Hallitus eri puuta mitä kansa?

Anonyymi-ap

Aivan älyttömän paljon Suomi on muuttunut Orpon hallituksen myötä.
On tullut ajatus missäö omia kansalaisia voitaisiin kyykyttää "Ukrainan sodan varjolla".
Kuka voisi pysäyttää tämä idiotian? Maamme halveksuttavian ja taannuttavin hallitus, eikä sen toimista kukaan uskalla tehdä mitään halloota?

Miksi ei, NATO NATO NATO NATO NATO SOTA NATO SOTA NATO SOTA.

Hei, stupidot, oikeasti...lopettakaa nyt tuo epäolennaisuus.
Ja kertokaa miten meillä suomalaisilla nyt menee By Petteri Orpo!

30

234

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiltu itse valitti taannoin jatkuvasti Suomen liiallisesta velkaantumisesta? Nyt, kun meillä vaalituloksen mukainen hallitus leikkaa turhia kuluja niin se EI KELPAA TILTULLE?

      SUOMI EI OLE SODASSA! TILTUN OMA MAA VAIN SOTII!

    • Anonyymi

      Meidän rahojamme kaadetaan rekkalasteittain kankkulan kaivoon Ukrainan sodan ja Venäjän pelon varjolla!

      Minkäänlaista perälautaa ei ole näkyvissä sotapsykoosin vallassa hilluvan hallituksen tollon toimille!

      • Anonyymi

        Puolustusvoimiin käytetään hyvin vähän ja viisaasti varoja onhan asia niin että armeijamme varustus on suhteessa sen suurimpaan ja ainoaan uhkaan ...sehän on siis itäinen 140 miljoonan asukkaan diktatuuri joka käy parhaillaan valloitussotaa Euroopassa on sotataloudessa ja käyttää varustautumiseen enemmän rahaa kuin sosiaalimenoihin Suomen puolustus tätyy siis asettaa suhteessa tähän uhkaan


      • Jos vastustat Ukrainan tukemista ja puolustuksen vahvistamista ja moni muukin on samaa mieltä, järjestä nyt aluksi kunnon mielenosoitus asian tiimoilta!

        Mitä? Ai että kyllä järjestäisitte, mutta kun ei tule porukkaa?

        Mitähän se sitten mahtaa tarkoittaa, kun ei tule?🤔


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Jos vastustat Ukrainan tukemista ja puolustuksen vahvistamista ja moni muukin on samaa mieltä, järjestä nyt aluksi kunnon mielenosoitus asian tiimoilta!

        Mitä? Ai että kyllä järjestäisitte, mutta kun ei tule porukkaa?

        Mitähän se sitten mahtaa tarkoittaa, kun ei tule?🤔

        Järjestä ja järjestä, hyvin tiedät että ei niitä tuosta vaan järjestellä.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Jos vastustat Ukrainan tukemista ja puolustuksen vahvistamista ja moni muukin on samaa mieltä, järjestä nyt aluksi kunnon mielenosoitus asian tiimoilta!

        Mitä? Ai että kyllä järjestäisitte, mutta kun ei tule porukkaa?

        Mitähän se sitten mahtaa tarkoittaa, kun ei tule?🤔

        Suomessa vallitsee paha sensuuri ja propaganda jo nyt vaikka maa ei vielä suorassa sodassa edes ole.

        Hulluus on vallassa.


      • Anonyymi
        Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

        Jos vastustat Ukrainan tukemista ja puolustuksen vahvistamista ja moni muukin on samaa mieltä, järjestä nyt aluksi kunnon mielenosoitus asian tiimoilta!

        Mitä? Ai että kyllä järjestäisitte, mutta kun ei tule porukkaa?

        Mitähän se sitten mahtaa tarkoittaa, kun ei tule?🤔

        "Mitä? Ai että kyllä järjestäisitte, mutta kun ei tule porukkaa?

        Mitähän se sitten mahtaa tarkoittaa, kun ei tule?"
        Se tarkottaa sitä et pienitulosten kaikki aika menee siihe et koittaa selvitä hallituksen
        aiheuttamasa kurjuudesta. Kellä on voimavaroja, aikaa, rahaa lähteä osottaan mieltä asioista joiden kuuluis olla itsestään selvyyksiä.
        Tänäänkin ruokakaupassa eläkeläismummot pyöri surullisena leipähyllyjen edessä.


      • Anonyymi

        Hallitus on vain jatkanut JO EDELLISEN HALLITUKSEN ALOITTAMIA TOIMIA!

        MEILLE SUOMALAISILLE ON TÄRKEÄÄ AUTTAA UKRAINAA SEN ULJAASSA VAPAUSTAISTELUSSA RAAKAA NAZI-HYÖKKÄÄJÄÄ VASTAAN!


