Mistä löydämme 2000 -luvun UKK ?

.
"Vain suuri liitto palauttaa maan oikeille raiteilleen"
*********************************************************

Keskustan ja Kokoomuksen mahdollisesta yhteistyöstä käydään kulisseissa kiivasta debattia. Sen lisäksi että se olisi maan ja kansan hyvinvoinnin ja terveen länsimaisen elämänmenon palauttamisen kannalta välttämätöntä, on suuri liitto hetki sekä täysin mahdollista ja myös joka hetki mitä kiireimmin käyntiin saatettava pääasia.

Onkin suorastaan omituista että kumpaisessakaan suuressa puolueessa ei (uskalleta sanoa ääneen) nähdä SAK-SDP:n väkivaltakoneen kaiken jyräävää tuhoisuutta siinä valossa jossa se esiintyy läheltä asiaa seurattaessa, lähes kaikessa arkipäivän tosiasioitten osana, kylminä totuuksina.

Me kaikki tiedämme että lakkoilu tällaisenaan ja median salassa pitämä, erityisesti SAK:n monen liiton harjoittama jatkuva työmaaterrori ei kuulu sivistyneen läntisen valtion toiminnan piiriin. Demokraattisen maan sopimusyhteiskunnassa on varmuudella monia toimintamalleja joilla saavutetaan aina parempi tulos kuin menneen ajan sodanjulistuksilla, yhteiskuntaterrorilla ja lakoilulla. Myös tiedämme että useimmin SAK:n liiton taholta, kuten taasen, heräteltävää raakaa häiriötä ei tarvitsisi sietää kunhan vain saataisiin aikaiseksi normaalin elämän ja työrauhan takaava lainsäädäntö toimimaan ajan tasalla.


”Pyhä ja koskematon työlaki, ikuiset saavutetut edut!”
**********************************************************

Paha kyllä myös tiedämme että työlakiin ja ay-oikeuksiin puuttuminen ei ole missään muodossaan mahdollista poliittisten vääristymien ollessa tällä tolallaan. Niin kauan kuin SAK-SDP dominoi lähes jokaista liikettä niin hallituksessa kuin eduskunnassakin, ei yksikään poliitikko uskalla sanoa ääneen edes sanaa "työlain muutostarve".

”Varmuuden vuoksi” on Kokoomuksen oppositiopolitiikka on hampaatonta ja vain puolisurkeata räksytystä, koska Kataisen esikunnassa varotaan visusti ärsyttämästä "Suurta ja Mahtavaa Hakaniemeä" ja miinoittamasta omia polkujaan, pieniä mahdollisuuksiaan päästä sinipunan kautta Hakaniemeen, sen oven suuhun palvelukseen, lakeijaksi Keskustan tilalle.

Samat silmiinpistävät kiusalliset syyt purevat kuin rotta sisältä käsin Keskustan ydintä. Eduskuntaryhmästä ja kentältä nousevasta napinasta piittaamatta Vanhanen ja jotkut ministerit jatkavat kuin sumussa vaellustaan SDP:n talutusnuorassa, aiheuttaen puolueelle ja suurelle osalle kansaa jo kuin masokistit tietoista vahinkoa. Pahiten kuitenkin oman pääasiansa ytimelle, Keskustan spiritille ja yhteenkuuluvaisuudelle.

Presidentin valinta oli kummajainen, josta ennalta tiedettiin että ensimmäisen kierroksen hävinnyt, kolmanneksi jäänyt ehdokas ei mitenkään saa kannattajiaan ja organisaatiotaan enää täydellä tehoilla liikkeelle. Tästä huolimatta pitivät kumpikin sinnikkäästi kiinni kelvottomaksi tiedetystä toimintamallistaan tunnetuin tuloksi.


”Muutospaine nousee kohisten uuden johtajan tulemiseksi”
*****************************************************************

Yhä selvemmin nousee esiin mielikuva, että nyt tarvittaisiin vain yksi neuvokas "moderni UUK" tai "Ryhdikäs Paula Kokkonen" sekä merkittävän selkeä voimakkaan tahdon ilmaisu ja liikkeelle paneva sysäys, niin Keskusta-oikeiston uusi yhteinen taival lähtisi käyntiin ja veisi mennessään.

Keskustassa se tarkoittaisi vallitsevan tilan avointa tunnustamista ja vahvan johtajan otteita, sellaisen johtajan jolla on kykyä saada aikaiseksi toimintaa, ja joka kykenisi tarvittaessa nopein ottein päättämään poliittisen yhteistyön SDP-SAK:n kanssa hallitustasolla tässä muodossaan, kykyä jatkaa hallituksen työtä toimitusministeriöinä tai uskallusta siirtyä välittömästi oppositioon.

Paha kyllä näyttää siltä että jos nyt ei saada aikaiseksi tämän suuntaisia toimia ja pakollisen tärkeätä yhteistyötä toimimaan Kokoomuksen ja muitten keskusta-oikeistolaisten voimien kanssa, saattaa SDP-SAK:n ylivallan mahti kasvaa seuraavaa tilaisuutta odoteltaessa ehkä ylittämättömäksi esteeksi kaikelle muutokselle.


Seppo Hietanen
"kerimäki st"
CITY-Keskusta

5

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustalainen kalliosta

      Et viittis välillä keksiä jotain ihan uutta? Alkaa nuo vakivaltapunakoneet pikkuhiljaa kyllästyttää. Tietysti jos sellaiseen sattuisi hakaniemen hämärillä kujilla törmäämään ilman kättä pitempää saattaisi tilanne olla toinen?

    • JormaKKorhonen
      • tietämälä

        Keijo Korhonen joutui jättämään UKK:n tahdosta ulkoministerin tehtävät, joita hän virkamiesministerinä, UKK:n toki nimittämänäkin hetken hoiti. Tialle tuli Väyrynen, minkä vuoksi kaikki Korhosen sukulaiset purkavat mieltään UKK:n muistoa liiemmin kunnioittamatta. Suomessa on monta keskustakaunaista korhosta. Vaan politiikkaa niistä harva älyää.

        Mienkäs se on JKK se EU-jäsenyys? Oliko se Keijo siinä oikealla linjalla?


    • KEPU ja Kokoomus suunnittelivat yhteistyötä presidentinvaaleissa. Todellisuudessa homma ei kuitenkaan tälläkään kertaa toiminut ja KEPUn varsinaiset vaikuttajat eivät olleet yhteistyössä mukana. Esimerkiksi Matti Vanhanen suhtautui asiaan todella vaisusti.

      Ainoastaan puoluesihteerin tehtävästä eroava Lankia liputti edes hieman yhteistyön puolesta.

      KEPU on kuoleva puolue, joka on ottanut jo kolmessa perättäisessä vaalissa kunnolla turpaan. Ensi vuoden eduskuntavaalit ovat KEPUlle hirvittävä katastrofi, sillä puolue jää neljänneksi.

      Kokoomuksella ei ole mitään tarvetta syleillä kuolevaa KEPUa. KEPUn aika on lopullisesti ohi.

      • päivystävä kokoomusnuori?

        eli se sivupersoonasi "invalidi".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe