Tietääkö kukaan taksiyrittäjää Jyväskylän seudulta, joka on harkinnut ostavansa vetyautoa taksikäyttöön? Nimittäin mediatietojen mukaan vetytankkausaseman pitäisi avautua Jyväskylään 2025 kesällä, mutta vedyn kilohintaa ei ole tiedossa vielä. Teoriassa vetytaksilla operoiminen pitäisi olla mahdollista viimeistään syksyllä.
Kuka on valmis ostamaan noin 80 000e hintaisen Toyota Mirain tai Honda CR-V, jolla voi käytännössä ajella vain Jyväskylän seudulla ainoan vetytankkausaseman ympäristössä kun taitaa maksimi kantama olla noin 600km luokkaa oikeassa elämässä? Todennäköisesti talvella noin 500km.
On aika vaikeata tehdä kustannuslaskelmia jos ei vedyn kilohintaa ole edelleenkään mediassa kerrottu edes suuntaa antavasti. Herää kysymys että salataanko vedyn hintaa, koska se on niin kallista tavallisille autoilijoille? Yhdellä vetykilolla vetyhenkilöauto ajaa noin 100km. Vaikea uskoa että korkean vetyauton ja vedyn hinnan takia joku voi saada tästä kannattavan yhtälön diesel ja sähkötakseja vastaan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18220111/vetytaksit-tulevat
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17224516/miten-ihmiset-saadaan-innostumaan-vetyautoista-suomessa
Ja ennenkaikkea missä ajoneuvoluokassa vety loistaa käyttövoimana ja minkä ongelman vetyajoneuvo ratkaisee muita käyttövoimia vastaan?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18057280/yksikaan-vetyajoneuvo-ei-tule-pitkassa-juoksussa-halvemmaksi
Jyväskylään vetytakseja syksyllä 2025?
20
987
Vastaukset 20
- Anonyymi
Toyota kosiskelee takseja vetyautonsa käyttäjäksi. Mahtaako olla leasing vuokra selvästi kalliimpi kuin diesel tai sähkötakseihin verrattuna?
"Ja sitten se ”mutta”
Toyota starttaa Mirain tarjoamisen Suomessa aluksi kahdella hieman erikoisemmalla tavalla. Se on ensisijaisesti tarjolla huoltoleasing-sopimuksella yritysasiakkaille esimerkiksi taksikäyttöön. Toyotan mukaan huoltoleasing-malli poistaa auton hankkivalta huolen arvonalenemasta."
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/71c9a0a9-94a2-4567-851a-a8e69e5ff9ee? - Anonyymi
Taksiksi sopii autot, joiden hankintahinta ei ylitä 5000€. Sitä kalliimpi auto on tyhmyyttä.
- Anonyymi
Ei taida saada rahoitusta 20.000e vuosiansioilla mihinkään autoon. Leasingmaksukin varmaan 1.300e/kk jos auton hinta 70.000e.
- Anonyymi
Tilaukseen. Saman rahan sillä tekee mitä dieselillä.
- Anonyymi
Jos ei kerran vedyn kilohintaa pumpulla ole tiedossa, niin mistä tiedät että vetyauton kokonaiskulut ovat suurinpiirtein samat kuin dieselautossa? Aika hankalaa laskea kannattavuuslaskelmia jos energian hintaa joutuu arvailemaan.
- Anonyymi
Aika hiljaista on vetyauton hankkiminen taksipiireissä. Eipä tunnu kiinnostavan vety.
- Anonyymi
Vetyajoneuvot ovat käytännössä huijausta. Mitään merkittävää etua et saa kun kokonaisuutta pohditaan vetyautoilussa. Silti löytyy ihmisiä jotka VALEHTELEVAT vetyautojen paremmuudesta. Opiskelkaa vetyautoja niin teitä ei voi huijata.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18898798/vetyfanit-valehtelevat-sinulle-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18057280/yksikaan-vetyajoneuvo-ei-tule-pitkassa-juoksussa-halvemmaksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17234958/minka-ongelman-vetyautot-ratkaisee-tulevaisuuden-autoilussa - Anonyymi
Pariisissa vetäydytään vetytaksilla operoimisesta, koska vedyn hinta noussut jo muutamassa vuodessa reilusti ja tällöin ei ole kannattavaa taksitoimintaa. Tämä on iso riski jos paikkakunnalla on vain yksi vetytankkausasema ja se saa käytännössä monopoliasemana sanella vedyn hinnan vetyautoilijalle. Kaliforniassa vedyn hinta noussut jo sietämättömälle tasolle ja siellä myös kiistellään onko vetytankkausverkoston laajentaminen VEROVAROILLA kovin järkevää.
