Tuossa vasta tuli puhetta Freudenthalista, tästä ruotsalaisen kansanpuolueen oppi-isästä, joka oli paitsi kansallisuusmies myös rotuteoreetikko, käsittääkseni.
Mietin ketä muita ns "kiusallisia piirteitä" omaavia suurmiehiä tai tunnettuja henkilöitä onkaan olemassa. Nyt yhtäkkiä en keksinyt kuin natsisympatiseeraajat Knut Hamsunin ja V.A. Koskenniemen, neukkuihailijan G.B.Shawn.
Mutta täytyyhän sellaisia "ristiriitaisia" hahmoja olla muitakin! Varsinkin tuolta 1900-luvun alkupuolelta luulisi löytyvän melkoinen määrä ihmisiä, jotka ovat vaikuttaneet kulttuurin, tieteen tai yhteiskuntaelämän kehitykseen voimakkaasti, mutta joilla on tällainen nykyisen maailman menon kannalta kiusallinen puoli.
Kiusalliset suurmiehet
12
973
Vastaukset
- Aber nein!
V.A. Koskenniemi piti yhteyttä saksalaisiin yliopistomiehiin ja kulttuurijärjestöihin ennen Hitlerin valtaantuloa ja myös natsiaikana. Häntä arvostellaan, ja moititaan myös siitä, ettei hän paljastanut natsismin pimeää puolta. Tämä on vaarallista, sillä sodan jälkeen monet pitivät yhteyttä Neuvostoliittoon, eivätkä paljastaneet siellä vallitsevia epäkohtia. Luulenpa että monet kulttuuri-ihmiset jotka tutustuivat Saksan/NL saavutuksiin olivat sokeita yhteiskunnalliselle todellisuudelle.
- Rogi1
>>Luulenpa että monet kulttuuri-ihmiset jotka tutustuivat Saksan/NL saavutuksiin olivat sokeita yhteiskunnalliselle todellisuudelle.
Romain Rolland, Berthold Brecht, Klaus Mann, Pentti Haanpää, Olavi Paavolainen, jopa Aaro Hellaakoskikin, lukemattomien muiden kulttuurikarvojen joukossa, menivät bolshevismin liukumiinaan. Pentti Saarikoskesta ja Hannu Salamasta nyt puhumattakaan.
Oli niitä faskistien puolellakin aika liuta, mutta jälkiä on siivottu ahkerasti. Yksi oli Louis-Ferdinand Célinè.- ja Haanpää?
Paavolainen meni kaikkiin juttuihin oopiumista natsismiin kuin viinaan ja bolsevismiin, mutta eikös Haanpää ollut selkeästi työväenluokkainen jätkä alunperinkin? Oliko Haanpää jossain Venäjänreissuilla mukana?
- Ikiteini
ja Haanpää? kirjoitti:
Paavolainen meni kaikkiin juttuihin oopiumista natsismiin kuin viinaan ja bolsevismiin, mutta eikös Haanpää ollut selkeästi työväenluokkainen jätkä alunperinkin? Oliko Haanpää jossain Venäjänreissuilla mukana?
Haanpää oli iroonikko ja epäuskoinen joka suuntaan. Kyllä kai monet yrittivät omia hänet joukkoonsa, mutta ei itsenäinen sielu minnekään ryhmään asetu. Ei tarvitse olla kommunisti kertoakseen ihmisistä, jotka 1930-luvulla lähtivät itärajan taa, ja armejaa voi arvostella puolueisiin kuulumatonkin.
Aikalaiset eivät nähneet Haanpäätä oikein, vaan antoivat ennakkoluuloilleen vallan. Sen sijaan Paavolaista pidettiin ja pidetään yhä turhan korkeassa arvossa. Ei hänelläkään vakaumusta ole, mutta kun ensimmäisen kerran luin hänen kirjansa 1930-luvun Saksasta käsitin sen natsi-propagandaksi, kuten monet muutkin. Toisella kerralla näin myös teokseen sisältyvän kritiikin. Sodan jälkeen hänen käänsi purjeet tuulen mukaan, mutta enpä luule, että hänen rakastettunsa Hertta Kuusinen koskaan uskoi Olavinsa vasemmistolaisuuteen.
- Anna-Leenamaija
Vaimostaan eronnut pettäjä.
- ettei vain
oliskin vaimo pettänyt? Vai oletko Annaleenamaija itse Matin vosuja? Ja vaikka olisitkin niin...
- Kustaa II Päässä
Paasikivi ajoi vuonna 1918 Suomea voimakkaasti kuningaskunnaksi, eiköhän sitäkin voida jossain määrin kiusallisena pitää, ainakin nykynäkökulmasta.
- sikspäk
oli monta muutakin. Itse asiassa porvaristo edistyspuoluetta lukunottamatta taisi olla kuningaskunnan kannalla.
Mannerheimin persoonassa on puolia ja piirteitä, jotka jäävät yleensä vähemmälle huomiolle, kuten mm se että hän ilmeisesti sekä vuonna 1919 että vuonna 1930 haaveili jonkinlaisesta diktaattorin roolista.
- ~johnny~
Eikö Israelin monet johtajat ja "juutalaisfasistit" voisi lukea näihin. Kyllä sen pitäisi mielestäni olla aika kiusallista, jos sama kansa joita on virunut ja surmattu keskitysleireillä, kohtelee nyt "luvatulla maallaan" asuvia palestiinalaisia lievemmällä, mutta samalla fasistimaisella tyylillä kuin natsit juutalaisia.
Ja eikös se niin mennyt, että oikeastaan juutalaiset aloittivat mähisemään lähi-idässä ennen israelin valtion perustamista ja räjäyttelivät jotain pommeja jossain rakennuksissa. -> antoivat suoran mallin terrorismiin palestiinalaisille. Joku historiafriikki voinee kertoa enemmän, jos en ihan paskaa suolla. - erno
Tarja Halonen, kun Tarja kuuden vuoden päästä jättää virkansa ja selviää kuka olikaan se stasilistan vakooja.
Niin Tarja jää historiaan petturina.- paljasta
Tarjaa nyt heti kun kerran tiedät asian oikean laidan?
Mutta hei, mistäs sinä sen tiedät? Taidat olla listalla itse!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847