Paavo Väyrynen on jo kuukauden kiertänyt maata, kuluttanut varmaan jo kahden kenkäparin pohjat rikki, ja kertomansa mukaan tavannut jo satoja tuhansia ihmisiä. Mutta ei näy auttavan; rypee edelleen alamaissa kuuden prosentin kannatuksella, kun Sauli Niinistöllä, joka ei ole kampanjaansa vielä aloittanutkaan, on 47 % kannatus:
http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutiset/extrat/presidentinvaalit/gallupit/1259795.jpg
Tutkimuksen on tehnyt Mtv3, ei siis se Yle, johon palstan kepulit ei luota.
Ei ole kovin hääppöinen tilanne Lipposellakaan, joka tosin ei ole vielä aloittanut kampanjaansa, kun on hieman Väyrystäkin heikompi kannatus, vain viisi prosenttia. Eihän Soinikaan ole vielä kampanjoinut, mutta on kuitenkin pörssissä kakkosena yhdeksän prosentin kannatuksella. Taitaa siis käydä niin, kuin olen ennustanut – vaikka ennustelemista en yleensä harrastakaan – että toisella kierroksella ovat vastakkain Niinistö ja Soini. Lipponen varmaan vielä kohottaa kannatustaan, kun alkaa kampanjoida, ja luultavasti menee Väyrysen ohi, mutta varsinainen yllättäjä saattaa olla Pekka Haavisto, jolla jo nyt on sama kannatus kuin Väyrysellä. Haavisto on erinomainen, sympaattinen esiintyjä, ja voi vaalikeskustelujen alettua hyvinkin hivuttautua kolmanneksi, siis Niinistön ja Soinin jälkeen.
Miksi Väyrysen kannatus ei nouse, vaikka hän niin kovasti töitä tekee? Ei näy saavan luottamusta edes kaikilta kepulaisilta. Onko niin, että vaikka kaikki ovat larvelleet jo tähänkin mennessä Väyrysen tuntevansa, mutta häneen nyt paremmin tutustuttuaan varmaksi tietävät miehen tuntevansa?;))
(Joku jo näkyy tehneen avauksen tästä aiheesta, mutta kun se ei näy saaneen ansaitsemaansa huomiota, niin heitänpä minäkin pökköä pesään keskustelun virittämiseksi; toivottavasti tuo avaaja ei siitä pahastu)
Väyrysen kampanja ei ota tulta
39
204
Vastaukset
- Kolmantena...
Väyrynen on Niinistön ja Soinin jälkeen kolmantena. Ei huono, sanoisi tähän paljon sinua fiksumpi Jorma: Jorma Uotinen.
Sinähän olet ennustellut täällä aina sen mitä joku media kirjoittaa, et koskaan mitään omaa. Kun Lipponen ilmaantui kisaan, olit ekstaasissa ja vannoit Lipposen menevän kakkoskierrokselle. No sittemmin kun ensimmäiset Lipposen ilmottautumisen jälkeiset gallupit tulivat julki muutit mieltäsi ja sanoit Soinin menevän kakkoskierrokselle. Jos seuraavassa gallupissa vaikkapa Haavisto ohittaa Soinin alatkin ennustella hänen kolmossijaansa. Niin se menee.
Väyrysen ja Lipposen vertailu on mielenkiintoista. Kukapa olisi uskonut, että SDP:n ehdokas Lipponen kokee tuollaisen mahalaskun? Väyrysen kannatuksen nousu on hidasta mutta varmaa, sen tulet vielä näkemään. Soinin esiintyminen on liikaa pelkkää kovaa ääntä ja käsien huitomista, josta Katainen häntä eilen piikitteli. Soinin kannatus ei tuosta enää ainakaan nouse.
Lopullinen järjestys ja arviot kannatuksista ykköskierroksella on
Niinistä 45 %
Haavisto 13 %
Väyrynen 12%
Soini 11 %
Biaudet 6%
Lipponen 5 %
Arhinmäki 4 %
Essayah 4 %Vaalissa ei jaeta kolmatta palkintoa, ei edes toistakaan, mutta onhan se sija sentään ihan kunniakas. Ja sille ei Väykky pääse, et näy uskovan siihen sinäkään.
Ennustelu ei kuulu tapoihini, jonka joa vauksessani totesin, mutta olen kyllä ennustanut Niinistöstä tulevan presidentin ja taisin jossain vaiheessa sanoa Soinin pääsevän toiselle kierrokselle Niinistölle häviämään, mutta Paavo Lipposta en muista sille tilalle ennustaneeni. Muistanet tahallasi väärin.
En olisi ollenkaan pahoillani, jos Haavisto olisi se kakkoseksi nouseva, hienosti käyttäytyvä ja hyvin esiintyvä tieto- ja kokemusrikas viisa mies, mutta en kuitenkaan usko hänen niin ylös asti pääsevän.Enkä pidä sille esteenä muuta kuin hänen taustapuolueensa melko vähäisen, kepuakin vähäisemmän kannatuksen.
Väyrynen on 1970-90-lukujen toiminnallaan hankkinut varttuneemman kansan täydellisen epäluottamuksen: hän on mm. toiminut yhteistyössä KGB:n kanssa - ja sehän riittää. Hän on maanpetturi! Se on kuitenkin vain yksi Väyrysen väyrystelyistä. Kampanjointi ei sitä miksikään muuta, häneen ei luoteta.
Edellisessä yrityksessä presidentiksi mainostoimisto oli pannut Väyrysen esiintymään huumorimiehenä. Oli muistamisen arvoinen näky, kun Väyrynen putosi: samalla sekunnilla putosi huumorimiehen naamio, alta paljastui vihan vääristämä naama ja malttinsa menettänyt Vanha Väyrynen.
Nyt hänen on harkittu menestyvän parhaiten itseironialla. Ymmärrän tavallaan mainosnikkareiden kannan: näin saadaan Uusi Väyrynen ikäänkuin vastustamaan Vanhaa Väyrystä. Olemaan siis Väyrysen suhteen samalla puolella kuin ylivoimainen enemmistö suomalaisista.
Kannattaa kuitenkin seurata Paavo Väyrystä sillä hetkellä, kun paljastuu, että hän ei pääse presidentinvaalissa edes toiselle kierrokselle; eiköhän vanha kehno taas repäise esiripun sisältäpäin.Oleellisen oivallat. Onneksi sitä ei näy oivaltavan Väykky itse. Kyllä minäkin mieleniinnolla odotan niitä Paavon reaktioita vaalien jälkeen. Kuinkahan hän sitten pystyy väittämään joutuneensa mediapelin uhriksi, kun on kuukausitolkulla maata kiertänyt ja tavannut nokikkain varmaan jo yli miljoona suomalaista vaaleihin mennessä, eikä varmasti saa puoltakaan miljoonaa ääntä.
- Koroljov
"hän on mm. toiminut yhteistyössä KGB:n kanssa"
KGB oli osa Neuvostoliiton kolmikantaista valtakoneistoa (puolue, armeija, turvallisuuselimet) ja NL:n kanssa oli kylmän sodan aikaisen Suomen tultava jotenkin toimeen. Ne jotka nyt vaahtoavat "suomettumisen" ajasta eivät pysty esittämään realistisia vaihtoehtoja suomalaisten tuohon aikaan harjoittamalle politiikalle ja asioiden hoitamistavoille. Siitä, onko Suomen nykyinen sokea "lännettyminen" (joka on kaventanut Suomen itsenäisyyttä paljon enemmän kuin YYA-aika), Suomen kansallisten ja valtiollisten intressien mukaista, sen sijaan pitäisi keskustella. Tuota keskustelua on avaamassa Väyrynen, ja siksi häntä pidetään länsimielisten tahojen silmissä uhkana.
"Hän on maanpetturi!"
Myös Kekkonen toimi yhteistyössä KGB:n kanssa eikä se tee hänestä maanpetturia muuten kuin ehkä jonkun Hannu Rautkallion tai Sologdinin kaltaisten silmissä. Minua kiinnostaa enemmän, keillä suomalaisilla nykypoliitikoilla on suhteita CIA:han ja MI6:een ja miten se näkyy heidän toiminnassaan. Väyrystä, joka taisteli Suomen huonoa EU-sopimusta vastaan v. 1994 ja jonka kaikki EU:n poliittiseen ja taloudelliseen kehitykseen liittyneet varoitukset ovat myöhemmin käyneet toteen, tahdotaan leimata maanpetturiksi. Miten ironista.
- Panitpa pahan
"Onko niin, että vaikka kaikki ovat arvelleet jo tähänkin mennessä Väyrysen tuntevansa, mutta häneen nyt paremmin tutustuttuaan varmaksi tietävät miehen tuntevansa?;))"
Niin se on, juuri niin.Ei tuo mielestäni mitenkään paha ollut, mutta liian ilmeinen totuus kuitenkin noille tavallisesti suulaille kepuleille, kun se näkyy mykistäneen heidät. Toivokaamme siis, että Väyrynen jaksaisi yhä maata kiertää ja ehtisi ennen vaaleja todellakin käydä Suomen jokaisessa kunnassa ja kaupoungissa, kuten hän on luvannut ;))
Jos oikeana tavoitteena on vain toiselle äänestyskierrokselle pääsy, tilanne ei näytä Väyrysen osalta muihin Niinistön haastajiin verrattuna pahalta. Edes Soini ei ole päässyt karkuun, vaikka on ollut jo pitkään virallinenkin ehdokas.
Niinistön kannatusosuus on edelleen yllättävän korkea, mutta kertoo kuitenkin lähinnä vain sen edellisistä vaaleista tutun asian, että suomalaiset alkavat ajatella omaa ehdokastaan tosimielellä vasta joulun jälkeen. Tässä vaiheessa gallupit ovat eräänlaisia presidenttiveikkauksia.
Huomiota kuitenkin herättää, että kantaansa ei ilmoittanut 19 prosenttia. Luku on kai noussut. Se potti jakautuu Soinin, Väyrysen ja Lipposen kesken, sillä Niinistön kannatus ei enää nouse. Keskimäärin kuusi prosenttia siis kaikille ja Niinistö joutuu luovuttamaan kannatustaan vielä paljon.
Televisioesiintymiset ratkaisevat paljon, ja huomenna on kai ensimmäinen tv-tentti. Puhujamatkoilla ei ole niin suurta merkitystä. Niihin tilaisuuksiin osallistuvat vankkuneimmat kannattajat, jos aikaa riittää. Päivätilaisuuksissa käy tietysti lähinnä eläkeläisiä ja työttömiä.Kyllä kai tuohon suuntaan kehitys tapahtuu, enkä minäkään usko Niinistön menevän läpi ekakierroksella, kuten eräät gallupit jokin aika sitten vielä näyttivät. Varmasti tuo mainitsemasi kolmikko vielä nostaa kannatustaan, mutta Väyrysellä siihen taitaa olla heikoin potentiaali. Kyllä sen olisi pitänyt purra ja jo näkyä kannatusluvuissa, kun mies on jo niin kauan kampanjoinut. Turhaan väheksyt sellaisen merkitystä, kyllä Väyrynen itse ainakin uskoo toisin, miksi hän muuten sillä tavallakampanjoisi. Mutta kuten avauksessani annan ymmärtää, Väyrysen kyseessä ollen parempi ja luotettavampi tunnettuus ei taida olla hänelle etu vaan rasite.
vaari-valpas kirjoitti:
Kyllä kai tuohon suuntaan kehitys tapahtuu, enkä minäkään usko Niinistön menevän läpi ekakierroksella, kuten eräät gallupit jokin aika sitten vielä näyttivät. Varmasti tuo mainitsemasi kolmikko vielä nostaa kannatustaan, mutta Väyrysellä siihen taitaa olla heikoin potentiaali. Kyllä sen olisi pitänyt purra ja jo näkyä kannatusluvuissa, kun mies on jo niin kauan kampanjoinut. Turhaan väheksyt sellaisen merkitystä, kyllä Väyrynen itse ainakin uskoo toisin, miksi hän muuten sillä tavallakampanjoisi. Mutta kuten avauksessani annan ymmärtää, Väyrysen kyseessä ollen parempi ja luotettavampi tunnettuus ei taida olla hänelle etu vaan rasite.
