Soini ihmettelee, miksei köyhistä

saa puhua.

"Puheenjohtaja ihmetteli puolueensa Etelä-Pohjanmaan piirin kevätkokouksessa, miksei köyhistä ja kipeistä saa enää edes keskustella. Hän haukkui hallitusta omahyväisyydestä

Soini viittasi muun muassa pääministeri Matti Vanhasen (kesk) reilun viikon takaiseen puheeseen.

Siinä pääministeri kritisoi, ettei media uutisoi tarpeeksi, kuinka hyvin suurimmalla osalla suomalaisista menee, vaan piehtaroi heikossa asemassa olevien ihmisten vaikeuksilla.

Soinin mielestä Vanhasen hallitus ei pyrikään parantamaan vaikeuksissa olevien ihmisten asemaa. Hän kritisoi myös näkemystä, että tuloerojen kasvusta hyötyisivät lopulta kaikki. Soini pitää tätä näkemystä virheellisenä ja vaarallisena".

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1515473

Matti vaan ei pidä siitä, kuten ei Lipponenkaan aikoinaan myöntänyt leipäjonoja.

12

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työssä käyvä

      Niinpä... kyllähän suomi on hyvinvointi valtio mutta on täälläkin köyhiä. itse en ole köyhä mutta en helvetti voi käsittää ihmisten omahyväisyyttä, heti kun itsellä onni potkaisee että saa töitä ja nousee köyhien listoilta ns.keskiluokkaan niin ruvetaan sättimään ja sorttimaan kuinka paskoja köyhät on.. voin lyödä vetoa että suurin osa köyhistä haluasi työelämään ja toimeentulon!! on myös niitäkin jotka eivät siihen kertakaikkiaan kykene mutta ajatelkaa itsenne samaan tilanteeseen vasten tahtoanne!?? MINÄHÄN SANOIN ETTÄ TÄHÄN SE MENEE KUN ON PORVARI HALLITUS JA TE ETTE KUUNNELLEET... VOI VOI.. rikkaille lisää rahaa ja silloin se on pieni tuloisilta pois!!!

      • kait ajattelee

        että jos rikkaille antaa, niin se ei ole mistään pois?
        Oikeistolaisuus on kuin joku jumalaksi tuleminen?
        Vastaavasti vasemmistolaiset ovat myyneet itsensä paholaiselle?

        Eikös tuollainen olisi sitä nykyaikaista stereotypiaa?


    • -heil-

      Vanhasen isä luennoi pitkin maailmaa rotuopin puolesta, niin se natsien perusajatus arjalaisten ylivoimaisuudesta. Jos kotona on tuollainen henki niin varmasti se on näkynyt kasvatuksessa ja jättänyt jälkensä.

      Luulen, että Vanhanen mieltää köyhät epäonnistujiksi ja köyhyys johtuu heikoista geeneistä. Kun köyhät kuolee ongelmiinsa (mieluiten lisääntymättä) niin rotu puhdistuu. Siksi huomio kannattaa kiinnittää rikkaisiin joilla on parempi geeniperimä ja menestymismahdollisuudet ja antaa köyhien olla ja kuolla.

      Suomesta arjalainen voittajakansa! Ei sovi puhua kansan heikosta aineksesta.

      • kiinni

        Jos peruskoulun jälkeen hakeutuu amikseen vaikka hitsarikoulutukseen, niin taatusti työtä löytyy ja kohtalaisen hyvällä liksalla.
        Ei köyhä, eikä rikas, mutta pärjää ihan ok.
        Mitä parempi koulutus, sitä paremmin menestyy.
        Yksinkertaista matematiikkaa.


      • olla se Vanhasen idea, kun alennettiin vahvojen juomien veroa mietojen sijaan?


    • Soini sanoo asioita kuin ne suurimmaksi osaksi ovat tai sitten EI ole: kun Valtio vallan päättäjät todellisuudessa eivät haluaisi
      tunnustaa tekojensa seurauksia.
      Vanhanen ilmoitti kai,että hän lukee köyhyyden rajaksi 2dollarin pv.käyttö rahat.
      Mihin ne Suomen euro rahat unohtuivat vähä varaisilta-maailma kiinnostaa- mutta ei oma maamme.
      EU-alkoi,niin alkoi samaan tahtiin nousta elin kustannuksien myötä eri tuotteetkin.
      Tasa-arvon Suomi kohtaa tulo erojen kasvavan ökyilijät että keski luokkaisuuden keski arvon.
      Samalla eri syistä-ei vapaasta tahdosta-on jopa
      satoja tuhansia kaiken tämän HYVIN VOINNIN kukoistuksen ulkopuolella:-Kuka missäkin terv.sos.
      tulo yhdistelmien ala kierteessä.
      Mutta emme saisi valittaa jatkuvasti-epäkohdista-
      vaikkakin se kyllä tiedostetaan,mehän anastaisimme
      pol.tekij.saavuttaman innovaatio hyvin voinnin
      tuomat dollari hymyt Amerikan tapaan.

