Pitääkö väitöskirja tehdä itse?

Kysyn vaan

Rikkaan perheen vesa valmistuu rimaahipoen maisteriksi. Tämä ei kuitenkaan riitä sillä isä ja isoisä on ollut tohtoreita joten hänenkin on sellaiseksi tultava. Kyvyt eivät kuitenkaan riitä mutta eikö voi palkata jonkun fiksun tekemään lisensiaattityön ja sen jälkeen väitöskirjan. Rahat tietysti maksaa pimeästi, eihän tuollaista nyt voi oikein julkisesti kertoa. Joku vielä syyttäisi valetohtoriksi!

Kai tuollainen on mahdollista ja kaipa sellaista on tapahtunutkin vai mitä mieltä on palstan älykäs ja korkeasti koulutetut kirjoittajat.

12

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä idea

      Kai sitä nyt "assistentin" saa itselleen palkata...

    • 13#

      Työtä tekee ne jotka ei osaa delegoida tai johtaa.

    • Siinä on semmoinenkin kuin väitöstilaisuus. Kaikki eivät voi korvata tietämättömyyttään valtion rahoilla niinkuin Väyrynen.

      Helpompi on tilata valmis diplomi netistä.

      • No hätä

        Kun joku toinen on tehnyt väitöskirjan opettelee sen, tekijä vielä siinäkin auttaa, on henkilökohtaisena valmentajana. Eiköhän sen väitöstilaisuuden läpi saa jotenkuten. Miksi itse pitää rehkiä jos on rahaa, kyllä tittelit pitää pystyä ostamaan, se on markkinataloutta!

        Minä en ainakaan mitään väitöskirjaa alkaisi itse tekemään jos olisi fyrkkaa, joku muu tehkööt, toki antaisin ruhtinaallisen korvauksen. Montakohan tuntia tuollaisen lisensiaattityön tekemiseen ja väitöskirjaan menee? Meinaan että jos maksaisi 50 euroa tunti pimeästi niin kuinka kalliiksi se tulisi. Jos on miljoonia niin so what!


    • Pöytähalli

      Kaikkea on maailmassa tapahtunut. Kaikki on ollut väliaikaista.

      • Voi surkeus

        Aivan, pitkällä tähtäyksellä olemme kaikki kuolleita, samoin lapsemme ja lapsenlapsemme, perin masentavaa.


    • jop.

      Esimerkiksi täältä voi ostaa väitöskirjan/lisurin/gradun

      http://topthesis.com/

      Vastaavia sivustoja on vaikka miten paljon ja kenenkään on mahdotonta huomata, että opinnäytteen on kirjoittanut joku aivan muu. Sivustolla luvataan plagiaattivapaa opinnäyte, eli jokainen kirjoitelma on erilainen.

      Sitäpaitsi nykyään ei väitöstilaisuudella ole mitään merkitystä, koska kirja on käynyt niin monen tarkastajan ja esitarkastajan läpi, että väitöstilaisuus itsessään on pelkkä muodollinen tilaisuus, jonne tulee perhettä, vanhempia, ystäviä yms.

      Mitenkähän paljon näitä haamukirjoitettuja teoksia on...

    • Mitäs siihen sanot?

      Aletaanko väitteleen asiasta?
      Meistähän tulisi sitten kummastakin maisteri?

      Minäpä väitän aluksi:

      Sinusta EI tule maisteria! Mitäs siihen sanot?

      • Nimimerkkini on

        Minäpä vastaan, että skippaan maisterijutut ja rupean tohtoriksi. Mitäs siihen sanot?


    • Mitäpäs sanot siihen

      Väitän vastaan!

      Väitän myös ettei kokoomus olekaan työväenpuolue, eikä toiwotalkoot ole meille Suomalaisille kovinkaan kannattava sijoitus. Ei myöskään kreikan, sun muiden konkkamaiden avustaminen, josta avustuksesta kokooomus ottaa "pienet" provisiot ja välityspalkkiot.

      Väittäisin jopa että meitä kuvitellaan maksajikis tähän touhuun, mutta MINÄ en aio osallistua siihen lystiin.

      Mitäpäs sanot tähän?

    • ~ent. yliopistohomo~

      Humoristispuoleisesta aloituksesta huolimatta tässä piilee vakavakin puoli. Suomen yliopistot ovat "tohtoritehtaita". Ne saavat rahoitustaan, ainakin ennen yliopistouudistusta saivat, hyvin merkittäviltä osin siitä, kuinka paljon niistä putkahtelee ulos väitöksiä.

      Jo opiskelujen ensimmäisenä vuotena meille painotettiin, että maisteriksi valmistumisen jälkeen kannattaa aloittaa väikkärin tekeminen mahdollisimman pian. Markkinoilla on jo niin paljon kaikkien alojen maistereita, että eivät ne enää erotu massasta ellei ole väitöstyö vähintään käynnissä.

      Minä hyppäsin kelkasta pois heti kun tämän sairaan, itseään ruokkivan ketjun tajusin. Jos minimissään 8 vuotta peruskoulun jälkeistä opiskelua (lukio 3 ylempi korkeakoulututkinto 5 v) ei enää riitä nyky-Suomessa, parempi jättää homma masokisteille.

    • Nähty on!

      Onhan näitä nähty.

      Kyllä proffan tytölle taikka pojalle ura urkenee kumman helposti yliopistolla ja jatkossa muuallakin, vaikkei omia avuja juurikaan olisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      80
      1542
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      14
      1014
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      912
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      95
      912
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      724
    6. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      140
      680
    7. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      651
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      641
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      76
      639
    Aihe