Valta perheissä siirtynyt

lapsille´

"Valta perheissä on siirtynyt vanhemmilta lapsille, sanoo saksalainen lastenpsykiatri Michael Winterhoff.

Nykylapset ovat kurittomia, vastuuttomia ja narsistisia, koska heidän psyykensä on jäänyt pikkulapsen tasolle. Tällaiset lapset ovat vielä aikuisenakin kuin suuria lapsia: he ovat riippuvaisia vanhemmistaan ja heidän elämänhallintansa on nollassa".

http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Lastenpsykiatri Valta perheissä siirtynyt lapsille/1135268187222?ref=rss

Seuraus on se, että lasten on aikuistuttuaankin vaikea ottaa vastuuta, olla täsmällisiä tai hankkia töitä.

"Tämä on kulttuurimme tuho", sanoo Winterhoff, joka on julkaissut Saksassa kolme lastenkasvatusta käsittelevää kirjaa.

Winterhoffin arvion mukaan saksalaislapsista jopa 60–70 prosenttia on häiriintyneitä, että mutta ongelma koskee koko hyvinvoivaa maailmaa.

8

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huomattu on. Näin perheen pikku ruhtinaita puhutellaan: "Haluutko laittaa kengät jalkaan? Haluutko laittaa sen lelun takaisin kaupan hyllylle?" "Me varmaan mennään nyt nukkumaan." Tällaisessa yhteydessä "varmaan"-sanalla on pehmentävä merkitys; "ethän mussukka ihan pahastu jos mami ehdottaa jotakin mikä pahoittaa mielesi?". "Nousethan pois rattaista, jookos?" "Ei vedetä kissaa hännästä, jookos?". "Jookos" on erittäin suosittu vanhempien matelusana.

      Kyllä se vain on niin, että jolleivät vanhemmat aseta rajoja lapsilleen ja jos he eivät uskalla ottaa vastaan kersojen kiukunpurkauksia ja mökötyksiä, niin he lähettävät maailmaan raakileita, jotka kokevat jokaisen vastoinkäymisen suunnilleen henkilökohtaisena loukkauksena.

      Jolleivät vanhemmat opeta, niin kyllä maailma opettaa.

      Valitettavasti jälkimmäisessä tapauksessa sitten entisen lapsiruhtinaan sopeutumattomuus osaansa pienenä pisteenä Telluksen pinnalla voi johtaa traagisiin törmäyskursseihin aikanaan.

    • Miten käy maailman

      Tää uusavuton lastenkasvatus siirtyy taas tuleville sukupolville, jne..

    • Teidänkö perheitä

      "Päijät-Hämeen poliisin sunnuntaiyössä riitti eriskummallisia tapahtumia. Etenkin useat lastensuojelutapaukset työllistivät niin poliisia kuin sosiaalipäivystystäkin.
      Lahden Liipolassa äiti meni nukkumaan nelivuotiaan tyttärensä kanssa, jolloin asuntoon jäi äidin naisystävä viettämään iltaa. Herättyään keskellä yötä äiti huomasi, että tyttö oli kadonnut asunnosta. Poliisipartio löysi tyttären äidin naisystävän asunnosta nukkumasta. Nainen oli jostain syystä ottanut lapsen mukaansa ja vienyt tämän omaan asuntoonsa muutaman sadan metrin päähän.
      Nainen ei ollut jättänyt mitään viestiä pikkutytön äidille.
      Lahtelaiskodissa perheen15-vuotias tytär riitaantui isänsä kanssa. Riidan seurauksena isän epäillään pahoinpidelleen tytärtään.
      Tyttö jouduttiin viemään vastaanottokotiin turvaan. Sosiaaliviranomaiset jatkavat perheen asioiden selvittelyä. Poliisi tutkii asiaa pahoinpitelynä".

      http://www.ess.fi/?article=334520

      Hämeenkoskella poliisi joutui hakemaan 12-vuotiaan pojan nuorisokodista yöksi poliisilaitokselle rauhoittumaan. Henkilökunta ei saanut riehunutta poikaa talttumaan. Pojan kyyditykselle poliisi sai luvan sosiaaliviranomaisilta.

    • Markkina Talous
    • näin on

      Mielestäni psykiatri voisi katsoa oman ammattikuntansa tekojen vaikutusta tässä asiassa. Vanhemmilta on laillisesti viety kaikki mahdollisuudet kasvattaa lapsiaan. En tarkoita, että fyysistä väkivaltaa pitäisi käyttää vaan psykiatrien ja psykologien vaatimat kasvatusmenetelmät ovat suoraan perseestä.

      Vanhemmat eivät uskalla tehdä mitään, kun kuka tahansa voi tehdä nimettömän lastensuojeluilmoituksen vaikka vaan sen takia, että äiti on kieltänyt lasta tekemästä jotain.

      Kukkahattutätien syytä tämä on ja psykaitria on ollut heidän tukena.

    • joooohhh

      Kyllä auktoriteetti täytyy olla vanhemmilla. Lapsia silti houkuttelee hauskuus ja jos vanhemmat on liian lepsuja, lapset voi saada hepuleita... Rajat täytyy osata vetää ja kantaa vastuu! Täytyy opettaa muiden huomioon ottaminen ja empatia ettei lapsi jää narsistin tasolle. Vaikkakin, paras ilo on muiden ilo ja oma ilo, hhehhhheh, eihän sitä pakoon pääse, että silloin kun kaikki on tyytyväisiä, on hauskee.

      • Urbanus I

        Mitä enemmän penskojaan väittää rakastavansa, sitä pelottomammin haluaa opettaa heitä kestämään pienempiä ja isompia vastoinkäymisiä ja toisiin ihmisiin sopeutumista, kun tätä kuitenkin tulee väistämättä vastaan, jos ei aiemmin niin koulussa ja armeijassa.

        Parempi että penska purkaa (tehottoman) raivonsa vanhempiinsa kuin että oppii (tehokkaasti) terrorisoimaan ympäristöään myöhemmin. Vapauteen kuuluu vastuu. Huomio: tämä koskee myös nettikirjoittelua ja muuta mielipiteenilmaisua. Mielipiteiden ilmaisun vapauteen sisältyy myös vastuu sanoistaan ja mielipiteidensä mahdollisesta laajemmasta vaikutuksesta yhteiskuntaan.


    • Järki Käteen

      Markkinavoimat miljoonine psykologeineen lasta ja nuorta kasvattamassa, vastassa perheen äidit ja isät.

      Kumpi on voittaja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      168
      7200
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      43
      3969
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      366
      3501
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      114
      3066
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      89
      2945
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      14
      2413
    7. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1923
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      52
      1919
    9. 16
      1765
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1704
    Aihe