Missä päin Afrikkaa Suomen vaikutusvalta onkaan suurta, siellä syntyy rauhanomaisia demokratioita. Suomella on loistava kyky tuoda kehitysmaihin hyvää yhteiskunnallista kehitystä.
Aikoinaan Ambomaata, nykyistä Namibiaa, kutsuttiin Suomen ainoaksi siirtomaaksi, koska suomalaiset lähetyssaarnaajat opettivat savimajoissaan kaislahameessa kulkevat alkuasukkaat länsimaalaisille tavoille, ja toivat maahan koululaitoksen, sairaalalaitoksen ja demokratian.
Martti Ahtisaaren aikaansaama Namibian itsenäistyminen vain lisäsi suomalaisten vanhaa vaikutusvaltaa Ambomaalla. Nyt Suomella on samanlainen vaikutus Somaliasta irtaantuneessa Somalimaassa:
Suomen vaikutus näkyy monella tavoin Somalian pohjoisnaapurissa Somalimaassa. Monet paluumuuttajat ovat nousseet näkyville paikoille yhteiskunnassa, mutta Suomella oli hyvä maine Somalimaassa jo ennen kuin Afrikan sarvesta alkoi tulla pakolaisia Suomeen. Toimittaja Wali Hashi törmäsi juttumatkallaan Somalimaassa Suomi-ilmiöihin yllättävissä paikoissa.
Toimittaja Wali Hashi ajoi tv-kuvaajan kanssa pääkaupunki Hargeisasta parin sadan kilometrin päässä sijaitsevaan rantakaupunkiin. Matkan keskeytti kyltti, jossa varoitettiin lähtemästä merelle merirosvojen takia kolmella kielellä: somaliaksi, englanniksi ja suomeksi. Paluumatkalla ihmetys oli sitäkin suurempi.
- Tuli pieni kylä, ja usko tai älä, kun tultiin tähän pieneen kylään, siinä luki "Suomen kylä". Sen koko kylän nimi oli Suomi! Hashi hämmästelee.
Asukkaat olivat antaneet kylälleen nimen "Finland", koska kylään rakennettiin suomalaisvaroin vesivarastoja 1980-luvulla.
- Kun haastattelin paikallisia ihmisiä, he sanoivat, että he rakastavat Suomea, Hashi kertoo.
Suomesta demokratiaoppia
Somalimaassa Suomi-myönteisyys yllätti, vaikka Hashi tiesi ennestään, että Suomen somalit ovat näkyvillä paikoilla Somalimaan yhteiskuntaelämässä.
Esimerkiksi parlamentin puhemies ja Hargeisan yliopiston rehtori ovat Suomen kansalaisia. Yksi Somalimaan suurimmista puolueistakin on saanut alkunsa Helsingissä.
Hashin mukaan Suomi-kokemuksilla on vaikutusta siihenkin, että Somalimaa vältti Norsunluurannikon kaltaisen sisällissodan viime kesän presidentinvaalien jälkeen. Vaaleissa toiseksi tuli Espoossa asunut Faisal Ali Warabe, joka hyväksyi tappionsa.
- Yksi mielenkiintoinen Faisal Ali Waraben sanoma asia oli, ettei hän halunnut sotia eikä ristiriitaa. Hän halusi vain demokratiaa, minkä hän on oppinut Suomesta, Hashi toteaa.
Paluumuuttajat ylpeitä suomalaisuudestaan
Namibiassa ylistetään Suomea lähinnä presidentti Martti Ahtisaaren ansiosta. Kansainvälistä tunnustusta itsenäisyydelleen kaipaava Somalimaa näyttääkin olevan Suomelle uusi Namibia. "Ahtisaarina" häärivät paluumuuttajat, joihin Suomi on jättänyt jäljen. Monet haluavat säilyttää omaksumaansa suomalaista kulttuuria, Hashi sanoo.
- Olen jutellut lasten, isien ja äitien kanssa, ihan oikeasti he sanovat, että he ovat todella ylpeitä identiteetistään.
17-vuotiaana Somaliasta Suomeen muuttanut Wali Hashi on yksi harvoista somalitaustaisista suomalaisista, jotka kertovat Afrikan sarven asioista suomenkielisessä mediassa. Aiemmin hän on tehnyt juttuja muun muassa Somaliassa tapaamistaan merirosvoista.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/04/toimittaja_loysi_somalimaasta_suomi-nimisen_kylan_2494569.html
World Visionin suomalaisten työntekijöiden valistustyö vähentää tyttöjen ympärileikkauksia Afrikassa:
http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-891.html?genre=terveys&osannimi=ajassa_seksuaalisuus&jutunid=8505
Suomi nosti Somalimaan jaloilleen.
32
107
Vastaukset
- !!!
ÄääHVÄ SWAMI! Örrr! SWAMI voittoon! Sipelius, sawna ja Suomen Sisu, prrrkle!