    • Anonyymi

      Satoja miljoonia syytetään läpikorruptoituneelle hallinnolle, samaan aikaan terveydenhuolto on ajettu alas ja vanhushuolto heitteillä.

      Miten sitten tehdään ja toimitaan, kun Ukrainan asevoima romahtaa lopullisesti?
      Nimittäin, se tulee aika nopeasti eteen.

      Ps. Rauhan estäminen on rikos, josta on tuomittu mm. Ryti ja Tanner.

      USair:n avauksella on paljastunut pitkä lista asioita ja nimiä, joista valtamedia ei hiisku sanaakaan.

      • >USair:n avauksella on paljastunut pitkä lista asioita ja nimiä, joista valtamedia ei hiisku sanaakaan.

        Jaahas. No mistäs me löytäisimme tämän listan? Mistä itse löysit?


    • Anonyymi

      ” Satoja miljoonia syytetään läpikorruptoituneelle hallinnolle, samaan aikaan terveydenhuolto on ajettu alas ja vanhushuolto heitteillä.”

      VENÄJÄN OMA HALLINTO ON KV. VERTAILUSSA KIRKKAASTI PAHEMPI KORRUPTIOPESÄ!

      ”Miten sitten tehdään ja toimitaan, kun Ukrainan asevoima romahtaa lopullisesti?
      Nimittäin, se tulee aika nopeasti eteen.”

      Sen piti tapahtua jo kolme vuotta sitten! Valmista vain ei tule!

      ”Ps. Rauhan estäminen on rikos, josta on tuomittu mm. Ryti ja Tanner.”

      Ja pahemmat sotasyylliset (Stalin, Molotov) pääsivät pälkähästä!

      ”USair:n avauksella on paljastunut pitkä lista asioita ja nimiä, joista valtamedia ei hiisku sanaakaan.”

      Onko? En ole kuullut! Mikä ihme mahtaa olla tämä ”USair”?

      • Anonyymi

        #Onko? En ole kuullut! Mikä ihme mahtaa olla tämä ”USair”?#
        Et tietenkään ole kuullut ja vielä vähemmän tiedät.
        Mutta jenkeissä tiedetään jo aika paljon.


      • Anonyymi kirjoitti:

        #Onko? En ole kuullut! Mikä ihme mahtaa olla tämä ”USair”?#
        Et tietenkään ole kuullut ja vielä vähemmän tiedät.
        Mutta jenkeissä tiedetään jo aika paljon.

        Mutta et kuitenkaan viitsi näyttää meille mitään? Ei sitten videoita kiitos, mikään lista kun ei ole videolla vaan semmoiset ovat mustaa pränttiä valkoisella pohjalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        #Onko? En ole kuullut! Mikä ihme mahtaa olla tämä ”USair”?#
        Et tietenkään ole kuullut ja vielä vähemmän tiedät.
        Mutta jenkeissä tiedetään jo aika paljon.

        Et kuitenkaan osannut tarkentaa lähteesi ”USair” nimeä kunnolla? Sitähän minä kysyin!


      • Anonyymi

        Samoten ulkomaan apuun syydetään satoja miljoonia eu:pakottaman korruptoituneiden hallitusten tukemiseen, hallitus ei laita tikkua ristiin.
        En just nyt nälissäni muista mikä paikka se afrikas oli, mut 80 tuhatta feikki työntekijää oli siin yhes afrikan läävän hallituksessa. Siä huolimati suomi syytää miljoonia sinne..
        Sama todettii jo 10vuotta sitte ja lupasivat hoitaa asian, sen jälkee feikki palkannostajat kymmenkertaistunu.


    • Putinatsit eivät ymmärrä, että sisä- ja ulkopolitiikka ovat eri asioita. Sisäpolitiikassa olemme perin erimielisiä, mutta ulkopolitiikassa hyvinkin yksimielisiä.

      Putinatseja on näköjään ohjeistettu länkyttämään, että köyhiltä ei tarvitsisi leikata, ellei Ukrainaa tuettaisi ja puolustusta vahvistettaisi. Todellisuudessa oikeistohallitus tekisi suunnilleen samat leikkaukset joka tapauksessa ideologisista syistä – ja koska voi.

    • Anonyymi

      Menetton on uusi benetton.

    • Anonyymi

      Melkein koko eduskunta ne siellä sotahulluutta tuntuu suosivan.

      • Anonyymi

        Eduskunnan saavutukset ovat vain puheissa. Pöksyt kastuu heti oikeissa töissä. No, valtionvelka sentään kasvaa koko ajan notta jotain pysyvää on saatu aikaiseksi.


    • Anonyymi

      Nykyinen fasistihallitus koostuu huonosti kotikasvatetusta petolaumasta.
      Vanhemmat ovat kasvattaneet heistä kaltaisiaan täydellisiä, säälimättömiä, empatiakyvyttömiä, rahan- ja vallanahneita petoja.

      Noita-akka Purran ja Orpon johtotähtenä on vain omien köyhien kansalaisten saattaminen kurjuuteen , jopa pois hengiltä.
      Heillä ei kiinosta tippaakaan se, millä ja miten ihmiset , oman maan kansalaiset tulevat toimeen, miten nämä pystyvät jatkamaan elämäänsä.

      Ja syyllisiä kaikkiin elinehtojen heikennyksiin ovat myös Kristillispuolueen ja RKP:n ministerit, koska he hyväksyvät kaiken sen saastaan, joka heitetään kansalaisten silmille.
      Miten vielä kristillisetkin nojaavat mukamas Raamattuun?

      He eivät ole lukeneet pätkääkään raamattua, ketaleet.

      • Anonyymi

        Tiltu ei taida ymmärtää länsimaista elämää kansa on nimenomaan itse äänestänyt oman hallituksensa jäsenet eduskuntaan ja kansa antaa myös potkut näille edustajille seuraavissa vaaleissa jos kansa ei ole tyytyväinen .

        Moni venäjämielinen Naton vastustaja voisi sinulle Igori kertoa miten tapahtui poliittinen itsemurha ehdokkaana eduskuntavaaleissa kun kansa laittoi edustajia poliittisesti kylmäksi


    • Anonyymi

      Tiltuloinen itkee ja vaikeroi, kun talous on mitä on ja velka kasvaa. Syyttää siitä nykyistä hallitusta.

      Heeeheheeee !!!
      Kuinka typerä tiltuloinen voi olla, onko sillä mitään rajaa.

    • Anonyymi

      Onko se sittenkin kunnia meidän puoluepampuille kun eivät päästä erimieltä olevia edes ehdokkaaksi. siis siksi etteivät äänestäjät teloita heitä.

      • Anonyymi

        Mitä höpötät, kuka tahansa pääsee nykyisin ehdokkaaksi, niistä on hirvittävä pula.


      • Eli olet sitä mieltä että kaikkien puolueiden listoille pitäisi ottaa kuka tahansa joka ehdokkaaksi haluaa vaikka olisi selvästi eri mieltä puolueen linjan kanssa.

        Ehdokkaaksi pitää/kannattaa hakeutua sellaisiin puolueisiin joiden arvomaailma sopii itsellensä.
        Ja jos sellaista ei ole niin..?


      • Anonyymi
        santtu_1975X kirjoitti:

        Eli olet sitä mieltä että kaikkien puolueiden listoille pitäisi ottaa kuka tahansa joka ehdokkaaksi haluaa vaikka olisi selvästi eri mieltä puolueen linjan kanssa.

        Ehdokkaaksi pitää/kannattaa hakeutua sellaisiin puolueisiin joiden arvomaailma sopii itsellensä.
        Ja jos sellaista ei ole niin..?

        Mikähän se sinun arvomaailma ?
        Perusta oma puolue, olisko "Kaikesta valittavat peräkamarin pojat" ?
        Saat varmaan hurjan kannatuksen.


    • Anonyymi

      Otsikkoa kommentoin... monipuoluejärjestelmässähän aina hallitusta johtava puolue on vähemmistön valitsema. Esim, jos kokkarit vetää 23% äänistä, on 77% äänestäjistä kokkareita vastaan.

      • Anonyymi

        Opiskele vähän suomalaista demokratiaa, palataan sitten asiaan.


      • Anonyymi

        TIEDÄT KAI ITSEKIN, ETTÄ HALLITUS KOOSTUU AINA USEISTA PUOLUEISTA, JOIDEN YHTEENLASKETTU KANNATUS ON SELKEÄSTI YLI 50 %. JA KUN SINUN PITÄISI TÄMÄ TIETÄÄ NIIN PUHEESI ”VÄHEMMISTÖSTÄ” ON SINULLE TYYPILLINEN VALE!

        MIKSI YLIPÄÄTÄÄN VALEHTELET SELVÄSSÄ ASIASSA?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        TIEDÄT KAI ITSEKIN, ETTÄ HALLITUS KOOSTUU AINA USEISTA PUOLUEISTA, JOIDEN YHTEENLASKETTU KANNATUS ON SELKEÄSTI YLI 50 %. JA KUN SINUN PITÄISI TÄMÄ TIETÄÄ NIIN PUHEESI ”VÄHEMMISTÖSTÄ” ON SINULLE TYYPILLINEN VALE!

        MIKSI YLIPÄÄTÄÄN VALEHTELET SELVÄSSÄ ASIASSA?

        Mikä on hallituksen tehokkuusprosentti tehtyjen töiden suhteen ? Pitänee ottaa käyttöön promillet, vai ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2525
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      186
      2199
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      47
      2113
    4. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2082
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1865
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      194
      1577
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      220
      1515
    8. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1391
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1275
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      200
      1062
    Aihe