Tein perjantana ruisleipää ja paistaminen epäonnistui kun vahingossa käytin pelkkää ylälämpöä ja grilivastusta 225C. Ruisleivät olivat noin 2 kg:n painoisia ja isoissa vuoissa. Paistaminen otti aikaa 1t 22 min. Kuori ei ollut kovin palanut, mutta vuokasta otettaessa yllätys oli suuri, leipä tarttui vuokaan, pinta oli vaalea ja ne läsähtivät kasaan, vaikka olivat kypsiä. Mittasin lämpömittarilla niin, että otin uunista kun leipien sisälämpö oli 97C eli ihan reilusti kypsinä.
Tämä kertookin ruisleivän leivonnasta kaiken olennaisen. Ruisleivässä sitko muodostuu tärkkelyksestä toisin kuin vehnäleivässä se muodostuu gluteiinista. Rukiissa on amylaasia, joka pilkkoo tärkkelyksen sokeriksi, joka on ravintoa kasvavalle uudelle rukiille. Hapattaminen hidastaa amylaasin toimintaa. Amylaasi toimii optimaalisesti 60-70C:ssä, mutta alkavat toimia jo 40-50C:ssä. Siksi hapattamisen lisäksi ruisleipä pitää paistaa mahdollisimman kuumassa, jotta lämpö saadaan nopeasti yli 70C, ettei amylaasi ehdi pilkkoa tärkkelystä. HItaasti kypsennettäessä leivästä tulee mämmiä.
Oma reseptini on yksinkertainen eli 100% ruisjauhoja ja 100% hydraatio. hapattamiseen käytän juurta noin 100g, ruisjauhoja 1 kg ja 1 litra vettä. Hapatan vuorokauden 35C:ssä. Tässä lämpötilassa minun havaintojen mukaan maitohappobakteeri toimii aktiivisesti ja leivästä tulee aromikkaan hapanta, ei pistävän hapanta. Aiemmin hapatin kylmemmässä ja maku oli jotenkin pistävämpi, ilmeisesti siinä hallitsevampana ovat etikkahappobakteerit.
Varsinaiseen leipään laitan lisää 1 kg ruisjauhoja, litra vettä, 40 g suolaa ja 2 ps kuivahiivaa. Monet varmaan haukkuvat reseptiä koska siinä käytetään kuivahiivaa, mutta minusta puhdas hapanjuuri ei ole kovin tehokas kohottaja. Eikä leivinhiiva maistu lainkaan valmiissa leivässä. Tällä reseptillä taikina on niin löysää, ettei siitä voi leipoa limppuja vaan leivät täytyytehdä vuoassa. Niin mummotkin olisivat tehneet, jos ennenvanhaan olisi ollut metallivuokia. Leivän paistoaika oikein lämmitetyssä uunissa on 55 minuuttia kahden kilon vuokaleiville. Tulee muuten herkullisen pehmeää ja mehevää leipää.
Hyvä ruisleipä
6
237
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Onpa taas niin autistinen sönkötys että oksat pois. Vanhempasi eivät tainneet antaa sinulle huomiota lapsena?
- Anonyymi00002
Miksi vastasit, jos et osaa muuta kuin haastaa riitaa? Oliko vajakilla lelut patterin välissä lapsena? Kiusattiin hiekkalaatikolla?
- Anonyymi00003
Eikö noista lässähtäneistä limpuista saa tehtyä kovaa näkkileipää kun siiivuttaa ohueksi ja paistaa uunissa kuivaksi koppuraksi?
- Anonyymi00005
Voi kuivattaa, mutta ohueksi leikkaaminen on ongelma ja toinen ongelma on, ettei kuivatusta leivästä tule rapeaa kun se on lässähtänyt jo leipomisvaiheessa. Itse asiassa näkkileipään pitää käyttää parhaita ruisjauhoja eli niitä, joissa on mahdollisimman korkea sakoluku eli amylaasientsyymi ei ole toiminut jyvässä aktiivisesti. Matalan sakoluvun jauhoja käytetään esimerkiksi mämmiin, jossa rakenne on tiivis ja lopputuote pitää olla makea eli tärkkelys hajonnut sokereiksi amylaasin vaikutuksesta.
"Alimman sakolukutason (62 – 80) ruista voidaan käyttää mämmin valmistukseen ja ns. raskijauhona. Tavallisimmin perusruisjauhon sakoluvut ovat noin 120-140:ssä. Korkeamman sakoluvun ruisjauhoja käytetään näkkileivän valmistukseen. "
https://guide.vyr.fi/6-sadon-markkinointi/6-2-laatukriteerit/
Nyt kun rupesin miettimään tuota omaa "onnistunutta" ruisleipää niin vähäinen happamuus saattaa johtua siitä, että taikinaan on tullut sokeria hapattamisvaiheessa. Oninstunutkin leipä on hyvin kosteaa, mutta sellaisena erittäin hyvää.Pitääpä kokeilla seuraavaksi 28C hapattamislämpöä josko happoja tulee enemmän ja makeutta vähemmän. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Voi kuivattaa, mutta ohueksi leikkaaminen on ongelma ja toinen ongelma on, ettei kuivatusta leivästä tule rapeaa kun se on lässähtänyt jo leipomisvaiheessa. Itse asiassa näkkileipään pitää käyttää parhaita ruisjauhoja eli niitä, joissa on mahdollisimman korkea sakoluku eli amylaasientsyymi ei ole toiminut jyvässä aktiivisesti. Matalan sakoluvun jauhoja käytetään esimerkiksi mämmiin, jossa rakenne on tiivis ja lopputuote pitää olla makea eli tärkkelys hajonnut sokereiksi amylaasin vaikutuksesta.
"Alimman sakolukutason (62 – 80) ruista voidaan käyttää mämmin valmistukseen ja ns. raskijauhona. Tavallisimmin perusruisjauhon sakoluvut ovat noin 120-140:ssä. Korkeamman sakoluvun ruisjauhoja käytetään näkkileivän valmistukseen. "
https://guide.vyr.fi/6-sadon-markkinointi/6-2-laatukriteerit/
Nyt kun rupesin miettimään tuota omaa "onnistunutta" ruisleipää niin vähäinen happamuus saattaa johtua siitä, että taikinaan on tullut sokeria hapattamisvaiheessa. Oninstunutkin leipä on hyvin kosteaa, mutta sellaisena erittäin hyvää.Pitääpä kokeilla seuraavaksi 28C hapattamislämpöä josko happoja tulee enemmän ja makeutta vähemmän.Muistin leipätyypin väärin, se on varrasleipä. Kivikovaa, puoliksi revittyä kuivattua reikäleipää.
- Anonyymi00004
Perinne ruoka ! On myös mämmi niin harmittaa että sekin tehdään arveluttavin
keinoin samoin leivät ja kaikki.
Eli kaikki ruuat SOTKETAAN niin että se ei edistä TERVEYTTÄ!
kaikkea voi kyllä syödä ,mutta seuraus on terveydenmenettäminen.
miksi kaikki pitää kyllästää lisäaineilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran76771Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?144750- 57666
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47654Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624- 44587
- 31521
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä27511Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27506Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20503- 6466
Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee401448Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭76431- 30426
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363420En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39394- 36392
Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä
Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole3390- 28384