Tiedotusvälineille 30.10.2009
Itsenäisyyspuolue on toimittanut Tsekin presidentille seuraavan kirjeen:
Kunnioitettava Presidentti Vaclav Klaus
Toimiessanne Tsekin tasavallan presidenttinä olette samalla puolustanut kansojen itsemääräämisoikeutta ja siten kansanvaltaa koko Euroopan unionin alueella. Itsenäisyyspuolue Suomessa on seurannut ihaillen työtänne ja rohkeuttanne. Mahdollisesti jäätte historiaan
todellisena kansanvallan puolesta taistelijana. Olemme myös huomanneet, että painostus on kovaa ja että kaikenlaisia lupauksia esitetään. Jo pitemmän aikaa EU:n jäsenenä olleella Suomella on kuitenkin lupausten ja sopimusten osalta ikäviä kokemuksia: puheet ja lupaukset eivät ole pitäneet paikkaansa käytännössä. Ikäviä yllätyksiä tulee jatkuvasti.
Tämän kirjeen ja samalla vetoomuksen tarkoitus on kuitenkin informoida Teitä Herra Presidentti eräästä heikosti tunnetusta asiasta Lissabonin sopimuksen – EU:n liittovaltiosopimuksen - hyväksymisessä.
Suomeen kuuluu nimittäin Kansainliiton johdolla aikoinaan perustettu itsehallinnollinen alue, Ahvenanmaan saarimaakunta, jolla on monia erivapauksia EU-sopimuksista. Esimerkkinä tästä on, että maakunnassa käyvillä laivoilla voidaan edelleen harjoittaa verovapaata kauppaa.
Suomen eduskunta on halunnut tulkita omaa ja EU:n lainsäädäntöä siten, että Ahvenanmaan parlamentin kielteinen päätös ei estä Suomea hyväksymästä Lissabonin sopimusta, mutta kielteinen päätös Ahvenanmaalla tarkoittaisi sitä, että Lissabonin sopimus ei siellä tulisi ainakaan kaikilta osiltaan voimaan. Eduskunnan perustuslakivaliokunnan mielestä seurauksena olisi lisäksi juridisesti hankala tilanne, mikä vaatisi jatkoneuvotteluja EU:n kanssa.
Ahvenanmaalla pelätään mm. verovapauden menettämistä ja lainsäädäntövallan liukumista Brysseliin. Monet jo tehdyt jokapäiväiseen elämään vaikuttavat yksityiskohtaiset EU:n päätökset myös ärsyttävät väestöä. Niinpä siellä nyt vaaditaan osallistumista EU:n päätöksentekoon
ja osallistumista määräysten valmistelun seurantaan. Monet vaativat myös kansanäänestystä Lissabonin sopimuksesta.
Lissabonin sopimus vaatii tullakseen hyväksytyksi Ahvenanmaan parlamentissa 2/3 määräenemmistön. Toisin sanoen 11 henkilöä voi estää ratifioinnin. Asiaa on tarkoitus käsitellä Ahvenanmaan parlamentissa marraskuun puolivälissä tänä vuonna.
Te tiedätte varsin hyvin, että Britanniassa konservatiivit ovat luvanneet kansanäänestyksen ensi keväänä Lissabonin sopimuksesta, mikäli asia on tuolloin vaalien jälkeen vielä jossain avoinna ja mikäli konservatiivit voittavat vaalit.
Ahvenanmaan kysymys pitää nyt ainakin jonkun aikaa tilannetta Suomessa epäselvänä ja toivomme, suorastaan vetoamme, että Te, Herra Presidentti, pidättäydytte allekirjoittamasta sopimusta kevääseen saakka. Onhan asia vielä joltakin osin auki myös Saksassa.
Nyt on historiallinen hetki EU-maiden kansalaisten tulevaisuuden kannalta.
Te voitte ratkaista sen demokratian eduksi.
Suomessa 29.10.2009
Itsenäisyyspuolue
Antti Pesonen Mauri Nygård
puheenjohtaja varapuheenjohtaja
Vetoomus Vaclav Klausille Lissabonin sopimuksesta
Vääpeli Sato
0
345
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429