Ehtoopuolen laulaja?
http://www.mtv3.fi/uutiset/45min/jaksot.shtml?319877
Tapani Kansa ?!
29
1072
Vastaukset
- Amppari
Tekeekö ehtoopuolen laulaja niin mahtavan konserttikiertueen , kuin tapani Kansa viimesyksynä ?
Myykö ehtoopuolen laulajan levy hetkessä yli 20 000 kappaletta ( eli yli kultalevy rajan) ?
Hurmaako ehtoopuolen laulaja yleisönsä kuten Tapsa on taas tänävuonnakin konserteissaan tehnyt ?- Tarkka
on lainaus tuosta jutusta. Olisit lukenut?
Tapsa sanoo niin itsestään.
- Pike
persoona suomalaisessa musiikkielämässä ,joka on antanut ja antaa edelleen omalla tuotannollaan elämyksiä ihalijoilleen.
Mutta onkin huomattavaa laulajankin ammatin kääntöpuoli,sillä hekin ovat vaan ihmisiä,mutta heidän elämänsä on julkista juttua,lööppiä.,jota voi(mme) arvostella tai olla arvostelematta
Vaikka henkilön takana onkin heikko ja herkkä ihmispersoona
Tapsaa arvotan laujana siinä,missä monia muitakin
He antavat työllään < laulamisellaan > meille elämyksiä ja haaveita,- Ansku
Hienosti kirjoitettu Pike ! Ja täyttä asiaakin vielä! :) Laulajat ovat kuulijoilleen sellaisia hyvän mielen lähettiläitä. Toivottavasti tietävät miten tärkeää työtä tekevät.
Yks nainen sanoi viimekesänä Tapsalle tämän erään upean konsertin jälkeen ,että: Tapsa, sä et saa lopettaa laulamista pitkään aikaan."
Tapsa sanoi,että :"En mä lopetakaan... Me pidetään paljon hauskaa vielä ." hymyili ja iski silmää päälle.
Kivi putosi meikäläisenkin sydämeltä, kun tuon kuuli :)
- Takatalvi
ette huomanneet niin tuon haatattelun voi myös katsoa.
Sen buffin alapuolella on linkki.- Kikka
No, Tapani Kansahan on laulanut nyt liki 40 vuotta. Hän on 56-vuotias, joten lienee itsestään selvää ,ettei laula enää toista 40-vuotta. Mutta aivan hyvin voi esiintyä ainakin vielä kymmenenkin ( laulaahan mm.Taipaleen Reiska ja Eino Grönkin vielä) jos intoa ja terveyttä riittää. Samat sanat koskevat muitakin artisteja. Tapani Kansallakin on vankka kuulijakunta,joten kyllä hänellä kuulijoita riittää.
- Lorelai
Tapani Kansa puhuu mitä puhuu sillä tuulella ollessaan. ( uhkasihan hän lopettaa tanssikeikatkin, mutta niin vaan ensikesänä niitäkin tekee. Eli onneksi päätös ei pitänyt ) Tuon haastattelun jälkeen hän eräässä lehdessä korjasi jo sanomisiaan ja sanoi ,että hänen iltansa on pitkä. Sanoi ,myös ,että laulaa niin kauan,kuin se on hauskaa ( mikä on ihan oikea periaate).
15.10.2004 Iltalehdessä oli Ilkka Syrjä nimisen musiikkitoimittajan kirjoittama arvostelu Tapsan " TAPSA JA RAUTAVAARA"-levystä. Levyä ylistävä arvostelu päättyy tälläiseen tiivistelmään:
"Ontuva Eriksson pysäyttää kuulijan. Enemmänkin se mykistää. Se kertoo Tapani Kansan tulkitsijan kyvyistä olennaisimman. Tämä upea laulaja on kaukana uransa ehtoopuolesta". - Aikuinen
lausunnot ovat puhdasta itsesäälissä rypemistä.
Kun ei oikein bisnes suju, niin sitten ollaan kuin pikku pennut. - Pyhääää, ei nyt huvita pyääää!
Ääää määä lopetan pyääää?- oujee!