"Maailman suurin vetytaksioperaattori Hype lopettaa vetytaksien liikennöinnin Pariisin alueella vetykaasun hintojen nousun vuoksi. Ranskalaisyhtiö vihjasi vetoavan siihen, että kyseessä on vakiintuneiden vedyntuottajien ja -jakelijoiden TotalEnergiesin ja Air Liquiden "oligopolitilanne".
Air Liquide on kuitenkin kiistänyt nämä väitteet jyrkästi Hydrogen Insightille antamassaan lausunnossa ja väittänyt, että Hype vain keksii narratiivisen vastauksen meneillään olevaan kaupalliseen kiistaansa yhden vedyntoimittajansa, HysetCon, kanssa, jossa Air Liquide on osakkaana.
Pariisissa toimiva Hype, joka on liikennöinyt vetykäyttöisiä polttokennotakseja pääkaupungissa vuodesta 2015 lähtien, väitti eilen antamassaan lausunnossa, että sen Pariisin polttokennotakseihin ostaman "ei-vihreän" vedyn hinnat ovat kaksinkertaistuneet sen jälkeen, kun ranskalainen öljyjätti TotalEnergies tuli vetyliikenteen jakelumarkkinoille vuonna 2021."
https://www.hydrogeninsight.com/transport/a-form-of-oligopoly-world-s-largest-hydrogen-taxi-operator-hurls-accusations-at-supply-giants-as-it-quits-h2-in-paris/2-1-1835442
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17625951/usassa-jopa-25-dollaria-vetykilo-ja-tulee-nousemaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18006879/kaliforniassa-vaitellaan-vetytankkausasemien-rakentamisen-jarkevyydesta- - Anonyymi
Vedyn hinnassa ja vetytankkausverkoston rakentamisessa on suuria riskejä yrittäjälle. Jos vedyn hinta karkaa eikä vetytankkausverkosto laajene eikä vetytankkausasema ole luotettava vedyn saatavuuden osalta, niin yrityksen vetyautoilu vaikeutuu huomattavasti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18005410/vetyautoilijoiden-tuska-vedyn-hinta-nousee-sietamattomaksi-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254624/vetyinfran-rakentaminen-on-mahdottomuus-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17809057/miljoona-vetyautoa-suomessa-tarvitsee-2133-miljoonaa-euroa-tukea-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata- - Anonyymi
Ei vetytankkausasemat ole niin luotettavia kuin bensa/diesel asemat.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17744170/vetytankkausaseman-aukiolon-luotettavuus-heikkoa- - Anonyymi
Ei voi kun toivoa, että saavat vedyn tankkausaseman sinne nurkille ja sellaisen joka vielä toimii.
Hihii!- Anonyymi
Vireonilla kesti todella pitkään saada yksi vetytankkausasema auki Norjassa ja sinnekkin voi mennä tankkaamaan vain ajanvarauksella. Jotain vakavia ongelmia selvästi edelleen. Useita vetytankkausasema projekteja kenties näytösluonteisesti jotka eivät etene sillä ovat aina vain "under development" koska eivät varmaankaan ole saaneet puheistaan huolimatta rahoitusta kuntoon parin miljoonan euron vetytankkausasemalle... noin 20kpl puhumattakaan. Helppoahan sitä on aina suunnitella mutta oikean elämän käytännön toteutus on sitten eri asia viedä läpi kaikkine lupineen ja rahoituksineen... olemattomalle asiakaskunnalle (vetyautokannalle).
"Hellesylt Hydrogen Hub
Please contact us if you want to refuel at Hellesylt."
https://vireon.com/our-stations
- Anonyymi
Kyllä sen huomaa ettei taksiyrittäjiä vetyautot kiinnosta sillä hiljaista on tässä ketjussa.
- Anonyymi
Toyota yrittää saada näytille Miraita jollekin taksi yhtiölle joka saa ne liisattua todella halvalla ja toivovat, että tuo toimii hyvänä mainoksena ja porttiteoriana.
