Kuuntelin jt-tuen mediasiilosta, vuonna 2003 konventissa pidetyn "luopiopuheen".
Siinä hyvin voimakkaasti ajettiin sitä asiaa että luopiot yrittävät ahneesti ostaa todistajia ajamaan omaa asiaansa. "palvelemaan omia itsekkäitä tarpeitaan".
Mitä nuo tarpeet ovat ja miten tuo asia käytännössä menee? Mitä luopio tällä palstalla osoittaessaan epäkohtia järjestössä todella saa? Tuo puhe antoi todella ymmärtää, että luopiot jotain saavat ja ovat ahneita sen vuoksi. Mitä se on? Saako siitä kenties jotain korotettua luopiopäivärahaa kelalta vai mitä hyötyä siitä sitten saa?
Tässä muutaman vuoden intensiivisen luopiopalstojen ja vastaavien sivujen seurannan jälkeen en ole moiseen asiaan törmännyt.
Luopion palkka
9
602
Vastaukset
- Markku_Meilo
>>Saako siitä kenties jotain korotettua luopiopäivärahaa kelalta vai mitä hyötyä siitä sitten saa?
Sopimuksia on erilaisia, riippuen siitä mihin luottaa. Minä luotan Hammaskeijuun ja kariekseen sidotun sopimuksen mukaisesti saan häneltä 50 % Luopioisten keijukunnan satualueen tuloista. Tästä osuudesta minun on vuorostaan käytettävä 10 % suojelurahaan Hammaspeikolle.muuten itse olet asiasta, mitä he tuolla tarkoittavat? Mitä he ajavat konkreettisesti takaa tuon asian painottamisella?
- Markku_Meilo
t-i-u-k-u kirjoitti:
muuten itse olet asiasta, mitä he tuolla tarkoittavat? Mitä he ajavat konkreettisesti takaa tuon asian painottamisella?
Luopiokammo on saanut jo huvittavia piirteitä, siitä on tullut Vaertiotorniseuran tärkeä työkalu harvenevien rivien paikkaamiseksi. Rivijulistaja vastaa forumilla luopio-lainauksilla kun hän ei ymmärrä tai tiedä asiaa, mutta jotain on sanottava oman uskon tyynnyttämiseksi.
Toisen alentaminen on eräs helppo tapa tuntea ylemmyyttä. En näe tätä millään muulla tavalla. Kuten olen maininnut, niin tajusin minuun jehovantodistajana istutetun ylemmyydentunteen olemassaolon vasta pitkään erottamiseni jälkeen.
- saapas
Luopiot ei saa muuta kuin omantunnon rauhan, koska asioiden kriittinen tarkasteleminen osoittaa luopioillakin melkoisen hyvät perusteet, perusteet, jotka saavat Jehovan todistajat niin hämilleen, että jos olet Jt ja meinaat säilyttää putkinäkösi, jota kutsut uskoksesi, niin pysy pois täältä sillä totuus löytyy vasta kun olet astellut toisen askeleissa pari viikkoa vähintään....=))
Sepä siinä onkin. Tuossakin kuuntelemassani puheessa kyllä parjattiin luopioita kaikilla mahdollisilla törkeyksillä, mutta eipä siinä sitten konkreettista asiaa ollutkaan. Ilmaan heitettyjä syytöksiä ilman perusteluja.
Taitaa jäädä vastaamatta. Mutta ei hätiä mitiä, ei tässä kukaan asiallista vastausta odottanutkaan.
- Markku_Meilo
Jos vastaussatoa haluat, niin heitä jotain epämääristä kolminaisuuden suuntaan ja vertaa Luterilaisen kirkon jotain toimintapiirrettä Vartiotorniseuraan.
Markku_Meilo kirjoitti:
Jos vastaussatoa haluat, niin heitä jotain epämääristä kolminaisuuden suuntaan ja vertaa Luterilaisen kirkon jotain toimintapiirrettä Vartiotorniseuraan.
No en ehkä sentään keräilemällä keräile vastauksia. Muutama hyvä riittää kyllä. Harvassapa silti ovat, meinaan todistajien puolelta. Ymmärtäähän tuon, muutamia vain täällä käy? Ja vielä harvemmat vastaavat?
Vai kuinka todella...- Markku_Meilo
t-i-u-k-u kirjoitti:
No en ehkä sentään keräilemällä keräile vastauksia. Muutama hyvä riittää kyllä. Harvassapa silti ovat, meinaan todistajien puolelta. Ymmärtäähän tuon, muutamia vain täällä käy? Ja vielä harvemmat vastaavat?
Vai kuinka todella...>>Vai kuinka todella...
Niin siis jos tänne kirjoittelevat jehovantodistajiksi miellettävät nimimerkit tuntisivat Vartiotorniseuran historian ja olisivat rehellisiä edes muille, niin tämä forum kuihtuisi hyvin pian.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M357078Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143855Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463796KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501991Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e561916Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331890Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn411522- 781283
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj311274Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61186