Fiksu mediakikka. Tuo haastattelu tehtiin ennen sitä syksyistä konserttikiertuetta. Tuollainen nöyrä lausunto keräsi sympatiaa ja nekin ihmiset jotka olivat pitäneet Tapsaa lesona ja ylimielisenä saattoivat muuttaa hänestä mielipiteensä.
Konserttikiertuehan oli menestys ,sillä kuulemani mukaan se keräsi paljon kiitosta ja kehuja (myös lehdistössä). - OK.
Kieltämättä Tapsa on aika lapsellinen välillä.
Siinä kävi vielä niin, että viimevuonna, kun tuo haastattelu tehtiin, hän oli saanut joistakin keikoistaan saanut hieman noottia, koska oli keikoillaan mm. jutellut vähän liian ronskeja juttuja (ainakin joidenkin mielestä) ja myöhästynyt muutamalta keikaltaan.
Tapsalla on aika heikko itsetunto ja maanis-depressiivinen luonne joten sitten, kun tulee sitä ns.tukistusta niin alkaa tuo itsesääli vaihe.
Toki tuo viimevuosi oli Tapsalle myös hyvin raskas, joten nyt kun hänellä on tarkoituksella ollut tämä vähemmän esiintymisiä sisältävä vuosi välissä, niin varmasti on taas ihan uutta intoa täynnä jatkossa. Tänävuonnakin se on hänen parissa konsertissaan tullut jo todettua :)
Tapsa on omalaatuinen ja ristiriitainen persoona, mutta erinomainen laulaja, jonka ammattitaitoa ja karismaa vuodet ovat vaan vahvistaneet. Joten toivon hänen laulu-uralleen menestyksellistä ja pitkää jatkoa. - Reinikainen
Mä olen kans sitä mieltä,että tuo oli sellaista senhetkistä turhanpäiväistä itsesäälissä rypemistä vaan.
Vähän samajuttu, kun joitakin vuosia sitten "Hyvät,pahat ja rumat" talk-showssa, jossa Simo Rantalainen ja Pauli Aalto-Setälä hastattelivat Tapsaa,kun tämä oli kaahannut taas autolla ja ohittanut poliisien tiesulun. Silloinhan Tapsuli ääni väristen selitti miten pahat poliisit vainoaa ja vaaransivat hänen henkensä laittamalla esteitä keskelle tietä yms.... - HEHHEH :D
Osuvasti todettu ! Tapsa on kuin pahainen kakara.
- Anelma Unelma
Tapsa on hyvä laulaja ja persoonallinen väriläiskä. Kaikkee muuta, kuin ehtoopuolen laulaja.
HÖH! Ei varmasti oo mikään ehtoopuolen laulaja . Kaikkee tyhmää se menee laukomaankin. Mä en kyllä noita sen sanomisia vakavissani jaksa ottaa , kun toisena päivänä sanoo toista ja toisena toista...millä tuulella sattuu milloinkin olemaan.
Tapsalla riittää karismaa, ääntä, puhtia ja hyviä biisejä. On upeee laulaja.Paranee vaan vanhetessaan. Sen on tämän vuoden esiintymisetkin osoittaneet.
Sitäpaitsi kyllä Tapsan keikoilla käy porukkaa runsaasti. Miesartisteista Jari Sillanpään ja Kari Tapion keikoilla käy varmaan eniten porukkaa, mutta Tapsa on heti sitten siinä seuraavaksi eniten porukkaa keräävien artistien kastissa.- Mimmu
Jotain huhuja on ollut liikkeellä ,että Tapsa olisi tänä vuonan saanut kutsun linnaan. Siis Pressanlinnaan Itsenäisyyspäivänä.
- Haiku
Vuoden takainen juttu?
Tuo MTV3:n juttu on vain kuukauden vanha.
Kun vertaa näitä kahta juttua niin huomaa hyvin kuinka Tapsa on menossa alamäkeä. - Amppari
Haiku kirjoitti:
Vuoden takainen juttu?
Tuo MTV3:n juttu on vain kuukauden vanha.
