ihan parasta, en viitsi mainita mitä merkkiä nyt on menossa, mutta helteellä olut on kyllä ihan parasta! Veden makuiset vaaleat töppöhönöt on aivan kuin olisi uitettu riisimuroja kraanavedessä.

      • Anonyymi

        Kotikaljamainen maultaan olisikin hyvää, mutta suurin osa aivan hirveitä. Tölkillisen voi juoda, mutta ei todellakaan montaa.


      • Anonyymi

        Tallinnasta ostan usein Saku tume olutta, myös Saku portteri on sopivaa.

        Hirvein olut on meksikolainen Sol, väriltään ja maultaan aitoa tamman kusta. YÖK !!


    • Anonyymi

      Ihmettelen tätä jenkeistä rantautunutta muotia rankasti maustettuihin ja ylivahvasti humaloituihin oluisiin.

    • Anonyymi

      Lahden neipa 5,5 on oma suosikkikaljani. Yksi purkki tulee viikonloppuna maisteltua.

      Tavallisen kaljat ovat mauttomia.

      • Anonyymi

        Olisi kannattanut ottaa rokotus, kurjaa kun menetit makuaistisi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      96
      2225
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1891
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1722
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1190
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      275
      802
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      615
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      613
    Aihe