Sota on valtava henkilökohtainen ja strateginen tappio putinille.
Stubb: Venäjä edennyt 4-vuodessa 60 kilometriä Ukrainassa
39
306
Vastaukset
- Anonyymi00001
50.000 venäläistä miestä kaatuu joka viikko.
- Anonyymi00007
Äläs narraa ... Uusia solttuja kyllä palkataan kuukaudessa kymmenen tuhatta vähemmän kuin rintamalla menetetään.
- Anonyymi00024
Ei nyt sentään viikossa mutta kuukaudessa kyllä. Kuolevat Ukrainan pelloilla tuskasta kiljuen ja äitiä huutaen ja jumalansa Putinia ylistäen.
Miten ihanaa kuolla puolestasi oi jumalani Putin! En voisi elämältä mitään muuta toivoa enkä pyytää, joten kiitos jumalani Putin. - Anonyymi00036
Anonyymi00024 kirjoitti:
Ei nyt sentään viikossa mutta kuukaudessa kyllä. Kuolevat Ukrainan pelloilla tuskasta kiljuen ja äitiä huutaen ja jumalansa Putinia ylistäen.
Miten ihanaa kuolla puolestasi oi jumalani Putin! En voisi elämältä mitään muuta toivoa enkä pyytää, joten kiitos jumalani Putin.näin se menee.
- Anonyymi00002
Kyllä toi on niin huvittava toi kukon näkönen ukko 🐔🐔. Kohta alkaa rapa roiskumaan Venäjältä.
- Anonyymi00012
Stubbin tiedot toisesta maailmansodasta ja sen Itärintaman taisteluista ovat lasten tasolla. Totta on, että saksalaiset etenivät Venäjälle vähintään 1600 km, mutta se perustui saksalaisten tekemään läpimurtoon. Samanlainen läpimurto voi tapahtua Ukrainassa koska tahansa, jolloin venäläiset etenisivät ilman vastarintaa Ukrainan länsirajalle.
- Anonyymi00022
Anonyymi00012 kirjoitti:
Stubbin tiedot toisesta maailmansodasta ja sen Itärintaman taisteluista ovat lasten tasolla. Totta on, että saksalaiset etenivät Venäjälle vähintään 1600 km, mutta se perustui saksalaisten tekemään läpimurtoon. Samanlainen läpimurto voi tapahtua Ukrainassa koska tahansa, jolloin venäläiset etenisivät ilman vastarintaa Ukrainan länsirajalle.
Eivät etene millään alueella Ukrainassa ilman vastarintaa ja juuri sen vuoksi eivät kykene etenemään. Eivät kyenneet edes sodan alussa jolloin ukrainalaisten vastarinta oli vielä heikkoa ja järjestäytymätöntä, mutta sitä oli joka puolella ja kaikissa paikoissa jonne venäläiset yrittivät.
- Anonyymi00003
Siis todella paljon, sadassa vuodessa jo 6000 kilometriä. Hitaasti hyvä tulee, hosumalla ei synny kuin persuja, vai miten se meni.
Venäjä on onnistunut tehtävässään varsin hyvin, Ukraina on hävinnyt sodan, sanoo Kastelhelmi.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/3955ddda-6c23-4b9a-9ee0-49479358dafe - Anonyymi00004
Kohta varmaan väärentävät kartat, että saavat mieleisensä tulokset.
- Anonyymi00005
Montakos kilometriä tunnissa ?
Tutkapartiot olleet valppaina ! - Anonyymi00006
Minkä takia tuolla soditaan, on päässyt jo unohtumaan. Pelkän sotimisen ilostako?
- Anonyymi00019
Putler Kalsarimyrkyttäjän imperialististen valloitushaaveiden vuoksi. Sotakiimaisella psykopaatilla kun on maaninen pakkomielle palauttaa Venäjän imperiumin vanhat rajat.
- Anonyymi00030
Anonyymi00019 kirjoitti:
Putler Kalsarimyrkyttäjän imperialististen valloitushaaveiden vuoksi. Sotakiimaisella psykopaatilla kun on maaninen pakkomielle palauttaa Venäjän imperiumin vanhat rajat.
Venäjä oli rauhankumppani. Mutta sitten putin totesi että on liian hiljaista.... tahtoo sotaa rytinää ja ruumiita, itkua ja kitumista.
- Anonyymi00037
Putinilla on tarve....
- Anonyymi00008
Sen takia, että Nato ei tule liian lähelle Moskovaa. On näet Putinin "etupiiriä".
- Anonyymi00009
Sitä sanotaan, että parempi sotia vieraalla kuin omalla maaperällä. Ja loppupeleissä voi vaatia alueita enemmän kuin on vallannut. Siihen oli Suomenkin suostuttava viime sodissaan. Ei auttanut suuret puheetkaan. Eikä natsi-Saksan apu.
- Anonyymi00013
Ei auttanut. Meillä oli fiksu johtaja. Kiitos siitä.