Kun vertaa näitä kahta juttua niin huomaa hyvin kuinka Tapsa on menossa alamäkeä.Tuo MTV3:n juttu on kylläkin VIIMEVUODEN syksyltä.
Katselin ,kun se haastattelu tuli 45-minuuttia ohjelmassa silloin.
Tuo konsertti ,josta tuossa on linkki, oli vasta n.pari kuukautta tuon haastattelun jälkeen. Että sillee :) - mä vaan
Amppari kirjoitti:
Tuo MTV3:n juttu on kylläkin VIIMEVUODEN syksyltä.
Katselin ,kun se haastattelu tuli 45-minuuttia ohjelmassa silloin.
Tuo konsertti ,josta tuossa on linkki, oli vasta n.pari kuukautta tuon haastattelun jälkeen. Että sillee :)Joo, tuo 45-minuuttia ohjelman haastattelu esitettin viimevuoden lokakuussa, eli se on yli vuoden takainen juttu. Se konserttijuttu on siis hieman tuoreempi (reilun kuukauden verran).
Tuo haastattelu muuten esitettiin MTV:ssä juuri ennen,kuin Tapsalla oli se Rautavaara-konserttikiertue alkamassa, eli varmasti siinä esitysajankohdassa oli myös laskelmointia mukana.
Ihan hyvä haastattelu oli. Haastattelija kun kysyi,että mitäs jos joskus käy niin ,että väki vähenee keikoilta,eikä levyt käy
kaupaksi,niin Tapsa vastasi rauhallisesti:" Jos
niin käy niinkun sä sanot, niin mitäs sitten ?
Mä myyn taloni, rakennan pienen mökin ja teen klabeja."
Ei tuo Tapsa mikään ehtoopuolen laulaja ole ainakaan. Niin komea ääni hällä on ja vetovoimaa piisaa myös. - Ansku
mä vaan kirjoitti:
Joo, tuo 45-minuuttia ohjelman haastattelu esitettin viimevuoden lokakuussa, eli se on yli vuoden takainen juttu. Se konserttijuttu on siis hieman tuoreempi (reilun kuukauden verran).
Tuo haastattelu muuten esitettiin MTV:ssä juuri ennen,kuin Tapsalla oli se Rautavaara-konserttikiertue alkamassa, eli varmasti siinä esitysajankohdassa oli myös laskelmointia mukana.
Ihan hyvä haastattelu oli. Haastattelija kun kysyi,että mitäs jos joskus käy niin ,että väki vähenee keikoilta,eikä levyt käy
kaupaksi,niin Tapsa vastasi rauhallisesti:" Jos
niin käy niinkun sä sanot, niin mitäs sitten ?
Mä myyn taloni, rakennan pienen mökin ja teen klabeja."
Ei tuo Tapsa mikään ehtoopuolen laulaja ole ainakaan. Niin komea ääni hällä on ja vetovoimaa piisaa myös.Mä muistan sen kun Tapsa sano siinä haastattelussa,että epäilee häiriköivän käytöksensä johtuvan siitä,kun syntyi hätäsynnytyksellä, napanuoran ollessa kietoutunut hänen kaulansa ympäri. Sanoi,että sellasista sininaamasista mukuloista voi tulla mitä vaan.
Sitten Tapsa sanoi siinä,että on välillä jälkeenpäin hävennyt silmät ja korvat päästään,kun on niin tyhmästi käyttäytynyt. - Haiku
Amppari kirjoitti:
Tuo MTV3:n juttu on kylläkin VIIMEVUODEN syksyltä.
Katselin ,kun se haastattelu tuli 45-minuuttia ohjelmassa silloin.
Tuo konsertti ,josta tuossa on linkki, oli vasta n.pari kuukautta tuon haastattelun jälkeen. Että sillee :):))))
- Lukekaapa täältä
Ansku kirjoitti:
Mä muistan sen kun Tapsa sano siinä haastattelussa,että epäilee häiriköivän käytöksensä johtuvan siitä,kun syntyi hätäsynnytyksellä, napanuoran ollessa kietoutunut hänen kaulansa ympäri. Sanoi,että sellasista sininaamasista mukuloista voi tulla mitä vaan.
Sitten Tapsa sanoi siinä,että on välillä jälkeenpäin hävennyt silmät ja korvat päästään,kun on niin tyhmästi käyttäytynyt.Jos Tapsalla onkin luonnehäiriö:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aspergerin_syndrooma - Ramona
Lukekaapa täältä kirjoitti:
Jos Tapsalla onkin luonnehäiriö:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aspergerin_syndroomaEHKÄ saattaa jonkinlainen luonnehäiriö olla, mutta en tuosta Aspergerin syndroomasta kylläkään juurikaan muuta yhtäläisyyttä löytänyt kuin sen, että saattaa loukata ihmisiä tietämättään/tahtomattaan.
- Tsaukkis!
Lukekaapa täältä kirjoitti:
Jos Tapsalla onkin luonnehäiriö:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aspergerin_syndroomaMun mielestä Tapsa kyllä huomattavasti enemmän jonkinasteiselta vaikuttaa ADHD- tyypiltä.
http://adhd-aikuiset.org/mikaonADHD/ - Julkka
Ramona kirjoitti:
EHKÄ saattaa jonkinlainen luonnehäiriö olla, mutta en tuosta Aspergerin syndroomasta kylläkään juurikaan muuta yhtäläisyyttä löytänyt kuin sen, että saattaa loukata ihmisiä tietämättään/tahtomattaan.
...eikös tuon syndrooman voi saada jos on synnytyksessä ollut hapenpuutetta, kuten Tapsan kohdalla. Hänhän kuvaili 45 minuuttia -ohjelmassa, että se ilmeni huonona käytöksenä ja totesi että "joku AHDHGHCH-tyyppinen juttu".
Aspergerin syndroomaiset yrittävät usein omia kaikennäköisiä suurmiehiä sairautensa symboleiksi (ks. vaikka tuo Wikipedia-artikkeli, niinkuin monien muidenkin sairauksien kohdalla tehdään), jotta asia saataisiin näyttämään siltä kuin heillä vain olisikin jokin erityisominaisuus, ja he olisivat näin mukamas rikkaampia kuin tavalliset kuolevaiset. Tässäkin tapauksessa saattaa olla kyseessä vain jonkun AS-henkilön keksimää propagandaa. - Tsaukkis!
Tsaukkis! kirjoitti:
Mun mielestä Tapsa kyllä huomattavasti enemmän jonkinasteiselta vaikuttaa ADHD- tyypiltä.
http://adhd-aikuiset.org/mikaonADHD/No niin. Meni sanat sekaisin. Eli vaikuttaa jonkinasteiselta ADHD-tyypiltä minun piti kirjoittaa.
- Julkka
Julkka kirjoitti:
...eikös tuon syndrooman voi saada jos on synnytyksessä ollut hapenpuutetta, kuten Tapsan kohdalla. Hänhän kuvaili 45 minuuttia -ohjelmassa, että se ilmeni huonona käytöksenä ja totesi että "joku AHDHGHCH-tyyppinen juttu".
Aspergerin syndroomaiset yrittävät usein omia kaikennäköisiä suurmiehiä sairautensa symboleiksi (ks. vaikka tuo Wikipedia-artikkeli, niinkuin monien muidenkin sairauksien kohdalla tehdään), jotta asia saataisiin näyttämään siltä kuin heillä vain olisikin jokin erityisominaisuus, ja he olisivat näin mukamas rikkaampia kuin tavalliset kuolevaiset. Tässäkin tapauksessa saattaa olla kyseessä vain jonkun AS-henkilön keksimää propagandaa.Niinkuin nimim. Tsaukkis kirjoitti, kyseessä saattaisi olla ennemminkin ADHD, niin kuin Tapsakin itse epäili.
- Hiihtari
Oltiin eilen Levillä jossa esiintyi Tapani Kansa. IHANA ja niin HURMAAVA. Hänkö muka on se tyyppi, jota jotkut moittivat lesoksi ? Ei siltä vaikuttanut ainakaan eilen.
Komeesti laulaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1714867- 1691641
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661457- 65970
Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124797Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6787- 56776
Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy191751En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66739- 76731