Onko mitenkään mahdollista saada vähän lihaksia näkyviin ihan kotioloissa? Itse en ole kiinnostunut (eikä ole rahaakaan) kuntosalilla käymisestä. Kuntoiluvälineitä ei ole muuta kuin jotkut 5 kg käsipainot. Eli siis pääasiassa punnerruksilla, vatsa- ja selkälihasliikkeillä ym. "koululiikunnalla" lähdetään.
Olen siis normaalipainoinen ja normaalipituinen mies, mutta kädet varsinkin on kuin spagetit. Elikkä jos niihin edes vähän saisi jotain lihasta näkyviin. Tietty myös koko yläkropan, miksei vähän alakropankin lihakset tarvitsevat treeniä. Tarkoitus ei ole tulla järkäleeksi. Kuntosalitreenit voi olla tulevaisuudessa mahdolliset, mutta pääsenkö alkuun näin kotioloissa? Minkälaisia liikkeitä, kuinka pitkiä sarjoja? Nopeita vai hitaita liikkeitä? Venyttelyä, lenkkeilyä, erityishuomioita ravinnosta?
Jos ei käynyt ilmi, niin olen täysi aloittelija. Jostain on kuitenkin hyvä aloittaa.
Lihaksia kotioloissa?
5
640
Vastaukset
Sarjoja 3-4
Toistoja 10-12 (voit tehdä enemmänkin, kun ei ole painoja), vatsa ja selkä 20
Hitaita toistoja
Liikkeitä:
-kyykkyjä
-askelkyykkyjä
-pohjenousuja
-vatsalihakset (muista myös pidot)
-selkälihakset
-punnerrukset
-hauikset (kokeilu myös myötäotteella, tuntuu käsivarsissa)
-ojentajat
-kulmasoutu
-pystypunnerrus
-pystysoutu
Liikeiden suorituksen ohjeita ja kuvia on nettipullollaan.
Voit jakaa liikkeet eri päiville, jos et ehdi tehdä kaikkia kerralla, mutta voit tehdä kaikki kerrallakin - 2-3 krt/vko.
Syö monipuolisesti, kiinnitä huomiota proteinin saantiin; alkoholi yms. epäterveellinen pois.
Siinäpä lyhyesti - ammattilaiset saa kommentoida lisää.mikä on pohjenousu, miten hauikset tehdä, ojentajat,
kulmasoutu, pystypunnerrus ja pystysoutu?
jos joku viittis selittää nää liikkeet, ois iha kiva. itsekin olen aloittelemassa.
- Puolivelmu
osta semmoinen leuanvetotanko joka tulee oven karmien väliin. (muista laittaa ohjeiden mukaan kiinni ettei tule vahinkoja)
Sillä saat reenattua hauiksia ja selän latissimus dorsi-lihasta. Siitä lihaksesta tulee se selän V-muoto.
Leukoja voi varmaan treenata aina maksimit eli niin monta kertaa kuin jaksaa. - sdlkshfdja
tää on hyvä treeniohjelma etunojapunnerruksille! ainaki ite huomaan voiman selkeästi kasvaneen. aika rankaksi tuo menee ku viikkoja mennään eteenpäin mutta eihän niitä lihaksia niin helposti saakaan vaan mitä tehdä töitä niiden eteen. onnea harjotteluun!
http://hundredpushups.com/index.html- ei avaaja
Kiitos vinkistä.
Ensimmäinen viikko takana. Testin perusteella aloitin suoraan kolmannelta viikolta (testin tulos 23 punnerrusta).
Lisäksi uteliaisuuttani kokeilen ohjelmaa leuanvetoon. Testissä tulos oli 4 leukaa.
Katotaan kuinka käy!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535500Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo933389Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453289Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L732422SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral532327Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751867Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991685Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal201031Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71006Kuinka kauan
Olet tuntenut kaivattusi oletko edes jutellut hänen kanssaan Tietääkö että kaipaat häntä63923