Jos minulla on vapaa autoetu käytössä, niin onko pakko käyttää kyseistä autoa esim. työmatkoihin?
Vai voinko käyttää työajoihin omaa autoa ja nostaa niistä km-korvaukset? Tämä olisi ok työnantajalle, mutta kieltääkö verottaja/laki tämän?
Vapaa autoetu ja oma auto
6
432
Vastaukset
- Anonyymi
Et tietenkään voi hyödyntää kahta etua.
Kyllä verottajan sivuilta saa käsityksen, että tuo on mahdollista:
Tuolta esimerkki 2.
https://vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/kannanotot/47632/luontoisetuauton-vaikutus-kilometrikorvausten-verovapauteen/- Anonyymi
Kiitos. Näin muistelin asian olevan, en vain löytänyt tuota ohjetta. Ei varmaan kovin yleinen käytäntö, mutta meidän tapauksessa toimiva ratkaisu.
- Anonyymi
Kannattaa huomioida mitä tuossa tarkoitetaan työmatkalla.
Kodin ja vakituisen työpaikan välinen matka ei ole työnantajan korvattavaa työajoa, vaan ainoastaan varotuksessa vähennyskelpoinen tulonhankinta kulu.
Tuossa on nyt pojilla hieman termit ja asiat sekaisin keskenään. Jos on käyttöetu auto ja työmatka on muualle kuin vakituiseen työntekopaikka, niin silloin työnantaja maksaa kilometrikorvauksen siitä ja ihan sama millä sen matkan tekee.- Anonyymi
Taisi nyt itselläsi olla termit ja asiat sekaisin. Ymmärsin, mitä aloittaja kysyi, ja hän sai selvyyden epätietoisuuteensa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073