Kun en ole koskaan ollut vaalityössä, minulle ei ole tullut selväksi, mikä noiden vaalitilaisuuksien tai edes suurien vaalijuhlien merkitys ääntentavoittelussa on. Jos vaikka Helsingissä järjestettäisiin jäähallissa vaalijuhla 10.000 hengelle, tuo yleisö kattaisi vain noin kaksi prosenttia Helsingin äänestysikäisestä väestöstä. Ja siitäkin yleisöstä todennäköisesti suurin osa on jo etukäteen varmoja kannattajia.
Veikkaan, että vaalitilaisuuksilla on tavoiteltu hengennostatusta nimenomaan peruskannattajien keskuudessa ja sitten toivottu, että paikalla olleet tekevät epävirallista vaalityötä omassa tuttavapiirissään. Suuret vaalijuhlat ajoitetaankin yleensä varsin lähelle vaaleja, jolloin itsekunkin on päätös osaltaan tehtävä ja näin pyritään vaikuttamaan epävarmoihin äänestäjiin.
Väyrynen, joka aikoo kiertää kaikki Suomen kunnat ja kaupungit, joutuu aloittamaan pikkutilaisuuksilla jo tässä vaiheessa. Tuskin näissä tilaisuuksissa käyneet ovat kuitenkaan vielä aloittaneet epävirallista vaalityötä. Tiedä sitten, kantaako henki viikkojen päähän, mutta luonnollisesti Väyrynen järjestää vielä myös niitä suuria juhlia jo kiertämillään seuduilla. Väysysen kertomaa kannattajat voivat kerrata myös niistä kirjoista, joita ehdokas on myynyt puhetilaisuuksissaan.
Facebook on noussut vaihtoehdoksi kannattajien jalkatyölle. Siihen panostavat nykyisin kaikki ehdokkaat. Väitettiin, että se toi ratkaisevat äänet Obamallekin. Tiedä sitten, mutta on se varmasti parempaa vaalityötä kuin poliittisilla palstoilla kommentoiminen.- pian nähdään yllätys
vaari-valpas kirjoitti:
Kyllä kai tuohon suuntaan kehitys tapahtuu, enkä minäkään usko Niinistön menevän läpi ekakierroksella, kuten eräät gallupit jokin aika sitten vielä näyttivät. Varmasti tuo mainitsemasi kolmikko vielä nostaa kannatustaan, mutta Väyrysellä siihen taitaa olla heikoin potentiaali. Kyllä sen olisi pitänyt purra ja jo näkyä kannatusluvuissa, kun mies on jo niin kauan kampanjoinut. Turhaan väheksyt sellaisen merkitystä, kyllä Väyrynen itse ainakin uskoo toisin, miksi hän muuten sillä tavallakampanjoisi. Mutta kuten avauksessani annan ymmärtää, Väyrysen kyseessä ollen parempi ja luotettavampi tunnettuus ei taida olla hänelle etu vaan rasite.
Onpa vaari-valppaalla aikaa tehdä Niinistön vaalityötä täällä. Luepa laajasti sosiaalista mediaa, josta näet kansan tahdon ja etsi käsiisi Uuden Suomen gallup. Niinistö pääsee kuin koira veräjästä, kun YLE, alma media ja Sanoma tekevät Niinistön vaalityötä mm. gallupeilla. Paavo kulkee kansan parissa tehden oikeaa vaalityötä, Sauli tupakoi parvekkeella ja antaa oikeistolaisen median hoitaa homman. Median voima ei tällä kerralla riitä, vaan kansa valitsee presidentiksi Väyrysen!
- Koroljov
pian nähdään yllätys kirjoitti:
Onpa vaari-valppaalla aikaa tehdä Niinistön vaalityötä täällä. Luepa laajasti sosiaalista mediaa, josta näet kansan tahdon ja etsi käsiisi Uuden Suomen gallup. Niinistö pääsee kuin koira veräjästä, kun YLE, alma media ja Sanoma tekevät Niinistön vaalityötä mm. gallupeilla. Paavo kulkee kansan parissa tehden oikeaa vaalityötä, Sauli tupakoi parvekkeella ja antaa oikeistolaisen median hoitaa homman. Median voima ei tällä kerralla riitä, vaan kansa valitsee presidentiksi Väyrysen!
"Onpa vaari-valppaalla aikaa tehdä Niinistön vaalityötä täällä."
Niin, mistä tämä vimma Väyrysen mustamaalaamiseen ja Väyrysen mahdollisuuksien olemattomiksi selittämiseen, kun Suomen lännettynyt propagandakoneisto jo muutenkin pelaa mediapeliään kyllin tehokkaasti?
"Median voima ei tällä kerralla riitä, vaan kansa valitsee presidentiksi Väyrysen!"
Toivokaamme parasta (patriootti Väyrynen), pelätkäämme pahinta (NATO-Niinistö).
- KauKe
Presidentti gallupit näyttää tosi hyviltä, kun keskusta- oikeiston kannatus on yli 70% ne jotka eivät tiedä kantaansa, tai eivät äänestä ketään 20% näin ollen vasureille jää vaatimattomat 6% yhteensä. Joista demarit 5 ja kommunistit 1%
Vihdoinkin suomalaiset on herännyt, ja äänestävät oikeita puolueita. Tämä kaikki olisi voinut toimia jo kuusivuotta sitten mutta silloin suuriosa keskustalaisista töpeksi kun meni toisella kierroksella tuon tumpelo Halosen taakse, ja palkaksi saimme hurjan punamedian kimppuumme, joka nyt näyttää hyökkäilevän myöskin perssujen suuntaan.- joseph.porta
muistaakseni ne oli kylläkin nuo typerät akat jotka halonen sai taakseen.
Hyvään suuntaan suomalaisten ajatukset menevät, sosialisoijien kannatus hiipuu koko ajan. toivotaan että suunta jatkuu.
Enpä puhuisi presidentivaalien yhteydessä mistään keskusta-oikeistosta, kun ne ovat henkilövaalit. Jos Niinistön luet oikeistolaiseksi (jota hän toki onkin) niin ketkä ovat ne keskustan edustajat, jotka hänen kanssansa samaan kimppaan luet? Ainakaan Väyrynen ei ole sellainen, sillä määrätietoisesti hän on koko ajan tähdännyt kampanjansa kärjen nimenomaan Niinistöä vastaan.
En minäkään usko, että meille tulisi neljäs demaripresidentti, mutta ei tule neljättä maalaisliitto-kepulaistakaan Relanderin, Kallion ja Kekkosen lisäksi, vaan tulee kolmas kokoomuslainen, ne kaksi edellistähän ovat olleet Svinhufvud ja Paasikivi. Niinpä sitten tulee olemaan noiden kolmen entisen suuren puolueen (joista vain yksi on enää suuri) puntit tasoissa.
Jos Haavisto tekisi jättiyllätyksen - ei tosin tee - niin hänestä saisimme kolmannnen edistysläisen, Ståhlbergin ja Rytin lisäksi, sillä kyllä kai nuoi vihreät pitänee laskea aikamme edistysläisiksi, kun se vanha kunnon edistyspuolue muuttui sittemmin kansanpuolueeksi - jota minäkin silloin kannatin - ja jo kauan sitten se on kuollut ja kuopattu. Kepuhan sen halusi ja sai liitetyksi itseensä maalaisliitto-imagoaan muka häivyttääkseen ja rakasti sitten tuon puolueraukan kuoliaaksi.- Taas se puhuu p-tä
Vai on Väyrynen kertonut tavanneensa kampanjansa aikana satoja tuhansia ihmisiä... Väyrysen ja hänen puheet tuntien luvussa on suuri liioittelun maku. Oikeampi luku satoja tai tuhansia ihmisiä, ei satoja tuhansia. Maaseudun paikallislehtiä lukeneena tiedän, että useissa tilaisuuksissa on ollut paikalla kymmeniä ihmisiä ja alimmillaan vain hieman yli kymmenen. Lapsiakin on paikalla ollut, mutta heitä ei voi lukuihin laskea, sillä he eivät äänestä.
Melko monessa tuhannessa paikassa on pitänyt Väyrysen käydä, jotta väkimääräksi tulisi "satoja tuhansia".Mitä erikoisempi väite, sitä suuremmalla syyllä se tarvitsee tuekseen jonkun lähteen. Kuka tahansa voi heittää toisen nimissä jotain pöhköä joko vain leikillään tai sitten tarkoituksella luottaen, että joku ottaa sen tosissaan.
Jos Väyrynen olisi tavannut jo tässä vaiheessa kampanjaansa satoja tuhansia ihmisiä, hän tulisi tasaisen vauhdin taulukon mukaan tapaamaan koko kampanjan kuluessa lähes kaikki suomalaiset. Se ei tietenkään ole mahdollista.
Sen sijaan kymmenistä tuhansista ihmisistä koko kampanjan aikana voidaan puhua, jos noiden tilaisuuksien lasketaan vetävän keskimäärin edes 40 ihmistä. Paikkoja lienee noin 500, koska Väyrynen näyttää käyvän myös kaikissa lakkautetuissa kunnissa ja kaupungeissa useammassakin paikassa. Päälle tullee vielä parikymmentä maakunnallista suurta vaalijuhlaa, joissa on ollut aiemmissa kampanjoissa satoja ihmisiä, joskus jopa yli tuhat. Lapset saa tietysti laskea ihmisiksi. Toivon mukaan kaikki ehdokkaat laskevat.
Eri asia sitten, mikä noiden vaalikiertueiden merkitys vaalimenestykselle nykyaikana on, mutta sitä ehdinkin pohtia jo tuossa ylempänä.
Jo riittää!
Otsikkoni varmaan tuo historiaa tuntevien mieleen sen demarien määrätietoisen ”jo riittää” -kampanjan, jonka SDP aloitti kommunisteja vastaan vuoden 1946 ylimääräisen puoluekokouksen jälkeen. Kampanja oli aluksi suunnattu vuoden 1947 SAK:n edustajakokousvaaleihin ja kunnallisvaaleihin, joissa se tuotti hyvää tulosta, ja kampanja jatkui kesän 1948 eduskuntavaaleihin, joissa demarit nousivat suurimmaksi puolueeksi ja suistivat vallasta SKDL:n ja estivät Suomen joutumisen sille Tshekkoslovakian tielle, jonka Hertta Kuusinen oli eduskunnan puhujapöntöstä julistanut oleva myös meidän tiemme.
Tässä sen kampanjan 1947 julkistettu legendaarinen "Jo riittää" –juliste
http://www.tyark.fi/julisteet_files/kv1947a.jpg
Viime vaaleissa kansalaisemme ilman erityisempää kampanjointia totesivat kepun pitkäaikaisesta vallasta maassamme ”jo riittää”, ja kepu putosi suurimman puolueemme asemasta neljänneksi ja joutui tyytymään pienimmän oppositiopuolueen asemaan. Kauan pääministeriksi hinkunut muttei koskaan päässyt ja nyt jo kolmatta kertaa presidentiksi yrittävä Väyrynen joutuu varmaan presidentin vaalien jälkeen myös toteamaan ”jo riittää”. Sen verran sentään uskon Väyrysellä järkeä olevan, vaikka siitä on tullut näyttöjä paljon vähemmän kuin hänen vallanhalustaan.
Omalta kohdaltani totean, että ”jo riittää” tämä jatkuva kirjoitteluni tällä kepun palstalla. Ainakin toistaiseksi, varsin pitkäksi ajaksi joka tapauksessa.
Ensinnäkin minulla on tulevassa ohjelmassa paljon muuta ja tärkeämpää, pitkäkestoisimpana romaaniprojektini, siis jo hyvälle alulle panemani aikomus kirjoittaa kaksi romaania, joiden pohjana on omat elämänkokemukseni, vaikkakin kaikki henkilöt tulevat olemaan fiktiivisiä ja eräät tapahtumatkin sen verran muunneltuja, etteivät niihin liittyvät asianomaiset niistä välttämättä itseään tunnista. En toki aio mitään törkeitä kirjoittaa, enkä pelkää seurauksia kirjoittamastani, sillä romaanini tullaan julkaisemaan vasta kuolemani jälkeen, post festum. Niitä varmaan jo kiihkeästi odottavat palstalaiset joutuvat ehkä vielä kauankin odottamaan. Ohjelmassani on paljon myös muuta, päivittäistä liikuntaa, hiihtoa jos lunta tulee, johdettu jumppa viikoittain, joulukonsertteja, itsenäisyyspäivän iltajuhlaa, kokouksia, vierailuja puolin ja toisin – nyt viikonloppuna ensimmäinen, kun saan taas mieluisan vieraan luokseni – ja erilaisia muita tapahtumia, joihin osallistun, myös lomailua joulukuussa Kanarialla naisystäväni kanssa. Tietysti myös joulun vietto läheispiirissä, jota en tällaisen puuhan anna häiritä. Ja helmi-maaliskuussa Kaukoidän pitkä kiertomatka, jonka myös olen jo alustavasti varannut.
Toinen syy päätökselleni on, että koen jo tehneen täällä tarpeeksi kepuntorjuntatyötä, eikä se ihan tuloksetonta ole ollut, joskin enemmän siitä saanette kiittää noita avauksillani aina törkyileviä pikkukepuleita, jotka varmaan ovat tehokkaampia kepukarkotteita kuin minä. Tämä ilmoitukseni varmaan järkyttää heitä ja he kokevat pohjan elämältään putoavan, mutta toivottavasti he pian löytävät täältä jonkun toisen kirjoittelijan, johon voivat ripustautua samoin kuin ovat ripustautuneet minuun ja saavat siten jatkaa hyvää työtään.
Kolmas ja ehkä tärkein syy on, että kepu ei nykytilanteessa anna tarpeeksi aiheita ketään kovin paljon kiinnostavalle kirjoittelulle; kukapa pienimmän oppositiopuolueen sanomisista ja tekemisistä erityisen kiinnostunut olisi.
Ellei jotakin perin tärkeää syytä muulle tule, niin seuraavan kerran palaan palstalle aikaisintaan presidentinvaalikampanjan ollessa loppuvaiheissaan ja tilanteen ollessa jo jokseenkin selkeä. Sitä ennen minua on turha odottaa tänne. Niiden, joilla ehkä olisi jotain tärkeää sanottavaa minulle, on sanottava se sähköpostini kautta, he tietävät osoitteeni. Tälle avaukselleni mahdollisesti tulevat viestit jäävät minulta näkemättä, sillä kun tämän kirjoitettuani poistun palstalta, en sille aikoihin tule. Niiden, jotka luulevat näkevänsä minut puskissa, on todella syytä mennä päälääkärille.
Nyt kohotan jo edessäni olevan konjakkilasini tälle jo pitkään kypsymässä olleelle päätökselleni ja ilmoitukselleni siitä tällä toivotuksella:
Näkemiin joskus ensi vuonna!- näkemiin joskus
Vaari-valpas kannattaa Niinistöä ja samalla NATOA, EU:ta, EUROA, KAPITALISMIA eli kurjuutta, köyhyyttä ja levottomuuksia!
- aapioly
trendi on se että väyrynen on kohottanut kannatustaan 1:stä prosentista kuuteen.eli kannatus kuusinkertaistunut. vaviskaa
- Syytä vavista
Kun vaaleihin on aikaa vielä yli kaksi kuukautta, niin tuolla menollahan Väyrynen saa suuremman kannatuksen kuin tapahtui koskaan kommunisteille ikuiseksi luulemassaan maassa Neuvostoliitossa. Kuukauden kuluttua sen kannatus on siis 36 prosenttia ja kahden kuukauden kuluttua 216 prosenttia. Syytä vavista, pahasti.
- KauKe
Sydämmelliset kiitokset vaari-valpas kun olet luvannut jättää loanheiton tänne palstalle ainakin muutamaksi kuukaudeksi. Siitä saattaa olla se apu että demareiden suuri syöksy alas, hieman tasoittua normaaliksi laskuksi.
Vielä kerran kiitokset, enkä usko sitä joka sanoi että vaarin toisesta silmästä näkisi pienen inhimillisen pilkahduksen, sen takia että se olisi lasisilmä????- uuras
US:n kysely:
Suosikkisi Suomen seuraavaksi presidentiksi?
6% (729 ääntä)Paavo Lipponen
28% (3641 ääntä)Sauli Niinistö
17% (2146 ääntä)Timo Soini
42% (5415 ääntä)Paavo Väyrynen
8% (981 ääntä)Eva Biaudet tai Pekka Haavisto tai joku muu
Ääniä yhteensä: 12912
http://www.uusisuomi.fi/kysely/suosikkisi-suomen-seuraavaksi-presidentiksi
- Älykkäin Paavo
Väyrynen presidentiksi ja miksi. Olisitte nyt kerrankin aikoinaan uskoneet Väyrystä ja oltaisiin pysytty erossa tästä eurosta:
NYT FAKTAT PÖYTÄÄN!
Fakta 1. Italiaa ei pelasteta, jos rahat loppuu, niin se on finito.
Fakta 2. Jos Italia menee nurin menee Kreikka, Portugali, Irlanti, Espanja, Belgia, Ranska, Saksa, Englanti, USA ja myös Suomi.
Fakta 3. Pankit sulkee ovensa parissa viikossa kun ketjureaktiot alkavat.