Koko homma on kuitenkin tuhoon tuomittu, koska vety on järjettömän kallista, autot ylihintaisia ominaisuuksiinsa nähden ja polttokennot ei kestä kauaa ja uusiminen on todella kallista. Eikä meillä ole, eikä tule olemaan tankkausverkostoa. - Anonyymi
Menevä 2 vetyautoa Jyväskylään.
- Anonyymi00017
Onko Menevällä sama kohtalo kuin Pariisilaisella taksiyrittäjällä, joka muutaman vuoden jälkeen päätti luopua vetytakseistaan?
"Julkaisun mukaan Hype oli syyttänyt korkeista vedyn kustannuksista vakiintuneiden vedyn tuottajien ja jakelijoiden TotalEnergiesin ja Air Liquiden "oligopolin muotoa".
”Hype ilmoitti eilisessä lausunnossaan, että sen Pariisissa polttokennokäyttöisten taksejensa polttoaineeksi ostaman 'ei-vihreän' vedyn hinnat ovat kaksinkertaistuneet sen jälkeen, kun ranskalainen öljyjätti TotalEnergies tuli H2- liikkuvuuden jakelumarkkinoille vuonna 2021”, Hype raportoi.
Verkkosivustonsa mukaan Hype oli ottanut käyttöön yli 700 taksia Pariisissa ja ympäröivillä alueilla – jotka tunnetaan nimellä Ile-de-France – ja asentanut 10 vihreää vedyn latausasemaa sekä laajentanut toimintaansa sekä Brysseliin Belgiassa että Bordeaux'hun Etelä-Ranskassa. Yhtiö oli suunnitellut 26 vedyn latausasemaa Ile-de-Franceen vuoden 2026 loppuun mennessä.
Kuukausi sitten se ilmoitti valinneensa Electran toimittamaan pikalatausverkon sähköautojen käyttöönottoa varten ja ilmoitti julkistavansa sähköautotoimittajansa pian.
Michael Barnard, The Drivenin sisarsivuston Renew Economyn avustaja, kirjoittaa Cleantechnica- sivustolla , että Hype hyötyi alkuvuosinaan Toyotan kanssa tehdystä sopimuksesta, joka käytännössä tarjosi ilmaista vetypolttoainetta, ja että yhtiön käännekohta tuli, kun myynninedistämissopimukset päättyivät ja EU:n tuet alkoivat hiipua.
”Vuoden 2024 lopulla ja vuoden 2025 alussa tulivat ilmeisiksi vetytaksien operoinnin karut taloudelliset realiteetit ilman tukia”, Barnard kirjoittaa.
"Polttoaineiden hinnat nousivat jyrkästi, kun Hype maksoi vedystä ensimmäistä kertaa markkinahintaa. Samaan aikaan Euroopan ja Ranskan hallitusten taloudellinen tuki loppui, ja virastot siirsivät rahoitusprioriteettejaan skaalautuvampaan ja taloudellisesti kestävämpään sähköajoneuvoinfrastruktuuriin."
"Kun Hypen keinotekoisen suotuisat taloudelliset olosuhteet katosivat, yhtiö kohtasi nopeasti massiivisia operatiivisia alijäämiä. Koska Hype ei kyennyt kantamaan tappioita loputtomiin, se keskeytti kesäkuussa 2025 vetytoimintansa Pariisissa kokonaan ja siirtyi äkillisesti kohti akkukäyttöisiä ajoneuvoja ainoana kaupallisesti toteuttamiskelpoisena vaihtoehtona.""
https://thedriven-io.translate.goog/2025/06/22/worlds-biggest-hydrogen-taxi-operator-goes-all-electric-blames-high-costs/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp
- Anonyymi00016
Muuntotaulukosta voi todeta että vety on todennäköisesti kallis energia taksiyrittäjälle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19231950/vety-on-energiana-kallista-totea-muuntotaulukosta-itse-- Anonyymi00019
Nyt on perjantai 13. päivä, mutta vetyautoille se on jokaisena vuoden päivänä. ;)
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19240636/vetyautojen-epaonnenluku-numero-13-estaa-vetyautojen-suosion-
- Anonyymi00020
Hiljaista on tässä ketjussa. Ei selvästikkään taksikuskeja vetytaksi kiinnosta.
- Anonyymi00021
Niin hiljaista ettei vetytaksien määrä Jyväskylässä ole lähtenyt nousuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751689- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398