    • aintyötäislaulaintee

      Pitäisikö hallituksen ja ministereiden (erityisesti pm:n) heittäytyä polvilleen ja heittää multaa niskaansa köyhien takia?

      Miksi täytyy pitää köyhiä talouskasvun määreenä? Kuitenkin osa kansasta ei muutu miksikään, vaikka budjetissa annettaisiin kuinka paljon rahaa köyhyyden poistoon - annettu raha menisi ihan muuhun kuin hyvinvointiin tai elämänlaadun parantamiseen!

      Toki kaikki köyhyysuutisointi on opposition mieleen, mutta samalla jätetään huomioimatta ne sadat tuhannet jotka ovat nousseet jaloilleen taloudellisesti kansakunnan talouskasvun myötä.

      Työpaikkoja on avoinna pilvin pimein, mutta siivous tai rakennustyö ei kiinnosta Suomalaista, vaan työn pitäisi olla kuin mannetv:stä: Töitä satunnaisesti, virman luottokortti ja 30 donaa liksaa kuukaudessa. Lopettakaa unelmointi ja menkää töihin.

      Sosiaalidemokratia ja ilmainen elämä on päättynyt! Nyt pitää kantaa vastuuta omasta elämästä ja tehdä työtä elääkseen. Hyvinvoinnin vapaalippuja ei enää jaeta, ne täytyy ansaita.

      • hyvä juttu..

        Hyvä!


      • vaan...

        punikki-resupekat, juovat kaikki rahansa vaikka saisivat miten paljon!


      • Niin-elämän moninaiset käänteet vaurauden kukoistamassa yht.kun.etenkin niille,joilla on innovaation muodostamat että terveydenkin omaavat
        kyynärpäät-eivät todellakaan ole oma kohtaisesti
        kokeneet sitä: mitä on monien yksittäisten ihmisten
        kuin perheidenkin elämä-kun ei ole rehtiyd. yrityksistä
        huolimatta saaneet" Amerikan dollareita" näytteeksi
        kilpailun mittareilla-Näytille ulos päin!
        Kade mittarit eräällä tavalla ovat ihmis kunnan
        -filosofian vaje-henkisen tason portailla.
        On ala.arvoista lyödä vaikeuksissa olevia suuriakin ryhmiä,jotka todellakaan eivät ole
        sos.tukia samoin kuin- Eläkeläisetkin-pilkkisivät
        tahallisesti pieniä lain ansaitsemia "tulojaan".
        Henk.koht.Onnittelen: että olet niiltä säästynyt !
        Näinkö vähän me toisiamme todella tunnemme ? !


    • BROSSX

      Soinin ohella vasemmistoliitto kritisoi hallitusta mm. veroalennuksista ja valtionvelan lyhennyksistä. Siis mitäh?

      Suomessa on huippuverot joilla tuetaan tumpeloita ja tampioita. Mutta onko oikeasti valtion velvollisuus puuttua esim. alkoholistien asunnottomuuteen 300 000 000 eurolla vai voidaanko alkoholisti pakottaa raittiuteen tai jättää ihminen omaan rauhaansa pullon kanssa? Eikö ihmisellä ole mitään vastuuta itsestään?

      Valtionvelalla maksettiin aikoinaan sosiaaliturvaa kun verorahat eivät riittäneet. Haluaako vasemmisto oikeasti jättää velan maksamatta? Vai haluaako vasemmisto ottaa lisää velkaa ja toivoa oikeiston taikovan rahat jostain taivaasta...........

      Ylen ykkösellä (kolme sukupolvea) keskusteltiin sosiaaliturvasta. Vanhin keskustelijoista kehui omaa sukupolveaan järjestelmän luonnista (demari). Totta sinänsä, mutta silloin oli eri asia.

      60-luvulla sosiaaliturva poisti räikeimpiä puutteita ja vahvisti mm. lapsiperheiden elämää. Nykyisin lapsiperheet laskevat tuet osaksi perheen nettotuloja, jotka mahdollistavat perheelle mm. omakotitalon rakentamisen? Ei 60-luvulla ollut tarkoitus tukea perhettä näin pitkälle, vaan poistaa köyhyys ja turvata lasten ravinnonsaanti.

      Demokratiaa on antaa tuet kaikille ilman tulorajoja, mutta oikeistolaisena olen itse eri mieltä. Tuet ovat vain köyhyydessä eläviä varten, eivät perheille, joiden nettotulot ovat yli 3000 euroa kuukaudessa.

      Valtionvelka on maksettava pois, sen maksaminen on kunnia-asia, aivan kuin aikoinaan sotakorvaukset. Jokaisen kansalaisen velvollisuus on huolehtia itsestään ja lähimmistään. Lapset tulee kasvattaa itse ja omista vanhemmistaan huolehtiminen on oikeus, ei velvollisuus.

      • juu.

        S.H.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      68
      7772
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      90
      4643
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      110
      3855
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      70
      3315
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2986
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      130
      2684
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      36
      2137
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1957
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      259
      1902
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1878
    Aihe