- Varavaraanі
Jos olisin kirjoittanut tämän aloituksen vakionimimerkilläni "Varavaraani", se ei varmaan olisi saanut näin paljon yläpeukkuja, tällä hetkellä seitsemän yläpeukkua. Nyt tein toisin.
- Paskan marjat
Varavaraanі kirjoitti:
Jos olisin kirjoittanut tämän aloituksen vakionimimerkilläni "Varavaraani", se ei varmaan olisi saanut näin paljon yläpeukkuja, tällä hetkellä seitsemän yläpeukkua. Nyt tein toisin.
Perskeles kun ei anna peukuttaa ollenkaan, vaikka avasin tämän ekaa kertaa. Ei näy sinisiä plussia eikä miinuksia mistä klikata.
- Enpä ihmettele enää
miksi Suomi on perseauki ja kituuttaa kurjuudessa.
Hyysärit ovat kavaltaneet rahamme sompansseille. - punis nenis
Lisää mehiläispesiä somaliaan!
Miten olisi nenäpäivä keräys mehiläistarhaukselle?
http://tinyurl.com/67grpew
JEESSS VIII KAAAANNNN!
Jokainen Suomalainen hopi hopi sohvalta ylös ja keräämään fyffeä!
Minä voin alkaa keräyksen sojelijaksi ja voitte laittaa rahat myöhemin ilmoittamalleni tilille. - Somalia on
eri valtio kuin Somalimaa. Hukkaan meni herjasi.
- Ja tämä
oli siis tarkoitettu nimimerkille "punis nenis", joka puhui mehiläispesistä!
- Ihmiset Kaupan?
Ahaa, YLE ja Suomen Hallitus Mukana World Visionin Petoksissa?! Asiasta:
http://www.guardian.co.uk/money/2008/apr/05/scamsandfraud
Yllämainitut tahot ovat niitä joille on paljon "hyötyä" mm. Facebook -henkilötiedoista.- Syntax Error,,
Guardianin artikkelissa ei mitään miinusta World Visionista. Huijareista kylläkin.
- Valehtelet.
"World Vision acts as a sort of clearing house between donor and recipient. The donor never knows the child's address, and the child is never given the donor's address." Uskomatonta valehtelua. Jokainen voi WV:n kautta olla yhteydessä kummilapseensa ihan henkilökohtaisesti.
Asiakaspalvelu vastaa kysymyksiisi
arkisin klo 8.30 - 16
torstaisin klo 8.30 - 18
puhelin 096 818 300
[email protected] - Child Biz?
Syntax Error,, kirjoitti:
Guardianin artikkelissa ei mitään miinusta World Visionista. Huijareista kylläkin.
World Vision on välittäjän lahjoittajan ja kohteen välillä. Näin lahjoittaja ei saa koskaan tietää menikö rahat perille, vai jäivätkö World Visionin omille tileille, vaikka luksus-asuntojen ostamiseen?
Lapsia on helppo saada kirjoittamaan mitä vaan, esimerkiksi että nyt harjoitatte näytelmää varten, ja siihen auttaa kun kirjoitatte:
"Kiitos rahoista, meillä on nyt parempi ruoka ja parempi oppimateriaali." - Se siitä
Valehtelet. kirjoitti:
"World Vision acts as a sort of clearing house between donor and recipient. The donor never knows the child's address, and the child is never given the donor's address." Uskomatonta valehtelua. Jokainen voi WV:n kautta olla yhteydessä kummilapseensa ihan henkilökohtaisesti.
Asiakaspalvelu vastaa kysymyksiisi
arkisin klo 8.30 - 16
torstaisin klo 8.30 - 18
puhelin 096 818 300
[email protected]Myönnetään. Jos tämä valehtelu saa edes yhden ihmisen laittamaan rahansa järkevämmin liikkeelle, niin annettakoon anteeksi.
- World Vision muuten
Se siitä kirjoitti:
Myönnetään. Jos tämä valehtelu saa edes yhden ihmisen laittamaan rahansa järkevämmin liikkeelle, niin annettakoon anteeksi.
järjestää kummilasten tukijoille aika ajoin matkoja suoraan tuettavan lapsen kotiin. Sinne voi ihan itse mennä kyselemään, onko apu tullut perille.
- Tänään on
Syntax Error,, kirjoitti:
Guardianin artikkelissa ei mitään miinusta World Visionista. Huijareista kylläkin.
hyvä päivä olla suomalainen. Me olemme saaneet paljon hyvää aikaan kehitysmaissa.
Rikollisuus Somalimaassa lienee vähäistä. Kaikki rikolliset ovat muutaneet Suomeen.
- Somalimaa on eri
asia kuin Somalia.
- Chimpanzee.
Sompanzhee.
- Pro Finland
Missä Suomi, siellä sivistys.