Fakta 4. Rahaliikenne pysähtyy. Kauppaa käydään vaihdantataloudessa. Elintarvikkeiden hinnat nousevat pilviin, koska tuotanto pysähtyy, jopa nälänhätä Suomessakin mahdollista.
Fakta 5. Armeijaa tarvitaan turvaamaan järjestys. Liikekannallepano.
Fakta 6. Järjestyksen palauttaminen kestää ja maailma ei ole järjestyksen palautuessa enää entisensä.- Äiti Venäjä ruokkii
Paavo Väyrynen presidentiksi ja katse kohti suurta naapurimaatamme, sieltä on historiassa ennekin elanto suomalaisille saatu. Pelkästään Pietarin kaupungilla on somalaisille iso työllistävä vaikutus.
Suhteet kuntoon: venäjä,venäjä,venäjä mutta toisin kuin Häkämies sillä aikoinaan tarkoitti. - Koroljov
Äiti Venäjä ruokkii kirjoitti:
Paavo Väyrynen presidentiksi ja katse kohti suurta naapurimaatamme, sieltä on historiassa ennekin elanto suomalaisille saatu. Pelkästään Pietarin kaupungilla on somalaisille iso työllistävä vaikutus.
Suhteet kuntoon: venäjä,venäjä,venäjä mutta toisin kuin Häkämies sillä aikoinaan tarkoitti.Suomen on tulevaisuudessa mahdollisesti tehtävä yhtä radikaali poliittinen käännös kuin syksyllä 1944, ja ainoa suomalainen valtiomies, joka pystyy kokemuksellaan ja arvovallallaan viemään lävitse samanlaisen kokonaisvaltaisen suunnanmuutoksen kuin Mannerheim ja Paasikivi vv. 1944-1948, on Paavo Väyrynen. Väyrynen ei pelkää Venäjää. Väyrynen ymmärtää Venäjää ja tuntee venäläiset, miten heidän kanssaan keskustellaan konkreettisista poliittisista kysymyksistä ja hoidetaan luottamuksellisilla suhteilla asiat kuntoon.
- pavenpakeille
Edell, johdosta, Häkämies puhui tv, n haastattelussa kuinka tärkeää on säilyttää
hyvät suhteet Venäjään suurena kauppaalueena ja yhteistyökumppanina. Hiukan
nauratti kun muisti entisiä puheita,nyt on mieli muuttunut kun Venäjäkin halutaan
maksumieheksi euro-alueelle, toivottavasti eivät suostu vaan pitävät ruplansa.
Eikö se Katainenkin sanonut jotain loukkaavaa Venäjästä noin vuosi sitten.
Tosi diplomaattista toimintaa.
Tuosta pressan valinnasta, ainakin omat tuttuni aikovat kaikki äänestää Väyrystä
olemassa olevien tietojen perusteella, mutta elämme kuohuvaa aikaa ja asiat
voivat muuttua samoin mielipiteet, nyt on hyvää aikaa seurata mihin asiat kääntyvät.
Minä olen ainoa meistä joka on vastannut US,n kyselyyn, ottaen huomioon että
äänestämme eri puolueita mutta nyt olemme kaikki Väyrysen kannalla vain
tämän eu kantojen takia niin vaaleissa saattaa tulla yllätys,Väyrynen voittaa.- Koroljov
Suomi on viimeiset 20 vuotta ja varsinkin 2000-luvulla pelannut uhkapeliä luottaessaan lännen taloudelliseen vahvuuteen ja poliittiseen vakauteen. Kaikki on lopulta pantu tuon yhden kortin varaan. Väyrynen on kritisoinut tätä Suomen liian kiihkeää "lännettymistä" koko ajan. Suomi on menettämässä toimintavapautensa ja mahdollisuutensa. Yhdestoista hetki on käsillä. Suomi tarvitsee nyt Väyrystä.
USA:ta, EU:ta ja Natoa odottaa mahdollisesti Neuvostoliiton ja Varsovan liiton kohtalo. Kun Neuvostoliitto luhistui ja idänkauppa tyrehtyi, Suomi joutui tilanteeseen valmistautumattomana. Mitä Suomi tekee, jos länsi romahtaa? En toivoisi, että silloin olisi presidenttinä joku Niinistö, joka ei ymmärrä geopolitiikkaa eikä tunne Venäjää. Tahtoisin nähdä, että kaikkein vaikeimmalla hetkellä Suomen valtiopäämiehenä olisi valtiomies Väyrynen.
- vaikea valinta
Väne on ammattipoliitikko, mutta Suomi on nyt pahojen aikojen edessä ja tarvitaan vakaata, rohkeaa ja päättäväistä poliitikkoa.
Onko Väyrysestä presidentin virkaan?
Pitäis seisoa tukevasti ja luotettavasti sanojensa takana JA ISÄNMAALLISESTI.
Meillä on valtavasti poliitikkoja jotka kansa kokee epävarmoiksi ja maanpettureiksi.
Suurin osa Suomalaisista tahtoo ulos eu:sta. Suomen sisäiset taloudelliset säästöt tuntuu järjettömiltä tässä työllisyystilanteessa ja kun velkarahaa hölvätään ulos Suomesta. SE ON MAANPETTURUUTTA.
Vastaako Väyrynen tähän huutoon?
Äänestänkö Väneä? En tiedä vielä. Niinistö on kokoomuslainen ja se ajaa Suomea vararikkoon, Persussuomalaiset on.....sanonko mitä. SDP on mennyt piloille. Hyvä kysymys: ketähän äänestäis? Vihreät on periaatteessa, mutta ei käytännössä. Kenellä on kokemusta ja luotettava, vakaa maine? nyt pitäis osata eikä harjotella, niinku Jykä tekee. Harjottelee Suomen in deep shit.
Olen yrittäjä, enkä todellaakaan äänestä kokoomusta. Katsokaa mitä ne tekee siellä. Onko ne Suomen vai omalla asialla?- Koroljov
"Meillä on valtavasti poliitikkoja jotka kansa kokee epävarmoiksi ja maanpettureiksi."
Edes 1970-luvun pahimman "rähmälläänolon" ja "suomettumisen" vuosina suomalaiset poliitikot eivät olleet näin lojaaleja vieraalle vallalle, eikä edes Venäjän keisarikunnan osana Suomen asema ollut yhtä heikko kuin nyt. Kyse on itsenäisyystahdon kuolemasta ja Suomen poliittisen luokan demoralisoitumisesta.
"Suurin osa Suomalaisista tahtoo ulos eu:sta."
Ennen kuin Suomi hyväksyi huonon EU-sopimuksensa, Väyrynen yritti varoittaa suomalaisia siitä, miten lopulta saattaisi käydä. Häntä ivattiin ja pilkattiin. Nyt 17 vuotta myöhemmin Väyrysen synkät ennustukset ovat osoittautumassa profeetallisiksi. Väyrynen, Suomen alkuperäinen ja johdonmukaisin euroskeptikko, ansaitsee nyt presidenttiyden.
"nyt pitäis osata eikä harjotella, niinku Jykä tekee."
Suomella on jälleen hallitus "mallia Cajander" tilanteessa, jossa valtava kriisi tekee tuloaan aivan kuten v. 1939. Silloin Suomella oli kuitenkin reservissä monia hyviä miehiä. Keitä Suomella on nyt? Väyrynen on yksi harvoista, ellei ainoa, joka täyttää tilanteen kovat vaatimukset.
"Olen yrittäjä, enkä todellaakaan äänestä kokoomusta."
Kokoomus ei ole yrittäjien vaan suurpääoman, suuryritysten, keinottelijoiden ja pankkiirien puolella.
"Onko ne Suomen vai omalla asialla?"
He ovat länsimaisen "kansainvälisen yhteisön" asialla, niin kuin oli jo presidentti Martti Ahtisaari, ensimmäinen kansainvälisen yhteisön suora edusmies Suomen johdossa, eräänlainen lännen Suomi-rajamaan kenraalikuvernööri. Niinistö olisi toinen samanlainen. Väyrynen on aina taistellut Suomen omien intressien puolesta. Hän ei tunnusta ehdottomiksi niitä läntisiä ja eurooppalaisia "yleisiä syitä" joihin suurin osa Suomen poliittisesta eliitistä perustaa toimintansa. Väyrynen on isänmaallinen, ja mitä selkeämmin kontrasti Väyrysen ja hänen vastaehdokkaisensa paljastuu suomalaisille, sitä kiihkeämmäksi yltyy Väyrys-vastainen propaganda Suomen "lännettyneissä" joukkotiedotusvälineissä ja lehdistössä.
- jokela
Onko Väyrynen huumorimiehiä vai olisiko kysymys huumorimieheksi heittaytymisestä? Itsekehua ja varmalla menestyksellä retostelua , se alkaa olla jo koomista.. Mauttomuudelta se ajan oloon alkaa tuntua. Väyrysen teemat, esimerkiksi kuntauudistuksen tuominen vaaliteemaksi. Se on falskia ,ja se huomataan. Ei kuulu presidentin toimialaan lainkaan. Ja ,kun muistetaan, että Väyrynen on edellisessä hallituksessa ollut linjaamassa juuri sitä kuntauudistuspolitiikkaa, jota nyt jatketaan. Voi vain päivitellä Väyrysen piintynyttä väyrystelyä. Huumorimieheksi Väyrystä on vaikea uskoa. Kyllä hän puhtaaksi viljelty itsekeskeinen tosikko on edelleen. Mies 70-luvulta nahkoineen ja sieluineen. Keskustapuolue on jäänyt Väyrysen vangiksi. Siitä ei Puolueelle hyvää seuraa.
- ei johtaja-ainesta
Eihän tuota Väyrysen "mukavan miehen näyttelyä" kukaan täyspäinen ota todesta.
Naamiointia vain jotta pääsis unelmaansa joka ei ole koko kansan paras vaan ihan puhtaasti oma etu ja paras. Niin itsekeskeinen että ja yhteispeli muiden kanssa ei suju. Sen kaikki hänet oikeasti tuntevat tietävät. Kaikki presidenttiehdokkaat ovat ilmoittautuneet "arvojohtajiksi", mikä käytännössä mahdollistaa kommentoinnin niiihinkin asioihin, jotka eivät kuulu presidentin toimialaan. Sellaisista asioista heiltä toimittajatkin mielipiteitä kysyvät.
Kataisen hallituksen kuntauudistus ei ole "juuri sitä kuntauudistuspolitiikkaa, jota nyt jatketaan". Vanhasen ja Kiviniemen hallitusten aikanahan päätavoitteena ei ollut kuntien määrän vähentäminen vähentämisen itsensä vuoksi, vaan yhteistyöalueiden luominen.
Ulkoista olemustaan ovat pyrkineet muuttamaan mukavampaan suuntaan tavalla tai toisella Väyrysen ohella myös Lipponen, Soini ja Biaudet. Myös Niinistö, mutta tällä imagonmuutos on jatkunut jo kuusi vuotta. Vastaavasti äkkinäisimmän muutoksen on tehnyt Soini, joka esiintyy aivan eri tavalla kuin eduskuntavaaleissa.
Imagonmuutoskampanja on kuitenkin ihan normaali ilmiö henkilövaalien alla maasta riippumatta.- jokela
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Kaikki presidenttiehdokkaat ovat ilmoittautuneet "arvojohtajiksi", mikä käytännössä mahdollistaa kommentoinnin niiihinkin asioihin, jotka eivät kuulu presidentin toimialaan. Sellaisista asioista heiltä toimittajatkin mielipiteitä kysyvät.
Kataisen hallituksen kuntauudistus ei ole "juuri sitä kuntauudistuspolitiikkaa, jota nyt jatketaan". Vanhasen ja Kiviniemen hallitusten aikanahan päätavoitteena ei ollut kuntien määrän vähentäminen vähentämisen itsensä vuoksi, vaan yhteistyöalueiden luominen.
Ulkoista olemustaan ovat pyrkineet muuttamaan mukavampaan suuntaan tavalla tai toisella Väyrysen ohella myös Lipponen, Soini ja Biaudet. Myös Niinistö, mutta tällä imagonmuutos on jatkunut jo kuusi vuotta. Vastaavasti äkkinäisimmän muutoksen on tehnyt Soini, joka esiintyy aivan eri tavalla kuin eduskuntavaaleissa.
Imagonmuutoskampanja on kuitenkin ihan normaali ilmiö henkilövaalien alla maasta riippumatta.Arvojohtajuus!
Kun Väyryseltä tv-ohjelmassa kysyttiin juuri tuota mahdollisuutta vaikuttaa esimerkiksi kuntauudistukseen ,Väyrysen vastaus oli hyvin väyrysmäinen " Voisin viivyttää, estää säädösten voimaantuloa".
Siis tässäkin tuli hyvin esille se mitä Väyrysen arvojohtaminen olisi - riitelyä,inttämistä ja koukkuilua. Väyrystelyä. Haluammeko todella Valtakunnan johtoon patologisen besservisser- riitelijän? Jos politiikka otettaisiin viihteenä, saattaisi Väyrysen Suomi olla hauskaakin seuraamitavaa. Väyrynen väyrystelyineen versus Eduskunta ja maan Hallitus! jokela kirjoitti:
Arvojohtajuus!
Kun Väyryseltä tv-ohjelmassa kysyttiin juuri tuota mahdollisuutta vaikuttaa esimerkiksi kuntauudistukseen ,Väyrysen vastaus oli hyvin väyrysmäinen " Voisin viivyttää, estää säädösten voimaantuloa".
Siis tässäkin tuli hyvin esille se mitä Väyrysen arvojohtaminen olisi - riitelyä,inttämistä ja koukkuilua. Väyrystelyä. Haluammeko todella Valtakunnan johtoon patologisen besservisser- riitelijän? Jos politiikka otettaisiin viihteenä, saattaisi Väyrysen Suomi olla hauskaakin seuraamitavaa. Väyrynen väyrystelyineen versus Eduskunta ja maan Hallitus!Millä tavalla arvoisit noiden muiden arvojohtajiksi ilmoittautuneiden ehdokkaiden pystyvän puolustamaan omia arvojaan kuin tuolla Väyrysen tavalla?
Sauli Niinistö on uhonnut ryhtyvänsä pitämään hallitukselle iltakoulua. Entä jos sinne ei tule oppilaita tai nämä sanovat opettajalle vastaan - antaako tukkapöllyä vai napauttaako karttakepillä näpeille?
Paavo Lipposen konstit voi arvata. Ryhtyisi huutamaan naama punaisena ja nimittelemään toista mieltä olevia pilkkanimillä. Ehkä jopa itkettämään naisministereitä, kuten teki pääministerinäkin.- Lipponen Seurassa
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Kaikki presidenttiehdokkaat ovat ilmoittautuneet "arvojohtajiksi", mikä käytännössä mahdollistaa kommentoinnin niiihinkin asioihin, jotka eivät kuulu presidentin toimialaan. Sellaisista asioista heiltä toimittajatkin mielipiteitä kysyvät.
Kataisen hallituksen kuntauudistus ei ole "juuri sitä kuntauudistuspolitiikkaa, jota nyt jatketaan". Vanhasen ja Kiviniemen hallitusten aikanahan päätavoitteena ei ollut kuntien määrän vähentäminen vähentämisen itsensä vuoksi, vaan yhteistyöalueiden luominen.
Ulkoista olemustaan ovat pyrkineet muuttamaan mukavampaan suuntaan tavalla tai toisella Väyrysen ohella myös Lipponen, Soini ja Biaudet. Myös Niinistö, mutta tällä imagonmuutos on jatkunut jo kuusi vuotta. Vastaavasti äkkinäisimmän muutoksen on tehnyt Soini, joka esiintyy aivan eri tavalla kuin eduskuntavaaleissa.
Imagonmuutoskampanja on kuitenkin ihan normaali ilmiö henkilövaalien alla maasta riippumatta.Lukaisin tänään tulleesta Seurasta Paavo Lipposen haastallua. Vastaukset ovat tylyjä, niin poistyöntäviä että siinä meni viimeisetkin toiveet. Minusta hyvin tylyjä ja kylmiä... Sama tyly persoona kuin ennenkin. Ei ole muuttunut miksikään ja miksi pyrkisi muuttamaan kun se heti haiskahtaisi.
- jokela
Pystyyn_kuollut kirjoitti:
Millä tavalla arvoisit noiden muiden arvojohtajiksi ilmoittautuneiden ehdokkaiden pystyvän puolustamaan omia arvojaan kuin tuolla Väyrysen tavalla?
Sauli Niinistö on uhonnut ryhtyvänsä pitämään hallitukselle iltakoulua. Entä jos sinne ei tule oppilaita tai nämä sanovat opettajalle vastaan - antaako tukkapöllyä vai napauttaako karttakepillä näpeille?
Paavo Lipposen konstit voi arvata. Ryhtyisi huutamaan naama punaisena ja nimittelemään toista mieltä olevia pilkkanimillä. Ehkä jopa itkettämään naisministereitä, kuten teki pääministerinäkin.Siiskö estämällä, viivyttämällä säädösten voimaantuloa vastoin perustuslakia.? Tokkopa. Tällaista ei muiden ehdokkaiden puheenvuoroissa ole tullut esille. Tuon suhtautumisensa Väyrynen esitti kansankokouksessa, torilla. Oli siis pelkkää torikansan suosion kalastelua. Tyylitöntä, nutta väyrysmäistä älyllistä epärehellisyyttä.
- Kaverin toveri H-lin
Nyt tena-jorma pois palstalta. Olet valheillasi ja munakarvakuvillasi häpissyt meidät "fb-kaverisi."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741380Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13937Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79872Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.89789Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51684- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv45595Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134588Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547