Onko mahdollista?

Blueberry39

Ajattelinpa aikani kuluksi kysellä mielipiteitä mieltäni painavasta kysymyksestä. Olen pian nelikymppinen, edelleen sinkku - olen kyllä seurustellut, pitkiäkin suhteita on ollut. Viimeisin niistä jätti syvät arvet sillä minut jätettiin todella tylysti - itse olin luullut, että olisimme yhdessä ikuisesti... No joo, romanttiset ajatukset ja haaveet ovat mielestäni todellakin karisseet täydellisesti.... en enää edes kuvittele että joku haluaisi olla kanssani enkä ole ollenkaan varma onko olemassa sellaista miestä, jonka kanssa minä haluaisin ottaa riskin - siis siitä että voin taas tulla tylysti jätetyksi. Ja ympärilläni näen koko ajan pettämistä, valehtelua, likaisia avioeroja - eipä ole montakaan toimivaa parisuhdetta tuttavapiirissäni.

Siis tämä mieltäni painava kysymys kuuluukin että onko tätä nykyä edes mahdollista rakastua oikeasti, aloittaa toimiva suhde, olla onnellinen ja luottavainen vai onko kaikki vaan suurta kulissia ja olisiko parempi vain satsata tulevaisuuteen ihan ypöyksin, nauttia hyvien ystävien seurasta ja unohtaa haaveet perheen perustamisesta. Ei silti että mitään suurempia haaveita enää elättelisin, mutta jossain tuolla takaraivossa on vielä pieni toive....

Eihän tähän kysymykseen voi olla yhtä oikeaa vastausta - itse olen nyt vain aika skeptinen ja suhtaudun hieman ironisesti rakkauteen, rakastumiseen ja parisuhteeseen... mutta kyllä se tietysti syvällä sisimmässä on olemassa se toive omasta rakkaasta....mistä sitä luottamusta ihmissuhteisiin voisi saada kovien kokemusten jälkeen ( erosta on jo lähes vuosi )???

5

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoitat

      " Siis tämä mieltäni painava kysymys kuuluukin että onko tätä nykyä edes mahdollista rakastua oikeasti, aloittaa toimiva suhde, olla onnellinen ja luottavainen vai onko kaikki vaan suurta kulissia "

      ja

      " Ei silti että mitään suurempia haaveita enää elättelisin, mutta jossain tuolla takaraivossa on vielä pieni toive.... "

      Onni ei tule etsien vaan eläen, vaikka suorastaan inhoan näitä sanontoja, niin totta ne kuitenkin ovat.

      Oletko tutustunut itseeni ja miettinyt missä se elämä asuu ? Sinussahan se asuu ja ei siihen välttämättä ehkä miestä tarvita, elämä voi maistua ihan hyvälle ilmankin.

      Minä taas poikamiehenä elelen ja koen elämäni rikkaaksi ja paljon saan jos annan. Tiedä sitten tulenko ikinä olemaan parisuhteessa enää, mutta jos sellainen annetaan elettäväksi, niin en laita vastaankaan :)

      • blueberry39

        Kyllähän se on ihan totta mitä sanot - että elämä on yksinkin rikasta ja siitä saa paljon. Olen ihan samaa mieltä - eikä onnea löydä etsimällä. Ehkä olen vähän itseltäni hukassa ja siksi näitä kysymyksiä mietin... ja vaikka erosta on vuosi, oli se sen verran ikävä juttu että ehkä tarvitsen vielä toisenkin vuoden että jaksan taas uskoa itseeni.
        Kiitos elämänmyönteisestä vastauksestasi!!


    • että ei

      ole olemassakaan mitään rakkautta, vaan on olemassa vain lajinsäilymisvietti.

      No, olisivat asiat miten päin vain, niin kyllä mun mielestä paria kannattaa etsiä iselleen missä iässä vaan, sillä onpahan ainakin joku, jonka kanssa jakaa asioita ja kinastella, eikä sinun iässäsi ole vielä lasten tekokaan pois suljettu asia. Eteenpäin vain elävän mieli. Kyllähän ne pahatkin olot on purettava, mutta ei kannata koko elämää siihen haaskata.

      • blueberry39

        Ehkä se rakkaus on osa lajinsäilymisviettiä...;)
        Ehkä minäkin vielä joskus uskallan rakastua...nyt se vain tuntuu aika mahdottomalta. Mutta kun aika parantaa haavat ja se oikea tulee vastaan niin sittenhän sille ei kai mitään voi? Mutta hakemalla en jaksa ruveta hakemaan - luotan mielummin siihen että törmäämme kyllä sitten kun aika on kypsä.
        Kiitos kannustavasta ja positiivisesta vastauksestasi!


    • lostmama

      mietin aina välillä vaikka parisuhteessa elän.... Skeptinen on minustakin tullut rakkauden suhteen ja ironiaakin löytyy... Luulin eläväni elämäni miehen kanssa,mutta viime ajat ovat avanneet silmäni ja karistaneet haaveet naimisiin menosta. Toivon kipinä on takaraivossa,päivä kerrallaan..Tsemppiä!! Kyllä yksinkin on elämä antoisaa,ennen tätä suhdetta olin kolme vuotta ilman suhdetta ja sitten törmäsin "elämäni mieheen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2548
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1763
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1602
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1262
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1159
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      38
      1055
    8. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1033
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      1010
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      937
    Aihe