- Voi pientä
pakolaista! Laulu Jaakko Löytyltä:
http://www.videosack.com/jaakko-loytty/voi-pienta-pakolaista-video_0227f85f9.html
- raakkuna1
Suomi on todella luovuttanut varojaan aika tavalla Somalian tilanteen parantamiseksi, ja sellainen on ollut Presidentti Halosen ylpeyden aihe. Ja nyt Sosiaalidemokraatit tuovat samanlaisella kunnialla esiin toimintaansa, jossa katsovat varojemme avulla nostaneen "Somalimaan jaloilleen" Niin onpa teillä tosiaan melkoinen selvityskanta asiaan, vaikka todellisuudessa Somalia on tällä hetkellä syvimmässä ahdistuksessa ja sekasorrossa. Ja jos katsotte että tuo teidän pitkä lausuntonne pitäisi paikkansa missään määrin, niin voimme tutkia sitä lähemmin, ja huomata että esityksenne on lähes läpikotaisin valheellinen ja epätarkka. Nyt siis Raakkuna väittää että Sosiaalidemokraatit koittavat esityksellään tuoda valheellisesti asioita esiin, ja sillä tavoin saada tunnustusta valtiollisten varojemme luovuttamiselle Somalian hallintoon. Joop.
- raakkuna1
raakkuna1 kirjoitti:
- Somalia ja
Somalimaa ovat kaksi eri valtiota. Älä sekoita niitä keskenään. Somaliassa on sisällissota, Somalimaa taas on rauhallinen valtio. Kiitos Suomen antaman opetuksen ja neuvomisen.
- raakkuna1
Somalia ja kirjoitti:
Somalimaa ovat kaksi eri valtiota. Älä sekoita niitä keskenään. Somaliassa on sisällissota, Somalimaa taas on rauhallinen valtio. Kiitos Suomen antaman opetuksen ja neuvomisen.
Suomen valtion varallisuutta on siis viety Somalimaahan. Joop. Ylläoleva traileri esittelee teille somalimaan, ja myös tilanteen täällä suomessa, kun työttömät somalit on vallanneet Itäkeskuksen. Ja tälläinen on todellinen tilanne, ja teidän avausesityksenne toi esiin asian valheellisella tavalla. Ja syytökseni kohdistuu Presidentti Halosen virkaaikana tehtyihin toimenpiteisiin, joissa koko Sosiaalidemokraattien puolue on ollut mukana. Joop.
- raakkuna1
raakkuna1 kirjoitti:
Suomen valtion varallisuutta on siis viety Somalimaahan. Joop. Ylläoleva traileri esittelee teille somalimaan, ja myös tilanteen täällä suomessa, kun työttömät somalit on vallanneet Itäkeskuksen. Ja tälläinen on todellinen tilanne, ja teidän avausesityksenne toi esiin asian valheellisella tavalla. Ja syytökseni kohdistuu Presidentti Halosen virkaaikana tehtyihin toimenpiteisiin, joissa koko Sosiaalidemokraattien puolue on ollut mukana. Joop.
- Hoh hoijakkaa!
raakkuna1 kirjoitti:
Suomen valtion varallisuutta on siis viety Somalimaahan. Joop. Ylläoleva traileri esittelee teille somalimaan, ja myös tilanteen täällä suomessa, kun työttömät somalit on vallanneet Itäkeskuksen. Ja tälläinen on todellinen tilanne, ja teidän avausesityksenne toi esiin asian valheellisella tavalla. Ja syytökseni kohdistuu Presidentti Halosen virkaaikana tehtyihin toimenpiteisiin, joissa koko Sosiaalidemokraattien puolue on ollut mukana. Joop.
Oletpa aika pahasti sekaisin. Terveisin se Tampereen poliisi.
- Johan nyt
Jopahan nyt! Ihmettä kerrakseen, siis että Suomella olisi noin paljon välillistä ja myönteistä vaikutusta tuolla asti. Mukava kuulla.
- Et ehkä usko,
mutta näin se nyt vaan on.
- raakkuna1
Et ehkä usko, kirjoitti:
mutta näin se nyt vaan on.
Tuo nimimerkki "Et ehkä usko" on Sosiaalidemokraattien 2:n lesbo naisen tekemä
esitys, joka on lähes kokonaan valheellinen. Joop. - Hoh hoh hoh!
raakkuna1 kirjoitti:
Tuo nimimerkki "Et ehkä usko" on Sosiaalidemokraattien 2:n lesbo naisen tekemä
esitys, joka on lähes kokonaan valheellinen. Joop.Me tamperelaiset poliisit kuule seuraamme sinua koko ajan!
- :D
Olet huono selvänäkijä. Lietkö selvää päivää nähnytkään?
- raakkuna1
Kerron palstaa seuraaville viranomaisille asioita, joilla olen ansainnut luottamuksen Suomen Kansallistietäjänä. Ja nyt kerron kuka on avauskirjoituksen laatinut, te olette kaksi Sosiaalidemokraattien lesmo ämmää helsingistä. joiden nimet paljastan seuraavalla kerralla. Salut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861699Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171075Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981027Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79952- 91794
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot146759Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51754Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs49681- 53674
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51661