Hesari ja David Irving

KL88

Olen jonkin aikaa ihmetellyt Helsingin Sanomien toimittajien sanavalintoja heidän kirjoittaessa historioitsija David Irvingistä.

Toimittaja Tomi Ervanmaa kirjoittaa (HS 22.1.) , että ”oikea historioitsija Deborah Lipstadt” on nimittänyt Irvingiä historian väärentäjäksi. Jaakko Kangasluoma puolestaan on sitä mieltä, että David Irving on pseudohistoroitsija (HS 26.2.).

Omasta mielestäni David Irving on mies joka on tuomittu vankilaan mielipiteidensä vuoksi. Sellainen mies ansaitsee kunnioitusta eikä pilkkaa. Mielestäni ei ole kovin miehekästä pilkata jo maassa olevaa, siihen pystyy jokainen. Mitä moinen käytös kertoo toimittajien Kangasluoma ja Ervanmaa rohkeudesta miehekkydestä?

Nähdäkseni on Irvingiä käsitelty kuin toisinajattelijoita Neuvostoliitossa. Sielläkin sopimattomilla mielipiteillä oli juridisia seurauksia. Toinen mielenyhtymä on Galileo Galilei, joka myös sai kärsiä väittäessään, että maa pyörii auringon ympäri eikä päinvastoin.
Sekatyömiehenä en katso olevani kykenevä osallistumaan väittelyyn siitä onko Irving oikeassa tai väärässä väitteineen. Tosin en kyllä usko, että toimittajilla Ervanmaalla tai Kangasluomallakaan tätä tietoa on halussaan. Mutta sen verran minäkin tiedän, että demokratiassa, ja sitähän EU, Itävalta mukaan lukien, on esittävinään, jokaisella tulee olla sanavapaus. Myös sellaisella henkilöillä joiden mielipiteet poikkeavat valtaeliitin hyväksymistä. On myös outoa, että esim. Itävallassa on sallittua yllyttää pedofiliaan, mutta ei keskustella 60 vuotta sitten tapahtuneesta toisen maailmansodan eräästä yksityiskohdasta.

2

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lienevät kuulleet David Irvingistä ensimmäisen kerran tämän tapauksen yhteydessä.

      Itse tapauksessa minua ihmetyttää se, että Irving tuomittiin vuonna 1989 pidetystä puheesta. Pitäisihän tuontasoisen asian olla jo vanhentunut 17 vuodessa.

    • teoistaan

      Luulisi tämän David Irvingin historoitsijana tajunneen, ettei tuollaista kannattaisi pidä mennä Itävaltaan julkisesti puhumaan. Miksi hän meni sinne lörpöttelemään, kun omassa maassakin olisi ollut mahdollisuus samaan joutumatta vankilaan? Ilmeisesti vaihtoehtoiset näkemykset eivät oikeen menneet siellä kaupaksi. No, kukaan ei kai liene profeetta omalla maallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2352
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      69
      2280
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      64
      1949
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      74
      1644
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      99
      1494
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      99
      1476
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1381
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1234
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1113
    Aihe