- Anonyymi00021
Anonyymi00013 kirjoitti:
Ei auttanut. Meillä oli fiksu johtaja. Kiitos siitä.
Tsaarin armeijan sotilas Mannerheim, vai sivuun siirretty Ryti?
- Anonyymi00025
Anonyymi00021 kirjoitti:
Tsaarin armeijan sotilas Mannerheim, vai sivuun siirretty Ryti?
Talvi- ja jatkosodan sankari Carl Gustaf Mannerheim.
- Anonyymi00033
Anonyymi00025 kirjoitti:
Talvi- ja jatkosodan sankari Carl Gustaf Mannerheim.
Carl Gustaf Emil Mannerheim.
Tunnettiin myös nimellä Murha-Marski.
Miksi Stalin ei halunnut sotasyylliseksi? - Anonyymi00035
Anonyymi00033 kirjoitti:
Carl Gustaf Emil Mannerheim.
Tunnettiin myös nimellä Murha-Marski.
Miksi Stalin ei halunnut sotasyylliseksi?Mannerheimin kohtalo oli Stalinin käsissä. Valvontakomissio olisi voinut laittaa Mannerheimin nimen sotasyyllisten listalle eikä kukaan olisi mahtanut mitään. Miksi Stalin suosi Mannerheimia?
- Anonyymi00010
Niinkuin Kuuba ja Venezuela Trumpin Amerikalle.
- Anonyymi00014
Nämä Aleksanterit ovat aina aiheuttaneet Suomelle kaikenlaista haittaa.
- Anonyymi00015
Putler Kalsarimyrkyttäjä halusi estää Naton laajentumisen ja halusi nostaa Venäjän kansainvälistä asemaa. Halusi myös suojella venäläisiä.
Käytännössä Putler sai kaksikin uutta naapurimaata liittymään kiireesti Natoon ja romahdutti Venäjän kansainvälisen aseman halveksittujen roistovaltioiden paarialuokkaan. Venäläisiä Putler on tapattanut eniten sitten Stalinin aikojen.
Onkohan se Putler maailman tyhmin mies?- Anonyymi00016
NaZit tuppaavat olemaan tyhmiä, eikä Putler ole poikkeus.
- Anonyymi00017
N ÄIN VOIMME LUKEA MITEN KOK TUPPI VALEHTELEE TOSI TÖKERÖ VITSI JOOPA JOO 60 KM HAH HAH ONKOHAN POJU KÄYNY MITTAAMASSA.
- Anonyymi00020
Ryzzänkätyrin tunnistaa aina jo siitä että eivät osaa suomen kieltä.
- Anonyymi00026
Krim. Doneski. Luhansk. Vähän enemmän kuin 60 km.
Anonyymi00026 kirjoitti:
Krim. Doneski. Luhansk. Vähän enemmän kuin 60 km.
Niin, ja olittehan te jo Kiovan esikaupunkialueella heti vuonna 2022, mutta jostain syystä sieltä tuli teille lähtö...
- Anonyymi00023
Ehkä venäjällä ei ollutkaan suunnitteilla vallata koko maata, vaan puskuri vyöhykkeen verran maata.
Kyllä myöskin sota on valtava henkilökohtainen tappio Ukrainalle.- Anonyymi00027
Kyllä tarkoitus oli vallata Kiova ja vaihtaa maahan Venäjän asettama nukkehallitus, joka olisi sitten "äänestänyt" koko Ukrainan liittämisestä osaksi Venäjää. Tämä oli Putlerin alkuperäinen suunnitelma, joka kaatui vain Venäjän omaan ryssimiseen ja ukrainalaisten tiukkaan vastarintaan.
https://www.verkkouutiset.fi/a/vladimir-putin-johti-itse-ukrainan-sodan-suunnittelua-raportti-paljastaa-mihin-kaikki-kaatui/#3c8e8f60
Samaa käytäntöä Venäjä jo toteutti kaikilla valtaamillaan alueilla. - Anonyymi00032
Venäjä olisi voinut perustaa demilitarisoidun vyöhykkeen turvaamaan rauhaa omalle puolelleen, vaikka 500 km leveänä. Eikä vieläkään kellään olisi tullut mieleen häiritä venäjän kehittyvää fasismia millään tavalla.
- Anonyymi00028
Suomikin eteni kesällä 1941 200 km Syvärille asti.
Eläkööööön ! - Anonyymi00029
Krim: koko 27 000 neliökilometriä. Nauran sinulle Akexander Stubb.
Venäjän Ukrainan aluevaltaukset vuonn 2025 noin 4500Km2, eli noin 0,75%:a Ukrainan koko pinta-alausta.
Nauran sinulle "Herra" Putin, ei tuli hommastasi yhtään mitään.
- Anonyymi00031
Luhansk: koko 26 000 neliökilometriä.
- Anonyymi00034
Donetsk 348 neliökilometriä.
- Anonyymi00038
Asiaa asiaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2022133
- 1341178
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa22824- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 9532