Kysymys...

bluetitan

Ultimate fear factor. Mitä ihmiskunnalle kävisi, mikäli sähkö katoaisi? Vaikka kaikki sähkölaitteet kärventyisivät korjauskelvottomiksi huomenna. selviäisitkö sinä?

15

455

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zepppo

      Voit ehkä siirtää ruoat naapurin pakastimeen ja jääkaappiin. Etteivät pilaannu. Ja anna ammattimaisen sähkömiehen hoitaa ensi kerralla asennukset. Kyllä sinä tuosta selviät. Opettavainen kokemus.

      • bluetitan

        ..in kaikkia maailman sähkölaitteita....


    • Kössönöm

      mutta en tässä asunnossa tietenkään. Tölli ja kaivo ja polttopuita. Kyllähän niillä selviäisi.

    • ertert

      "Mitä ihmiskunnalle kävisi, mikäli sähkö katoaisi?" Kaikki kuolisivat välittömästä. Ihminen ei toimi ilman sähköä.

      • iskias

        Lepopäivän ratoksi;)


      • bluetitan
        iskias kirjoitti:

        Lepopäivän ratoksi;)

        nauramaan...


    • Ihminen on bioelektroninen kone. Sähkön "kadotessa" ihminen ja kaikki muutkin eläimet ja kasvit kuolisivat välittömästi.

    • e.k.v

      Toki se ei varmaan kivaa olisi, mutta sen verran on tullut opeteltua alkeellisempaa elämää että ilman sähköä selviäisimme. Tosin sitten pitäisi ruveta metsästämään, kun kauposta enää saisi ruokaa...ja meikä kun ei oikein noista pyssyleikeistä perusta. Noh, pakko se sitten olisi.

      • On ne kaupunkilaiset ruokittu ennenkin, mutta kylmä voisi tulla. Huonosti voi saada kakluunin nykyiseen lähiökerrostaloon. Tai, kyllä sitä ihmiset ovat aika hyviä keksimään kun on pakko..


      • bluetitan
        weccu kirjoitti:

        On ne kaupunkilaiset ruokittu ennenkin, mutta kylmä voisi tulla. Huonosti voi saada kakluunin nykyiseen lähiökerrostaloon. Tai, kyllä sitä ihmiset ovat aika hyviä keksimään kun on pakko..

        Oletatteko, että kaikki käyttäytyisivät "ihmisiksi". Itse olen melko varma, että ensin tulisi paniikki ja siitä seuraisi rikollisuus, sekä täyskaaos. Jonka jälkeen kaikki saattaisi olla toisin...


    • elettiinpä ennenkin

      Sähkö tietellisenä ilmiönä alettiin ymmärtää joskus 1700-luvulla, 1800-luvulla sähköä eli sähkövirtaa opittiin tuottamaan. Ihmiskunta tiettävästi eli, kasvoi ja levittäytyi ympäri maapalloa jo kauan ennen sitä. Kehitysmaiden vuoristoista, autiomaista ja viidakoista löytyy vielä helposti syrjäisiä kyliä, joissa ei ole koskaan ollut sähköä. Kyllä ne ihmiset sielläkin vaan elelevät.

    • fear... Kiitos kysymyksestä, minnne energianlähteet katoaisivat ilman , tuota, pätevää tulevaisuudessa olevaa mainittavaa syytä, mistä hyvänsä johtuen.. Ei en ole pätevä koulutukseltani vastaamaan tuohon, tuli vain mieleen että kirjantietäneet joskus tietäisivät, ei juuri nyt...

    • Enhydra_Lutris

      Saha on, kirves on, loistokuntoisia pumppumeisseleikin löytyy pari. Kasvavaa puuta ja kierrätyskelpoista purkupuutavaraa löytyy pihasta. Vettäkin onnistuisin järjestämään tavallista suuremmalla vaivannäöllä. Vanha polkuompelukone pitäisi purkaa, puhdistaa ja huoltaa. Ruuan kanssa vois tulla jossain vaiheessa tiukkaa, mutta nyt on kevät ja kesän satoa on jo hyvällä taimella. Ruokahuollon jatkuvuuden turvaamiseksi pitäisi raivata lisää kasvimaata. Kinkkisin juttu olisi tuli, koska en saa sitä aikaan ilman tulitikkuja. Onneksi olen piilotellut tulitikkuja oravan lailla ympäri kotia. Jossain vaiheessa pitäisi alkaa vaalia tulta.

    • Thronos

      On 2 ha tontti jossa ruokamultaa, marjapensaita, metsää ja hyvä kaivo, kalastusoikeudet kolmelle isolle järvelle ja pari venettä, taito sytyttää tulet vaikka lumisessa metsässä ja pärjätä muutenkin hankalissa olosuhteissa, ei allergioita eikä vastenmielisyyttä mitään ruokia kohtaan - luulen että pärjäisin aika pitkään jos ei satu haavereita tai en sairastu esim. hengityskonetta vaativaan sairauteen. Eniten harmittaisi varmaan kun en voisi kuunnella Radio Ylen ykköstä :)

    • bubastis.tmi

      Vietä vuosi metsässä, niin näet kuinka pusikot syttyvät tuleen itsestään ja korpit nokkivat raamatun nälkäänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1114
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe